Torowe Mistrzostwa Europy 2022. Marciniak ze srebrem w sprincie juniorów

Marcin Marciniak zdobył w portugalskiej Anadii srebrny medal Torowych Mistrzostw Europy w sprincie indywidualnym juniorów.

Polak w finale sprintu indywidualnego juniorów uległ w dwóch biegach Włochowi Matti Predomo. Podium dopełnił Niemiec Danny-Luca Werner, który również w dwóch biegach poradził sobie z Czechem Matejem Hytychem.

Marciniak płynnie przeszedł rywalizację w 1/8 finału i w ćwierćfinale, odprawiając z kwitkiem najpierw Czecha Jakuba Vajbara, a potem Belga Runara De Schrijvera. W półfinale potrzebował trzech biegów, aby uporać się z Hytychem.

Drugi ze startujących Polaków, Mateusz Przymusiński, awansował do 1/8, ale tam uległ Brytyjczykowi Oliverowi Aloulowi.

Omnium juniorek i juniorów

Włoszka Federica Venturelli zdobyła złoto w omnium juniorek. Wygrane w scratchu i eliminatorze, oraz nadrobione okrążenie w wyścigu punktowym pozwoliły jej zebrać 147 punktów, o 34 więcej od drugiej Francuzki Doriane Kaufmann.

Podium dopełniła Brytyjka Grace Lister, która zdobyła 107 punktów.

Maja Tracka zajęła dwunaste miejsce w scratchu i dziewiąte w eliminatorze, ale wygrała wyścig tempowy i do finałowego wyścigu punktowego przystępowała na ósmym miejscu. Polka wygrała jeden z finiszy, ale ostatecznie utrzymała ósmą lokatę.

W omnium juniorów triumfował Holender Elmar Abma, który z dorobkiem 116 punktów o 11 oczek pokonał Brytyjczyka Noaha Hobbsa. Podium dopełnił Ukrainiec Daniil Yakovlev, który z pierwszej trójki zgromadził najwięcej punktów w wyścigu punktowym.

Dominik Ratajczak zajął wysokie 5. miejsce z wynikiem 97 punktów. Polak po siódmych miejscach w eliminatorze i wyścigu tempowym zajmował 10. miejsce.

W ostatnim wyścigu punktowym zebrał najwięcej punktów: 25. Tyle samo udało się zgromadzić czwartemu Joao Martinsowi i zajmującemu odległą pozycję Martinowi Jurikowi. Ratajczak awansował o pięć pozycji, a do podium zabrakło mu 5 oczek.

Pröpster najlepszą juniorką w sprincie

Niemka Alessa-Catriona Pröpster została mistrzynią Europy juniorek w sprincie indywidualnym. Srebro odebrała Francuzka Julie Michaux, a brąz jej rodaczka Taky Marie Divine Kouame.

Dla niemieckiej sprinterki to 11 medal mistrzostw Europy w kategorii juniorskiej, w tym piąty złoty.

Paulina Petri w ćwierćfinale przegrała z Kouame w trzech biegach. Druga z Polek, Nikola Sibiak, odpadła w 1/8 finału, po przegranym biegu z Petri.

Niemki wyraźnie zdominowały konkurencje szybkościowe. Wyścig na 500 metrów juniorek wygrała Niemka Clara Schneider, która dystans ten pokonała w 39.918 i wyraźnie pokonała Belgijkę Julie Nicolaes (35.177) i swoją rodaczkę Larę Sophie Jager (36.127). Natalia Głowacka (37.288) zapisała ósmy wynik, a Natalia Kaczmarczyk dziesiąty (37.948).

Wyścigi punktowe dla Schmidbauera i Zanardi

Austriak Maximilian Schmidbauer zdobył złoto w wyścigu punktowym orlików. Dorobek 64 punktów pozwolił mu na wyprzedzenie o 1 punkt Portugalczyka Diogo Narciso i o 11 punktów Francuza Gregory’ego Pouvreaulta.

Kacper Majewski zajął 6. miejsce z dorobkiem 45 punktów.

Mistrzynią Europy orliczek w wyścigu punktowym została Włoszka Silvia Zanardi, której do zwycięstwa wystarczyły 63 punkty. Srebro odebrała Daniek Hengeveld z Holandii, a brąz Francuzka Kristina Nenadovic.

Wiktoria Milda na koncie zapisała 2 punkty i wyścig ukończyła jako dziesiąta.

Torowe Mistrzostwa Europy dla kategorii juniorskich i młodzieżowych odbywają się w portugalskiej Anadii i potrwają do 19 lipca. Reprezentacja Polski póki co ma w dorobku siedem medali: trzy brązowe i cztery srebrne.