Nairo Quintana (Arkea Samsic) wygrał na Montage de Lure ostatni etap Tour de la Provence i klasyfikację generalną wyścigu.
Kolumbijczyk po samotnym ataku zostawił w tyle całą stawkę. 37 sekund stracili do niego drugi Duńczyk Mattias Skjelmose (Trek-Segafredo) i trzeci Amerykanin Matteo Jorgenson (Movistar Team).
W klasyfikacji generalnej Quintana o 27 sekund wyprzedził mistrza świata Juliana Alaphilippe’a (Quick-Step Alpha Vinyl) o 34 sekundy Skjelmose’a.
Trasa na zakończenie wyścigu prowadziła na długości 166 kilometrów, a metę organizator usytuował na Montage de Lure (13,4 km; 6,5%).
W ucieczce dnia znaleźli się Luke Rowe (Ineos Grenadiers), Romain Combaud (Team DSM), Alexis Gougeard (B&B Hotels-KTM), Nicolas Debeaumarche (St-Michel-Auber 93) i Jonathan Couanon (Nice Metropole Cote d’Azur).
Peleton pozwolił grupce odjechać na 7 minut i nie miał nic przeciwko, aby harcownicy podzielili się punktami na premiach. Ekipy Arkéa Samsic, Groupama-FDJ i Trek-Segafredo zmieniały się na prowadzeniu peletonu, przygotowując się do walki na ostatnim podjeździe.
Grupka prowadząca przed Montagne de Lure straciła Gougearda i u stóp finałowej wspinaczki miała już tylko 1:10 przewagi. Combaud i Debeaumarche nie czekali i rozpoczęli ofensywę, ale nie zmieniło to układu sił. Okrojony peleton prowadzili kolarze Quick-Step Alpha Vinyl i Groupama-FDJ, powoli kasując kolejnych uciekinierów.
Dobrze trzymał się lider wyścigu Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), ale prawdziwa zabawa zaczęła się na ostatnich 5 kilometrach. Tu na czele jechał już tylko Combaud, a kolarze Arkea Samsic wyprowadzili do ataku Nairo Quintanę, który silniki odpalił 4400 metrów przed metą.
Kolumbijczyka ścigał Julian Alaphilippe (Quick-Step Alpha Vinyl), za nim szybko odpowiedzieć próbowali Ivan Sosa (Movistar Team) i Amanuel Ghebreigzabhier (Trek-Segafredo).
Alaphilippe na kole Quintany wytrzymał kilometr. Lider Arkea Samsic po trzecim przyspieszeniu ruszył samotnie, próbując wywalczyć zwycięstwo w wyścigu. Za jego plecami Sosa złapał mistrza świata, ale do prowadzącego wyścig Quintany tracił na 2 kilometry przed metą prawie 25 sekund.
Quintana ostatni kilometr zaczął z przewagą 25 sekund nad Sosą i niemal pół minuty przed grupką Alaphilippe’a i Ilana van Wildera (Quick-Step Alpha Vinyl), Kenny’ego Elissonde’a i Mattiasa Skjelmose’a (Trek-Segafredo) oraz Matteo Jorgensona (Movistar Team). Zawodnicy ci rywalizowali o drugie miejsce, a Sosę na ostatnich metrach dopadli Skjelmose i Jorgenson, zajmując miejsca na etapowym podium.
