Torowa Liga Mistrzów 2021 #1. Strong, Hinze i Lavreysen na Majorce

Torowa Liga Mistrzów ruszyła w sobotę (6 listopada) na Majorce. Pierwsze sukcesy święcili m.in. Corbin Strong, Harrie Lavreysen oraz Emma Hinze, sprawdzając się w nieco zmodyfikowanym formacie ścigania.

Torowa Liga Mistrzów, czyli UCI Track Champions League (UTCL), to nowa seria wyścigów kolarstwa torowego. Cykl obok mistrzostw świata i Torowego Pucharu Narodów stanowić ma jedną z trzech osi międzynarodowego kalendarza w kolarstwie torowym. Seria debiutuje w tym roku, a w pierwszym sezonie złoży się na nią pięć startów. Po Majorce torowcy zmierzą się w Panevezys (27 listopada), dwukrotnie w Londynie (3 i 4 grudnia) oraz w Tel Awiwie (11 grudnia).

Format UTCL przypisał konkurencje do dwóch grup: sprintu i wytrzymałości. W skład kategorii sprintu weszły sprint indywidualny i keirin, natomiast kategoria wytrzymałość obejmuje wyścig eliminacyjny i scratch. Do obu grup zostało zakwalifikowanych po 18 najlepszych na świecie kolarzy torowych. Każdy wyścig będzie punktowany, a zwycięzcami UTCL zostaną zawodnicy i zawodniczki z największą liczbą punktów po ostatnich zawodach.

Torowa Liga Mistrzów to krótsze wyścigi od tych znanych z międzynarodowych imprez, a ich format nieco zmodyfikowany (mniej okrążeń, mniej biegów sprinterskich). To pozwala w zmieszczenie relacji telewizyjnej w jednodniowym formacie.

Konkurencje wytrzymałościowe

W sobotniej rywalizacji bardzo dobrze spisał się Corbin Strong. Nowozelandczyk na złożonym z 36 okrążeń wyścigu eliminacyjnym okazał się lepszy od Amerykanina Gavina Hoovera oraz Hiszpana Sebastiana Mory. Alan Banaszek finiszował jako szósty w gronie 18 startujących.

Strong triumfował też w scratchu, który rozegrano na dystansie zaledwie 20 kółek. Drugi finiszował Brytyjczyk Rhys Britton, a trzeci Portugalczyk Iuri Leitao. Banaszek sklasyfikowany został na 10. miejscu.

Maggie Coles-Lyster triumfuje w scratchu; Torowa Liga Mistrzów na Majorce.

Maggie Coles-Lyster triumfuje w scratchu; Torowa Liga Mistrzów na Majorce. fot. Simon Wilkinson/SWpix.com

Wyścig eliminacyjny kobiet wygrała Brytyjka Katie Archibald, która w finale pokonał Holenderkę Kirsten Wild. Trzecie miejsce zajęła Norweżka Anita Yvonne Stenberg. Karolina Karasiewicz została sklasyfikowana na 15. miejscu w gronie 18 zawodniczek.

Kanadyjka Maggie Coles-Lyster wygrał scratch przed Litwinką Oliviją Baleisyte i Białorusinką Hanną Tserakh. Karasiewicz sklasyfikowana została na 13. miejscu.

Konkurencje sprinterskie

Najlepszym sprinterem okazał się Holender Harrie Lavreysen, który w jednym biegu finałowym pokonał Rosjanina Mikhaila Iakovleva. Mistrz świata jako drugi finiszował za to w finale keirinu, ulegając tylko Niemcowi Stefanowi Botticherowi. Podium domknął Holender Jeffrey Hoogland.

Stefan Botticher wygrywa keirin; Torowa Liga Mistrzów na Majorce

Stefan Botticher wygrywa keirin; Torowa Liga Mistrzów na Majorce. fot. Simon Wilkinson/SWpix.com

Torowa Liga Mistrzów na Majorce nie poszła po myśli Mateusza Rudyka: Polak startował w sprincie, ale nie zdołał awansować do finału.

Sprint kobiet należał do Niemek: Emma Hinze wygrała finałowy bieg z Leą Sophie Friedrich. Hinze niewiele zabrakło też w finale keirinu, gdzie przegrała tylko z Kanadyjką Kelsey Mitchell. Podium tej konkurencji dopełniła Kolumbijka Martha Bayona Pineda.