Wyścigi

Mistrzostwa Europy 2022. Bissegger złotym medalistą na czas, piąty Bodnar

Stefan Bissegger (Szwajcaria) zdobył w niemieckiej miejscowości Fürstenfeldbruck tytuł mistrza Europy w jeździe indywidualnej na czas.

Szwajcar pokonał na dystansie 24 kilometrów swojego rodaka, Stefana Künga o trzy dziesiąte sekundy,. Trzecie miejsce zajął Filippo Ganna (Włochy).

Piąty czas wykręcił Maciej Bodnar (Polska), tracąc do zwycięzcy 37 sekund. Filip Maciejuk (Polska) zajął 20. lokatę.

Mistrzowska czasówka była niemal zupełnie płaska i prowadziła na pętli wokół miasteczka Fürstenfeldbruck. Na początku wyrastał 400-metrowy podjazd (8%), gdy ze startu należało wymanewrować na główną drogę. Na szóstym kilometrze czekał szybki zjazd, następnie, przed 10. kilometrem droga nieznacznie wznosiła się na dwóch odcinkach (700 metrów i 1100 metrów).

Pełnię mocy zawodnicy mogli rozwinąć między 11. a 22. kilometrem, natomiast w finale należało pokonać trzy ronda i zakręt w lewo na 1,7 kilometra przed metą.

Jako pierwszy na mecie zameldował się Armeńczyk Stepan Grigoryan, który stoper zatrzymał z wynikiem 31:12. Jego czas pobili kolejno Mattia Cattaneo (Włochy) i Morten Hulgaard (Dania), przy czym Duńczyk wykręcił wynik 28:18.

Następnie na prowadzeniu zameldował się Kevin Vauquelin (Francja), który pobił Hulgaarda o sekundę, po czym 28:01 zanotował Ben Healy (Irlandia). Irlandczyka na czele zastąpił jednak Stefan Bissegger (Szwajcaria), który trasę pokonał w 27:05.

Na trasie Küng jechał przed Ganną, który nieco poprawiał wyniki na każdym pomiarze czasu, lecz nie budował przewagi nad Włochem. Szwajcar na mecie zameldował się niecałą sekundę za swoim rodakiem, tracąc nadzieję na obronę tytułu. W międzyczasie bardzo dobry wynik osiągnął Maciej Bodnar, który ostatecznie zajął piąte miejsce.

Wkrótce na mecie zjawił się również Ganna, ale Włoch stracił w końcówce i zdobył brązowy medal. Złotym medalistą i mistrzem Europy został przez to Bissegger.

Wyniki Mistrzostw Europy w Kolarstwie Szosowym 2022 – jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (CC), Fürstenfeldbruck – Fürstenfeldbruck (24 km):

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17