Wyniki 3. etapu Tour de la Provence 2022 (2.Pro), Manosque - Montagne de Lure (166,1 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Nairo Quintana | Team Arkéa Samsic | 4:23:06 |
2. | Mattias Skjelmose Jensen | Trek-Segafredo | 00:37 |
3. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | |
4. | Iván Ramiro Sosa | Movistar Team | 00:39 |
5. | Ilan van Wilder | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 00:41 |
6. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | 00:46 |
7. | Julian Alaphilippe | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 00:47 |
8. | Pierre Latour | TotalEnergies | 00:50 |
9. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | 01:00 |
10. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 01:03 |
11. | Rubén Fernandez | Cofidis | 01:19 |
12. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | 01:27 |
13. | Aurélien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 01:29 |
14. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 01:33 |
15. | Oscar Rodriguez | Movistar Team | |
16. | Sebastian Schonberger | B&B Hotels-KTM | 01:35 |
17. | Florian Stork | Team DSM | 01:37 |
18. | Maxime Bouet | Team Arkéa Samsic | 01:51 |
19. | Carl Fredrik Hagen | Israel-Premier Tech | 02:04 |
20. | Mark Donovan | Team DSM | 02:35 |
21. | Romain Combaud | Team DSM | |
22. | Louis Vervaeke | Quick-Step Alpha Vinyl Team | |
23. | Fabien Doubey | TotalEnergies | 02:44 |
24. | Antonio Pedrero | Movistar Team | 02:49 |
25. | Damien Touze | AG2R Citroën Team | |
26. | Mads Wurtz Schmidt | Israel-Premier Tech | 02:55 |
27. | Andrea Mifsud | Nice Métropole Côte d'Azur | 03:19 |
28. | Łukasz Owsian | Team Arkéa Samsic | |
29. | Xandres Vervloesem | Lotto Soudal | 04:00 |
30. | Nicolas Edet | Team Arkéa Samsic | 04:03 |
31. | Stéphane Rossetto | St Michel-Auber93 | 04:14 |
32. | Joris Delbove | St Michel-Auber93 | |
33. | Dries Devenyns | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 04:34 |
34. | Dayer Quintana | Team Arkéa Samsic | 04:45 |
35. | Omer Goldstein | Israel-Premier Tech | |
36. | Thomas Champion | Cofidis | 05:02 |
37. | Valentin Ferron | TotalEnergies | |
38. | Nicolas Debeaumarche | St Michel-Auber93 | 05:29 |
39. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | 05:50 |
40. | Miguel Heidemann | B&B Hotels-KTM | |
41. | Paul Ourselin | TotalEnergies | |
42. | Pieter Serry | Quick-Step Alpha Vinyl Team | |
43. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | |
44. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | |
45. | Maxime Chevalier | B&B Hotels-KTM | |
46. | Tristan Delacroix | Nice Métropole Côte d'Azur | 05:58 |
47. | Martijn Tusveld | Team DSM | 06:00 |
48. | Antoine Berlin | Nice Métropole Côte d'Azur | 06:02 |
49. | Jean Goubert | Nice Métropole Côte d'Azur | 06:08 |
50. | Kamil Małecki | Lotto Soudal | 06:16 |
51. | Samuel Leroux | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 06:22 |
52. | Gleb Brussenskiy | Astana Qazaqstan Team | 06:43 |
53. | José Joaquín Rojas | Movistar Team | |
54. | Philippe Gilbert | Lotto Soudal | 07:08 |
55. | Viktor Verschaeve | Lotto Soudal | |
56. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 07:31 |
57. | Tom Mainguenaud | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 07:32 |
58. | Victor Lafay | Cofidis | 07:58 |
59. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis | 08:52 |
60. | Tom van Asbroeck | Israel-Premier Tech | |
61. | Yoann Paillot | St Michel-Auber93 | 09:26 |
62. | Tobias Ludvigsson | Groupama-FDJ | 09:34 |
63. | Artyom Zakharov | Astana Qazaqstan Team | |
64. | Cedric Beullens | Lotto Soudal | |
65. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | 09:53 |
66. | Dario Cataldo | Trek-Segafredo | |
67. | Jérémy Leveau | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 10:11 |
