Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) jako pierwszy wspiął się na Jebel Jais i wygrał czwarty odcinek UAE Tour.
Słoweniec po sprincie z niewielkiej grupki na mecie zameldował się przed Brytyjczykiem Adamem Yatesem (Ineos Grenadiers) i Rosjaninem Aleksandrem Vlasovem (Bora-hansgrohe).
Pogacar został też nowym liderem wyścigu i w klasyfikacji generalnej o 2 sekundy wyprzedza Filippo Gannę (Ineos Grenadiers).
Z bardzo dobrej strony pokazał się Rafał Majka (UAE Team Emirates), który dojechał do mety na 12. miejscu. Filip Maciejuk (Bahrain Victorious) uplasował się na 69. pozycji, a na 78. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenaiders). Majka wskoczył na 16. lokatę w klasyfikacji generalnej.
Czwartego dnia organizatorzy UAE Tour przygotowali dla kolarzy pierwszą górską próbę w górach Al-Hadżar. Trasa nie nastręczała większych trudności aż od ostatnich 21 kilometrów. Tam rozpoczynała się mozolna wspinaczka na Jebel Jais, a jej średnie nachylenie przekraczało nieznacznie 5%. Najtrudniejsza sekcja czekała na finałowych 5 kilometrach: tu robiło się kręto, a nachylenie oscylowało między 6 a 7%.
W ucieczce dnia znaleźli się Duńczyk Jacob Egholm (Trek-Segafredo) oraz Włoch Luca Rastelli (Bardiani-CSF-Faizanè). Dwójka młodych zawodników zbudowała przewagę ponad 7 minut nad peletonem, ale ich akcja nie miała żadnych szans na powodzenie. Grupa zasadnicza pod czujnym okiem kolarzy UAE Team Emirates spokojnie kontrolowała sytuację i 30 kilometrów przed metą, 9 kilometrów przed finałową wspinaczką, miała tylko trzy minuty straty.
Peleton na Jebel Jais wprowadzili zawodnicy EF Education-EasyPost oraz UAE Team Emirates, kasując ucieczkę na 17 kilometrów przed metą.
Na czele siódme poty wyciskał z siebie Mikkel Bjerg, na kole mając dwóch zawodników EF Education-EasyPost i lidera wyścigu Stefana Bisseggera. Wysoko jechali też Joao Almeida, George Bennett, Rafał Majka i Tadej Pogacar (wszyscy UAE Team Emirates) oraz Michał Kwiatkowski i Adam Yates (Ineos Grenadiers), aczkolwiek Polak spłynął z grupy na 12 kilometrów przed metą, po przyspieszeniu Bennetta.
Nowozelandczyk odbił 8,5 kilometra przed metą, a chwilę mocno pociągnął Rafał Majka. Ten zabieg okazał się przygotowaniem gruntu pod Pogacara: Słoweniec widząc rozjeżdżających się rywali wyszedł na czoło, ale grupa się rozjechała. Kłopoty w tym punkcie miał nie tylko Bissegger, ale i Tom Dumoulin (Jumbo-Visma).
Majka i Almeida ścigali kolejno atakujących kolarzy, ale na 7 kilometrów przed metą tempo siadło. Polak jechał aktywnie i na 6 kilometrów przed metą odskoczył z Reinem Taaramäe (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux), a także Gino Mäderem (Bahrain Victorious), Rubenem Guerreiro (EF Education-EasyPost), Chrisem Harperem (Jumbo-Visma) i Andreasem Leknessundem (Team DSM).
Grupkę złapano 4300 metrów przed metą, ale Majka nadal kręcił się w czołówce. Na czoło tymczasem wyszli Taaramäe i Jan Hirt, do wysiłku zmuszając Almeidę i mocnym tempem rozbijając okrojony peleton.
2800 metrów przed metą zaatakował Hirt, na kole którego szybko znaleźli się Pogacar i Yates, a także Aleksandr Vlasov (Bora-hansgrohe), Luke Plapp (Ineos Grenadies), Romain Bardet (Team DSM) i Pello Bilbao (Bahrain Victorious).
