Torowe Mistrzostwa Europy 2022. Brąz juniorek w wyścigu drużynowym, srebro orliczek w sprincie

Brąz w kategorii juniorskiej i srebro w kategorii młodzieżowej wywalczyły reprezentantki Polski podczas Torowych Mistrzostw Europy w Anadii.

Zuzanna Chylińska, Anna Długaś, Maja Tracka i Martyna Szczęsna zdobyły brązowy medal w wyścigu drużynowym na dochodzenie juniorek.

Polki w finale dystans 3000 metrów pokonały w 4:39.601, co było wynikiem o prawie 6 sekund lepszym od Szwajcarek. Złoto zdobyła reprezentacja Włoch: Francesca Pellegrini, Martina Sanfilippo, Federica Venturelli, Valentina Zanzi (4:38.759). Srebrny medal odebrał Niemki: Hannah Kunz, Justyna Czapla, Seana Littbarski-Gray i Magdalena Fuchs (4:33.250).

Srebrny medal zdobyły sprinterki Nikola Sibiak, Paulina Petri, Joanna Błaszczak i Natalia Wężyk. W rywalizacji kobiet do lat 23 na starcie pojawiły się tylko dwa zespoły: kadra Polski i kadra Niemiec.

W finale Polki zapisały wynik 49.610, o 317 tysięcznych przegrywając z Kathariną Albers, Alessą-Catrioną Pröpster i Christiną Sperlich.

W wyścigu drużynowym na dochodzenie juniorów polska obsada – Marek Kapela, Dominik Ratajczak, Kamil Dolak i Konrad Waliniak – zajęła czwarte miejsce. Polacy w małym finale przegrali o 4,4 sekundy z Brytyjczykami: Benem Wigginsem, Dylanem Hicksem, Noahem Hobbsem i Joshuą Tarlingiem, którzy zapisali wynik 4:03.669

Złoto powędrowało do Włochów – Alessio Delle Vedovy, Renato Favero, Luki Giamiego i Andrei Raccagni Noviero. Ci dystans 3000 metrów pokonali w 3:59.70, o prawie 4 sekundy lepiej od Niemców: Bena Felixa Jochuma, Bruno Kesslera, Tobiasa Müllera i Jaspera Schrödera.

W konkurencjach indywidualnych Nikola Wielowska zajęła 4. miejsce w scratchu orliczek, finiszując za Brytyjką Ellą Barnwell i Portugalką Danielą Campos, aczkolwiek grupka ta walczyła o srebro, gdyż złoto zdobyła Czeszka Petra Sevcikova, której udało się nadrobić okrążenie.

Marek Kapela zajął czwarte miejsce w wyścigu eliminacyjnym juniorów. Polak przegrał z Włochem Matteo Fiorinem, Brytyjczykiem Jedem Smithsonem i Słoweńcem Zak Erzenem.

Drugiego dnia Torowych Mistrzostw Europy Martyna Szczęsna ukończyła na 15. miejscu eliminator juniorek, a Radosław Laskowski zajął 7. miejsce w wyścigu na kilometr juniorów.

Torowe Mistrzostwa Europy dla kategorii juniorskich i młodzieżowych odbywają się w portugalskiej Anadii i potrwają do 19 lipca. Reprezentacja Polski póki co ma w dorobku sześć medali: trzy brązowe i trzy srebrne.