68. | Luke Rowe | Ineos Grenadiers | 10:15 |
69. | Maxime Urruty | Nice Métropole Côte d'Azur | 10:55 |
70. | Jonathan Couanon | Nice Métropole Côte d'Azur | |
71. | Valentin Tabellion | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 11:34 |
72. | Miguel Eduardo Florez | Team Arkéa Samsic | 12:05 |
73. | Fabien Grellier | TotalEnergies | 12:59 |
74. | Kevin Besson | Nice Métropole Côte d'Azur | 15:18 |
75. | Rudy Barbier | Israel-Premier Tech | 15:33 |
76. | Salvatore Puccio | Ineos Grenadiers | 16:41 |
77. | Elia Viviani | Ineos Grenadiers | |
78. | Emiel Vermeulen | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | |
79. | Sep Vanmarcke | Israel-Premier Tech | |
80. | Alexander Kamp | Trek-Segafredo | |
81. | Michele Gazzoli | Astana Qazaqstan Team | |
82. | Evaldas Siskevicius | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | |
83. | Anthony Roux | Groupama-FDJ | |
84. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | |
85. | Lorrenzo Manzin | TotalEnergies | 16:45 |
86. | Lewis Askey | Groupama-FDJ | 19:04 |
87. | Norman Vahtra | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | |
88. | Tim Naberman | Team DSM | 20:09 |
89. | Maciej Bodnar | TotalEnergies | 22:40 |
90. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | |
91. | Pierre Barbier | B&B Hotels-KTM | |
DNF | Alexis Gougeard | B&B Hotels-KTM | - |
DNF | Michael Schwarzmann | Lotto Soudal | - |
DNF | Tony Hurel | St Michel-Auber93 | - |
DNF | Jakob Egholm | Trek-Segafredo | - |
DNF | Pierre Rolland | B&B Hotels-KTM | - |
DNF | Jason Tesson | St Michel-Auber93 | - |
DNS | Axel Zingle | Cofidis | - |
DNS | Raphael Parisella | B&B Hotels-KTM | - |
DNS | Bryan Coquard | Cofidis | - |
DNS | Nicolas Prodhomme | AG2R Citroën Team | - |
DSQ | Filippo Ganna | Ineos Grenadiers | - |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Nairo Quintana | Team Arkéa Samsic | 12:09:11 |
2. | Julian Alaphilippe | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 00:27 |
3. | Mattias Skjelmose Jensen | Trek-Segafredo | 00:34 |
4. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | 00:36 |
5. | Pierre Latour | TotalEnergies | 00:42 |
6. | Ilan van Wilder | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 00:46 |
7. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | 01:21 |
8. | Aurélien Paret-Peintre | AG2R Citroën Team | 01:45 |
9. | Maxime Bouet | Team Arkéa Samsic | 01:56 |
10. | Louis Vervaeke | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 02:55 |
11. | Damien Touze | AG2R Citroën Team | 02:57 |
12. | Mads Wurtz Schmidt | Israel-Premier Tech | 03:54 |
13. | Łukasz Owsian | Team Arkéa Samsic | 04:03 |
14. | Stéphane Rossetto | St Michel-Auber93 | 06:58 |
15. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | 10:51 |
16. | Florian Stork | Team DSM | 11:24 |
17. | Sebastian Schonberger | B&B Hotels-KTM | 11:44 |
18. | Martijn Tusveld | Team DSM | 11:52 |
19. | Tristan Delacroix | Nice Métropole Côte d'Azur | 12:26 |
20. | Fabien Doubey | TotalEnergies | 12:30 |
21. | Romain Combaud | Team DSM | 12:45 |
22. | Mark Donovan | Team DSM | 12:50 |
23. | Kenny Elissonde | Trek-Segafredo | 12:58 |
24. | Iván Ramiro Sosa | Movistar Team | 13:19 |
25. | Andrea Mifsud | Nice Métropole Côte d'Azur | 13:37 |
26. | Oscar Rodriguez | Movistar Team | 13:38 |
27. | Viktor Verschaeve | Lotto Soudal | 13:45 |
28. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 13:58 |
29. | Geoffrey Bouchard | AG2R Citroën Team | 14:18 |
30. | Joris Delbove | St Michel-Auber93 | 14:30 |
31. | Dries Devenyns | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 14:40 |
32. | Omer Goldstein | Israel-Premier Tech | 14:47 |
33. | Valentin Ferron | TotalEnergies | 15:04 |
34. | Cedric Beullens | Lotto Soudal | 15:23 |
35. | Luke Rowe | Ineos Grenadiers | 16:09 |
