Danielo - odzież kolarska

Trasa Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2022

Z Żor do Łodzi poprowadzi 33. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków (2.2).

Wyścig rozpocznie się 29 czerwca na ulicy Folwareckiej, obok siedziby MOSiR, a zakończy 2 lipca na ulicy Piotrkowskiej nieopodal Pasażu Schillera. Podczas rywalizacji kolarze przejadą pięć etapów o łącznej długości 773 km w pięciu województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim.

mapa Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2022

Pierwszego dnia rozegrane zostaną dwa etapy. Pierwszy z Żor do Katowic o długości 92,5 km. Kolarze o godz. 10.30 rozpoczną 4,5-kilometrową pętelką od startu honorowego do ostrego, skąd pojadą przez Rudziczkę, Suszec, Orzesze, Kobiór, Gostyń, Tychy, Bieruń na pierwszy finisz lotny do Lędzin (56 km). Potem przez Mysłowice Ławki dotrą do Katowic na ul. Trzech Stawów, pierwszy przejazd przez linię mety będzie oznaczał, że do pokonania pozostała jeszcze runda – prawie 6 km po ulicach miasta. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną około godz. 12.30.

Drugi etap rozpocznie się o godz. 17.15 na Rynku w Tarnowskich Górach. Tym razem zawodników czekają dwie rundy po ulicach miasta, a potem przez Miasteczko Śląskie, Sośnicę dotrą do Woźnik, gdzie będzie lotny finisz (27,4 km trasy). Kolejnym wyzwaniem będzie premia górska w Koclinie (43,9 km), dokąd dojadą przez Koziegłowy i Koziegłówki. Zwycięzca następnego dnia pojedzie w zielonej koszulce dla najlepszego górala. Potem przez Myszków, Łazy i Dąbrowę Górniczą kolarze dotrą do Sosnowca, którego ulicami ścigać się będą prawie przez 23 km. Na metę usytuowaną przy ul. 3 Maja przyjadą tuż po godz. 20.

30 czerwca kolarze rozpoczną zmagania na trzecim etapie o godz. 13.20 na Rynku Głównym w Jaworznie. Po przejechaniu prawie 4 km pętli ruszą ze startu ostrego przez Chełmek i Libiąż na lotną premię do Żarek (24,7 km). Na najdłuższym, bo liczącym aż 209,9 km etapie kolejne ważne miejsca to: Nowe Dwory (63,4 km) – sprint, Paszówka (75,4 km) i Bysina (99,9 km) – górskie premie, Tymbark (157,8 km) – sprint, Słopnice (171,4 km) – górska premia.

Na rogatki Nowego Sącza od strony Chełmca kolarze wjadą tuż po godz. 18, ale zanim dotrą do mety, czeka ich w centrum prawie półkilometrowy odcinek po kostce, na którym zmuszeni będą bardzo uważać, szczególnie jeśli nawierzchnia będzie mokra. I podobnie jak pierwszego dnia, linię mety na ul. Nabrzeżnej przejadą dwukrotnie. Gdy zrobią to po raz pierwszy, do ostatecznego finiszu zostanie im 3 kilometry. Końcowych rozstrzygnięć na trzecim etapie należy spodziewać się około godz. 18.15. Tego dnia rozstrzygnie się rywalizacja o zieloną koszulkę najlepszego górala.

Na Podkarpaciu bez górskiej premii. To możliwe? Tak, ale tylko w przypadku, gdy kolarze ścigają się z Mielca do Tarnobrzega (142 km). Start honorowy (godz. 13) i ostry wyznaczono na al. Niepodległości, a runda ulicami miasta będzie miała prawie 3 km. Potem kolarze pojadą przez Podleszany i Ropczyce na premię lotną premię lotną do Sędziszowa Małopolskiego (49,2 km) i kolejne w Kolbuszowej (73,9 km) oraz Baranowie Sandomierskim (114,9 km). Na linię mety na placu Głowackiego po raz pierwszy kolarze przyjadą tuż po godzinie 16, ale przed nimi będą jeszcze dwa okrążenia (4,6 km każde). Od 16.20 czekać będziemy na decydujące rozstrzygnięcia.

Ostatni, piąty etap (201,8 km) rozpocznie się startem honorowym 2 lipca o godz. 10 na ul. ks. Ściegiennego w Kielcach, skąd kolarze dotrą na start Ostry w Nowinach. Na trasie są wyznaczone dwie premie lotne w Piekoszowie (11,4 km) i Sulejowie (122,4), ale aż pięć premii specjalnych w Łopusznie (31,5 km), Końskich (66,4 km), Moszczenicy (151 km), Brójcach (171,3 km) i Andrespolu (181,3 km). Na linię mety usytuowanej na ul. Piotrkowskiej przy pasażu Schillera kolarze przyjadą tuż po godz. 15 i pozostanie im do pokonania pętla o długości 4,2 km.

informacja prasowa