Ataki Czecha nie rozerwały grupki, bez skutku na 1700 metrów przed metą próbował też Vlasov. Dojechali kolejni kolarze, w tym Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), i tempo znowu zaczął nadawać Majka.
Majka i Almeida prowadzili Pogacara na finisz. Atakował Plapp, a na ostatnich 400 metrach skasował Majka, po czym rozpoczął się sprint z większej grupki. Pogacar wystrzelił zza pleców rywali i na ostatnich 100 metrach zyskał przewagę. To wystarczyło, aby na terenie sponsorów swojego zespołu mógł świętować wiktorię.
Wyniki 4. etapu UAE Tour 2022 (2.UWT), Fujairah Fort – Jebel Jais (181 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 4:49:24 |
2. | Adam Yates | Ineos Grenadiers | |
3. | Aleksandr Vlasov | Bora-hansgrohe | |
4. | Ruben Guerreiro | EF Education-EasyPost | 00:03 |
5. | Damien Howson | Team BikeExchange-Jayco | |
6. | Romain Bardet | Team DSM | |
7. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
8. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | |
9. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
10. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
11. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | |
12. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | |
13. | Oscar Rodriguez | Movistar Team | |
14. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | |
15. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | |
16. | Carlos Verona | Movistar Team | |
17. | Gino Mader | Bahrain Victorious | 00:09 |
18. | João Almeida | UAE Team Emirates | 00:14 |
19. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | |
20. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 00:16 |
21. | Andreas Leknessund | Team DSM | |
22. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 00:25 |
23. | Dario Cataldo | Trek-Segafredo | 00:43 |
24. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | 00:44 |
25. | Bob Jungels | AG2R Citroën Team | 00:46 |
26. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | |
27. | Thymen Arensman | Team DSM | 00:48 |
28. | Chris Harper | Jumbo-Visma | |
29. | Fausto Masnada | Quick-Step Alpha Vinyl | 00:58 |
30. | Stefan de Bod | Astana Qazaqstan Team | 01:03 |
31. | Rein Taaramae | Intermarche-Wanty-Gobert | 01:06 |
32. | Samuele Zoccarato | Bardiani-CSF-Faizanè | 01:25 |
33. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 01:44 |
34. | Luca Covili | Bardiani-CSF-Faizanè | 02:54 |
35. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | |
36. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
37. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | |
38. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Fenix | 03:42 |
39. | Dmitry Strakhov | Gazprom-RusVelo | |
40. | Matthew Holmes | Lotto Soudal | |
41. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
42. | Simon Pellaud | Trek-Segafredo | 05:04 |
43. | Mathias Vacek | Gazprom-RusVelo | |
44. | George Bennett | UAE Team Emirates | |
45. | Yuriy Natarov | Astana Qazaqstan Team | |
46. | Sebastian Henao | Astana Qazaqstan Team | |
47. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Fenix | |
48. | Tom Dumoulin | Jumbo-Visma | |
49. | Michael Kukrle | Gazprom-RusVelo | |
50. | Stefan Bissegger | EF Education-EasyPost | |
51. | Will Barta | Movistar Team | |
52. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | |
53. | Alejandro Osorio | Bahrain Victorious | |
54. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | 07:28 |
55. | Artyom Zakharov | Astana Qazaqstan Team | 07:47 |
56. | Yevgeniy Gidich | Astana Qazaqstan Team | |
57. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | |
58. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | |
59. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | 08:10 |
60. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
61. | Alessandro Tonelli | Bardiani-CSF-Faizanè | |
62. | Johnatan Canaveral | Bardiani-CSF-Faizanè | |
63. | Pavel Kochetkov | Gazprom-RusVelo | |
64. | Albert Torres | Movistar Team | |
65. | Clement Venturini | AG2R Citroën Team | |
66. | Sergio Samitier | Movistar Team | 08:40 |
67. | Xandres Vervloesem | Lotto Soudal | 09:16 |
68. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | 11:23 |
69. | Filip Maciejuk | Bahrain Victorious | |
70. | Robert Stannard | Alpecin-Fenix | 11:57 |
71. | Joris Nieuwenhuis | Team DSM | |
72. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | |
73. | Paul Lapeira | AG2R Citroën Team | |
74. | Alberto Dainese | Team DSM | |
75. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
76. | Sacha Modolo | Bardiani-CSF-Faizanè | |
77. | Marc Sarreau | AG2R Citroën Team | 12:39 |
78. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | 13:21 |
79. | Niklas Markl | Team DSM | 13:36 |
80. | Rick Zabel | Israel-Premier Tech | |
81. | Scott Thwaites | Alpecin-Fenix | |
82. | Ryan Mullen | Bora-hansgrohe | |
83. | Tom Devriendt | Intermarche-Wanty-Gobert | 17:20 |
84. | Marijn van Den Berg | EF Education-EasyPost | |
85. | Ramon Sinkeldam | Groupama-FDJ | |
86. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | |
87. | Clement Davy | Groupama-FDJ | |
88. | Stan van Tricht | Quick-Step Alpha Vinyl | |
89. | Cees Bol | Team DSM | |
90. | Ethan Vernon | Quick-Step Alpha Vinyl | |
91. | Mark Cavendish | Quick-Step Alpha Vinyl | |
92. | Michael Morkov | Quick-Step Alpha Vinyl | |
93. | Luca Rastelli | Bardiani-CSF-Faizanè | |
94. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | |
95. | Stijn Steels | Quick-Step Alpha Vinyl | |
96. | Elia Viviani | Ineos Grenadiers | |
97. | Jacopo Guarnieri | Groupama-FDJ | |
98. | Jarrad Drizners | Lotto Soudal | |
99. | Luka Mezgec | Team BikeExchange-Jayco | |
100. | Jonathan Milan | Bahrain Victorious | |
101. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe | |
102. | Taj Jones | Israel-Premier Tech | |
103. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | |
104. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | |
105. | Kelland O'brien | Team BikeExchange-Jayco | 20:45 |
106. | Alex Dowsett | Israel-Premier Tech | |
107. | Sam Bewley | Team BikeExchange-Jayco | |
108. | Campbell Stewart | Team BikeExchange-Jayco | |
109. | Dylan Groenewegen | Team BikeExchange-Jayco | |
110. | Johan Price-pejtersen | Bahrain Victorious | |
111. | Julius Johansen | Intermarche-Wanty-Gobert | |
112. | Max Kanter | Movistar Team | |
113. | Sam Bennett | Bora-hansgrohe | |
114. | Kaden Groves | Team BikeExchange-Jayco | |
115. | Rudy Barbier | Israel-Premier Tech | |
116. | Matteo Malucelli | Gazprom-RusVelo | |
117. | Michael Schwarzmann | Lotto Soudal | |
118. | Olav Kooij | Jumbo-Visma | |
119. | Jakob Egholm | Trek-Segafredo | 21:38 |
120. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | |
121. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | |
122. | Jasper Philipsen | Alpecin-Fenix | |
123. | Sebastian Langeveld | EF Education-EasyPost | |
124. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | |
125. | Pascal Ackermann | UAE Team Emirates |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Tadej Pogacar | UAE Team Emirates | 14:02:34 |
2. | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | 00:02 |
3. | Aleksandr Vlasov | Bora-hansgrohe | 00:13 |
4. | Adam Yates | Ineos Grenadiers | 00:15 |
5. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | 00:23 |
6. | João Almeida | UAE Team Emirates | 00:28 |
7. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | 00:35 |
8. | Oscar Rodriguez | Movistar Team | 00:38 |
9. | Ruben Guerreiro | EF Education-EasyPost | 00:40 |
10. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 00:41 |
11. | Romain Bardet | Team DSM | |
12. | Andreas Leknessund | Team DSM | 00:47 |
13. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
14. | Carlos Verona | Movistar Team | 00:49 |
15. | David de La Cruz | Astana Qazaqstan Team | 00:53 |
16. | Rafał Majka | UAE Team Emirates | 00:56 |
17. | Jan Hirt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
18. | Gino Mader | Bahrain Victorious | 01:00 |
19. | Louis Meintjes | Intermarche-Wanty-Gobert | 01:08 |
20. | Dario Cataldo | Trek-Segafredo | 01:16 |
21. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | 01:18 |
22. | Bob Jungels | AG2R Citroën Team | 01:19 |
23. | Stefan de Bod | Astana Qazaqstan Team | |
24. | Chris Harper | Jumbo-Visma | 01:20 |
25. | Fausto Masnada | Quick-Step Alpha Vinyl | 01:28 |
26. | Thymen Arensman | Team DSM | 01:33 |
27. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 01:43 |
28. | Rein Taaramae | Intermarche-Wanty-Gobert | 01:49 |
29. | Damien Howson | Team BikeExchange-Jayco | 02:01 |
30. | Matteo Badilatti | Groupama-FDJ | 02:16 |
31. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 02:26 |
32. | Samuele Zoccarato | Bardiani-CSF-Faizanè | 02:38 |
33. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | 03:23 |
34. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | 03:33 |
35. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 03:38 |
36. | Merhawi Kudus | EF Education-EasyPost | 03:50 |
37. | Matthew Holmes | Lotto Soudal | 04:20 |
38. | Dmitry Strakhov | Gazprom-RusVelo | |
39. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 04:22 |
40. | Luca Covili | Bardiani-CSF-Faizanè | 04:29 |
41. | Gianni Vermeersch | Alpecin-Fenix | 04:51 |
42. | Stefan Bissegger | EF Education-EasyPost | 04:56 |
43. | Tom Dumoulin | Jumbo-Visma | 05:10 |
44. | Yuriy Natarov | Astana Qazaqstan Team | 05:37 |
45. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | 05:40 |
46. | Mathias Vacek | Gazprom-RusVelo | 05:47 |
47. | Michael Kukrle | Gazprom-RusVelo | 05:50 |
48. | Alejandro Osorio | Bahrain Victorious | 05:51 |
49. | Will Barta | Movistar Team | 05:53 |
50. | George Bennett | UAE Team Emirates | 05:57 |
51. | Sebastian Henao | Astana Qazaqstan Team | 06:02 |
52. | Simon Pellaud | Trek-Segafredo | 06:07 |
53. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Fenix | 06:25 |
54. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | 07:51 |
55. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | 08:41 |
56. | Artyom Zakharov | Astana Qazaqstan Team | |
57. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
58. | Yevgeniy Gidich | Astana Qazaqstan Team | 08:44 |
59. | Albert Torres | Movistar Team | 08:48 |
60. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | 08:52 |
61. | Clement Venturini | AG2R Citroën Team | 09:12 |
62. | Alessandro Tonelli | Bardiani-CSF-Faizanè | 09:15 |
63. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | 09:34 |
64. | Johnatan Canaveral | Bardiani-CSF-Faizanè | 09:51 |
65. | Sergio Samitier | Movistar Team | 09:54 |
66. | Xandres Vervloesem | Lotto Soudal | 10:33 |
67. | Pavel Kochetkov | Gazprom-RusVelo | 11:32 |
68. | Filip Maciejuk | Bahrain Victorious | 12:13 |
69. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | 12:14 |
70. | Paul Lapeira | AG2R Citroën Team | 12:44 |