36. | Tom Mainguenaud | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 16:11 |
37. | Rubén Fernandez | Cofidis | 16:47 |
38. | Dayer Quintana | Team Arkéa Samsic | |
39. | Philippe Gilbert | Lotto Soudal | |
40. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | 17:34 |
41. | Sep Vanmarcke | Israel-Premier Tech | 17:42 |
42. | Antonio Pedrero | Movistar Team | 18:18 |
43. | Jean Goubert | Nice Métropole Côte d'Azur | 18:26 |
44. | Paul Ourselin | TotalEnergies | 19:04 |
45. | Carl Fredrik Hagen | Israel-Premier Tech | 19:26 |
46. | Pierre-Luc Perichon | Cofidis | 19:28 |
47. | Dario Cataldo | Trek-Segafredo | 19:38 |
48. | Nicolas Edet | Team Arkéa Samsic | |
49. | Miguel Heidemann | B&B Hotels-KTM | 20:56 |
50. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | 20:57 |
51. | Pieter Serry | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 21:02 |
52. | Nicolas Debeaumarche | St Michel-Auber93 | 21:09 |
53. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | 21:30 |
54. | Samuel Leroux | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 21:38 |
55. | Kamil Małecki | Lotto Soudal | 22:06 |
56. | José Joaquín Rojas | Movistar Team | 22:19 |
57. | Elia Viviani | Ineos Grenadiers | 22:30 |
58. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 22:41 |
59. | Maciej Bodnar | TotalEnergies | 23:16 |
60. | Maxime Chevalier | B&B Hotels-KTM | 23:22 |
61. | Victor Lafay | Cofidis | 23:26 |
62. | Antoine Berlin | Nice Métropole Côte d'Azur | 24:09 |
63. | Tom van Asbroeck | Israel-Premier Tech | 24:20 |
64. | Fabien Grellier | TotalEnergies | 24:32 |
65. | Tobias Ludvigsson | Groupama-FDJ | 24:35 |
66. | Bruno Armirail | Groupama-FDJ | 24:37 |
67. | Yoann Paillot | St Michel-Auber93 | 24:40 |
68. | Jérémy Leveau | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 25:44 |
69. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | 26:19 |
70. | Alexander Kamp | Trek-Segafredo | 26:20 |
71. | Michele Gazzoli | Astana Qazaqstan Team | 26:37 |
72. | Lorrenzo Manzin | TotalEnergies | 26:39 |
73. | Artyom Zakharov | Astana Qazaqstan Team | 26:57 |
74. | Xandres Vervloesem | Lotto Soudal | 27:40 |
75. | Miguel Eduardo Florez | Team Arkéa Samsic | 27:46 |
76. | Jonathan Couanon | Nice Métropole Côte d'Azur | 28:29 |
77. | Maxime Urruty | Nice Métropole Côte d'Azur | 28:42 |
78. | Kevin Besson | Nice Métropole Côte d'Azur | 28:53 |
79. | Gleb Brussenskiy | Astana Qazaqstan Team | 29:49 |
80. | Valentin Tabellion | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 30:20 |
81. | Rudy Barbier | Israel-Premier Tech | 30:54 |
82. | Thomas Champion | Cofidis | 31:18 |
83. | Anthony Roux | Groupama-FDJ | 31:57 |
84. | Evaldas Siskevicius | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 32:08 |
85. | Lewis Askey | Groupama-FDJ | 34:18 |
86. | Salvatore Puccio | Ineos Grenadiers | 35:17 |
87. | Emiel Vermeulen | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 37:31 |
88. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | 40:07 |
89. | Pierre Barbier | B&B Hotels-KTM | 40:27 |
90. | Tim Naberman | Team DSM | 41:35 |
91. | Norman Vahtra | Go Sport-Roubaix Lille Métropole | 43:22 |
Pod nieobecność ubiegłorocznego zwycięzcy, Primoza Roglica, z numerem jeden pojedzie drugi zawodnik tamtego wyścigu Geriant Thomas.
Evita Muzic dumna z siebie. Daria Pikulik bez ogródek o tym, jak przygotowania olimpijskie wyglądają w Polsce. Marta Lach znowu…
Francuzka Evita Muzic (FDJ-Suez) wygrała po wspinaczce do Laguna Negra szósty etap La Vuelta Femenina.
Zapowiedź 1. etapu Giro d’Italia 2024. 4 maja (sobota): Venaria Reale – Turyn (140 km ⭐️⭐️⭐️).
Red Bull oficjalnie z Bora-hansgrohe. Amy Pieters podała SD Worx do sądu. Nicholas van der Merwe wygrywa w Chełmży. Wiadomości…
Giro d'Italia, czyli pierwszy Grand Tour w sezonie kolarskim. Trzy tygodnie walki o bezcenną maglia rosa. Oto co czeka ich…