Wiadomości

Kim jest Thibau Nys?

Nazwisko znajome, tylko dekada nie ta. Kim jest nowy mistrz Europy, 18-letni Thibau Nys?

Wyjaśnijmy szybko: tak, to ta sama rodzina, to ten Nys. Thibau Nys śladami ojca podążał w przełajach, a wczoraj, w wieku 18 lat, zdobył tytuł mistrza Europy w szosowej rywalizacji młodzieżowców.

Belg na pełny etat startuje w przełajach, gdzie reprezentuje barwy Baloise Trek Lions. Kolarz z Bonheiden może się pochwalić tytułami mistrza świata i Europy w rywalizacji juniorów, które zdobył w ubiegłym sezonie. W tej kategorii wiekowej nie miał sobie równych, bo zgarnął także Puchar Świata i cykl Superprestige. Próbował nawet swoich sił w starciu z najlepszymi błotniakami. Jego ojciec, Sven Nys, to jedne z najbardziej utytułowanych kolarzy przełajowych w historii tego sportu.

W tym sezonie Nys junior zadebiutował na szosie. 18-latek ścigał się głównie w lokalnych wyścigach, w których szło mu całkiem nieźle. Wygrał po dwa etapy Ronde Vlaamse-Brabant i Tour de la Namur, a niedawno uplasował się na podium mistrzostw kraju do lat 23.

Sam wyścig o europejski czempionat przebiegał pod kontrolą najsilniejszych ekip aż do ostatniego okrążenia. Belg zabrał się do kilkuosobowej grupki, która uformowała się po wspinaczce Povo niecałe 10 kilometrów przed metą. Na ostatnim zakręcie popełnił duży błąd i dał się zamknąć przeciwnikom. Znalazł jednak lukę przy barierkach i zaskoczył rywali atomowym finiszem.

Wyścig ułożył się idealnie Nie mogliśmy pojechać lepiej. Na szczęście miałem odpowiednie nogi, żeby sfinalizować nasz wysiłek. To naprawdę udany dzień

– mówił w rozmowie z francuskim serwisem “Directvelo”.

Dwa kółka przed końcem odjechała grupka. Nie mieliśmy zbyt wielu informacji o przewadze, wiedziałem, że Lennert Van Eetvelt jest z przodu. Na ostatnim podjeździe dowiedziałem się, że został on sam na czele. Potem pracował już na mnie

– tłumaczył.

Na początku ostatniego podjazdu przegapiłem atak Ayuso i reszty. Dojechałem do nich i w tym punkcie myślałem, że z takiej grupki mam szansę wygrać. Nie sądziłem, że uda mi się znaleźć w tak elitarnym gronie. Fakt, że dogoniłem ich na podjeździe, daje mi trudne do opisania poczucie mocy.

Choć w lokalnych mediach już pojawiają się spekulacje na temat przyszłości Nysa, to sam zawodnik nie zamierza wybierać pomiędzy szosą a przełajami. Na tym etapie swojej przygody z kolarstwem nie chce podejmować pochopnych decyzji.

Kariera na szosie? Pomyślę o tym później. Chłopaki z podium mają kilka świetnych wyników w takich wyścigach. A ja przecież miałem dzisiaj (w sobotę) jechać przełaje w Lokeren. Na pewno przeznaczę więcej czasu na szosę w następnym sezonie. Muszę pomyśleć nad zorganizowaniem moich startów w jak najlepszy sposób

– podsumował.

Thibau Nys weźmie jeszcze udział w Mistrzostw Świata we Flandrii. Na swoim podwórku wystartuje w wyścigu orlików ze startu wspólnego (24 września), gdzie po raz kolejny spróbuje zawalczyć o medal. Następnie 18-latek skupi się już na kolarstwie przełajowym. Warto dodać, że europejski czempionat był jego pierwszym szosowym startem poza Belgią.

Kacper Wośkowiak

Zobacz komentarze

Recent Posts

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17