71. | Robert Stannard | Alpecin-Fenix | 12:45 |
72. | Alberto Dainese | Team DSM | 12:50 |
73. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | 12:53 |
74. | Marc Sarreau | AG2R Citroën Team | 13:38 |
75. | Sacha Modolo | Bardiani-CSF-Faizanè | 13:56 |
76. | Ryan Mullen | Bora-hansgrohe | 14:13 |
77. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | 14:15 |
78. | Joris Nieuwenhuis | Team DSM | 14:31 |
79. | Niklas Markl | Team DSM | 14:40 |
80. | Rick Zabel | Israel-Premier Tech | 14:44 |
81. | Scott Thwaites | Alpecin-Fenix | 14:51 |
82. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | 15:40 |
83. | Jonathan Milan | Bahrain Victorious | 17:44 |
84. | Marijn van Den Berg | EF Education-EasyPost | |
85. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | 17:45 |
86. | Mark Cavendish | Quick-Step Alpha Vinyl | 17:51 |
87. | Michael Morkov | Quick-Step Alpha Vinyl | 17:54 |
88. | Jarrad Drizners | Lotto Soudal | 18:08 |
89. | Stan van Tricht | Quick-Step Alpha Vinyl | 18:09 |
90. | Elia Viviani | Ineos Grenadiers | 18:10 |
91. | Cees Bol | Team DSM | 18:13 |
92. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 18:15 |
93. | Tom Devriendt | Intermarche-Wanty-Gobert | |
94. | Luka Mezgec | Team BikeExchange-Jayco | 18:16 |
95. | Ramon Sinkeldam | Groupama-FDJ | 18:17 |
96. | Taj Jones | Israel-Premier Tech | 18:23 |
97. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe | 18:27 |
98. | Luca Rastelli | Bardiani-CSF-Faizanè | 18:42 |
99. | Jacopo Guarnieri | Groupama-FDJ | 18:53 |
100. | Stijn Steels | Quick-Step Alpha Vinyl | 19:04 |
101. | Ethan Vernon | Quick-Step Alpha Vinyl | 19:12 |
102. | Ignatas Konovalovas | Groupama-FDJ | 20:23 |
103. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | 20:53 |
104. | Julius Johansen | Intermarche-Wanty-Gobert | 21:20 |
105. | Max Kanter | Movistar Team | 21:30 |
106. | Kaden Groves | Team BikeExchange-Jayco | 21:38 |
107. | Dylan Groenewegen | Team BikeExchange-Jayco | 21:39 |
108. | Jasper Philipsen | Alpecin-Fenix | 21:40 |
109. | Sam Bennett | Bora-hansgrohe | 21:49 |
110. | Olav Kooij | Jumbo-Visma | 21:51 |
111. | Michael Schwarzmann | Lotto Soudal | 21:59 |
112. | Rudy Barbier | Israel-Premier Tech | 22:03 |
113. | Alex Dowsett | Israel-Premier Tech | 22:10 |
114. | Sebastian Langeveld | EF Education-EasyPost | |
115. | Pascal Ackermann | UAE Team Emirates | 22:21 |
116. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | 22:26 |
117. | Matteo Malucelli | Gazprom-RusVelo | 22:29 |
118. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | 22:34 |
119. | Jakob Egholm | Trek-Segafredo | 22:35 |
120. | Campbell Stewart | Team BikeExchange-Jayco | 22:38 |
121. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | 22:41 |
122. | Kelland O'brien | Team BikeExchange-Jayco | 22:42 |
123. | Clement Davy | Groupama-FDJ | 23:01 |
124. | Johan Price-pejtersen | Bahrain Victorious | 24:20 |
125. | Sam Bewley | Team BikeExchange-Jayco | 25:39 |
Zapowiedź 2. etapu Giro d’Italia 2024. 5 maja (niedziela): San Francesco al Campo – Oropa (161 km ⭐️⭐️⭐️).
Ekwadorczyk Jhonatan Narvaez (Ineos Grenadiers) wygrał pierwszy etap 107. edycji Giro d’Italia i został liderem wyścigu.
Marianne Vos (Team Visma | Lease a Bike) triumfowała w Sigüenza w siódmym dniu La Vuelta Femenina.
Pod nieobecność ubiegłorocznego zwycięzcy, Primoza Roglica, z numerem jeden pojedzie drugi zawodnik tamtego wyścigu Geriant Thomas.
Evita Muzic dumna z siebie. Daria Pikulik bez ogródek o tym, jak przygotowania olimpijskie wyglądają w Polsce. Marta Lach znowu…
Francuzka Evita Muzic (FDJ-Suez) wygrała po wspinaczce do Laguna Negra szósty etap La Vuelta Femenina.