Phil Bauhus (Bahrain Victorious) wygrał w Chełmie pierwszy etap Tour de Pologne i w nagrodę zdobył koszulkę lidera wyścigu.
Niemiec po finiszu z rozciągniętej grupy pokonał na niewielkim brukowym podjeździe w centrum miasta Kolumbijczyka Alvaro Hodega (Deceuninck-Quick-Step) i Francuza Hugo Hofstettera (Israel Start-Up Nation).
Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) finiszował 10. i po wygranej lotnej premii jest 5. w klasyfikacji generalnej.
Michał Paluta (Reprezentacja Polski) po dniu spędzonym w ucieczce wywalczył koszulkę najlepszego górala.
Rywalizację w ramach 78. edycji Tour de Pologne otworzył długi 216-kilometrowy odcinek z Lublina do Chełma. Trasa prowadząca przez Roztocze była tylko lekko pofałdowana, dlatego na mecie można było spodziewać się całego peletonu.
Ucieczka powstała po 5 kilometrach, w składzie Michał Paluta (Reprezentacja Polski), Yevgeniy Fedorov (Astana-Premier Tech) i Sean Bennett (Qhubeka-NextHash), a na czele głównej grupy ustawiły się ekipy Deceuninck-Quick Step, UAE Team Emirates i Bahrain Victorious. Trójka, dopingowana żywiołowo przez miejscami licznie zgromadzonych wzdłuż trasy przejazdu gapiów, błyskawicznie odskoczyła na 6 minut.
Na górskich premiach – Błażek (50 km; 0,6 km; 5,2%, kat. 3), Antolin (66 km; 0,5 km; 5,4%, kat. 3) i Hosznia Abramowska (106 km; 1,6 km; 5,3%, kat. 3) – łącznie najwięcej punktów zgromadził Paluta, a lotne premie w Batorze (47 km) i Godziszowie (72 km) wygrał mistrz Kazachstanu.
Peleton na półmetku drogi zbliżył się do harcowników na 2 minuty. 50 kilometrów przed metą akcja stała się historią, a mimo kontrataków nikomu nie udało się odjechać.
Na lotną premię w Krasnymstawie (40 km przed metą) peleton doprowadziły ekipy Bahrain Victorious i Lotto Soudal. Sekund bonifikaty za darmo oddać nie chcieli zawodnicy Ineos Grenadiers, wypuszczając do walki Michała Kwiatkowskiego. Polak w sprincie pokonał mistrza Słowenii Mateja Mohorica (Bahrain Victorious) i zdobył 3 sekundy bonifikaty.
Po premii zrobiło się nerwowo, ale nikomu nie udało się odjechać. Dopiero 33 kilometry przed metą za Josem van Emdenem (Jumbo-Visma) ruszyli Antoine Duchesne (Groupama-FDJ) i Tom Sculy (EF Education-Nippo) i trójka szybko zyskała 30 sekund przewagi.
Trójkę peleton złapał 15 kilometrów przed metą i rozpoczęła się walka o pozycje przed techniczną rundą w Chełmie. 10 kilometrów przed metą doszło do kraksy, a w czołówce pojawili się kolarze Ineos Grenadiers, Lotto Soudal i Deceuninck-Quick-Step.
Kolarze brytyjskiej ekipy prowadzili Kwiatkowskiego, natomiast na przejeździe przez linię mety, 7,5 kilometra przed końcem etapu, rozpoczęły się ataki. Ruszył Mikkel Frolich Honore (Deceuninck-Quick-Step), za nim mistrz Polski Maciej Paterski, ale przed nawrotem, 5,6 kilometra przed metą, akcję zamknęli kolarze Israel Start-Up Nation.
Kolarze Deceuninck-Quick-Step zdołali wcisnąć się na czoło pod dyktando Remiego Cavagni i zaczęli rozprowadzanie Alvaro Hodega na ostatnich 3 kilometrach. Wysoko trzymali się reprezentanci Polski, szukający miejsca na kole Kwiatkowskiego i spółki.
Brytyjska ekipa kontrolowała sytuację w mocno naciągniętej stawce, ale Kwiatkowski stracił pozycję na rondzie i na bruku został na dalszej pozycji. 300 metrów przed metą ruszył Hodeg, zyskując metr po metrze i na ostatnich 50 metrach czując już zwycięstwo. Kolumbijczyka gonił Phil Bauhaus, w ostatniej chwili wyrywając zwycięstwo.
Wyniki 1. etapu Tour de Pologne 2021 (2.UWT), Lublin – Chełm (216,4 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Phil Bauhaus | Bahrain-Victorious | 5:01:24 |
2. | Alvaro José Hodeg | Deceuninck-Quick Step | |
3. | Hugo Hofstetter | Israel Start-Up Nation | |
4. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | |
5. | David Dekker | Jumbo-Visma | |
6. | Dion Smith | Team BikeExchange | |
7. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | |
8. | Biniam Ghirmay Hailu | Intermarche-Wanty-Gobert | |
9. | Matej Mohoric | Bahrain-Victorious | |
10. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | |
11. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
12. | Marco Canola | Gazprom-RusVelo | |
13. | João Almeida | Deceuninck-Quick Step | |
14. | Mikkel Frølich Honore | Deceuninck-Quick Step | |
15. | Michael Schwarzmann | Bora-hansgrohe | |
16. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
17. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Fenix | |
18. | Dylan Teuns | Bahrain-Victorious | |
19. | Jake Stewart | Groupama-FDJ | |
20. | Quinten Hermans | Intermarche-Wanty-Gobert | |
21. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | |
22. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | |
23. | Iván Garcia Cortina | Movistar Team | |
24. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | |
25. | Lorenzo Rota | Intermarche-Wanty-Gobert | |
26. | Davide Villella | Movistar Team | |
27. | Vadim Pronskiy | Astana-Premier Tech | |
28. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
29. | Dario Cataldo | Movistar Team | |
30. | Logan Owen | EF Education-Nippo | |
31. | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | |
32. | Matteo Sobrero | Astana-Premier Tech | |
33. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
34. | Silvan Dillier | Alpecin-Fenix | |
35. | Jai Hindley | Team DSM | |
36. | Ben Tulett | Alpecin-Fenix | |
37. | John Degenkolb | Lotto Soudal | |
38. | Tim Wellens | Lotto Soudal | |
39. | Clément Berthet | AG2R Citroën Team | |
40. | Lionel Taminiaux | Alpecin-Fenix | |
41. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
42. | Max Kanter | Team DSM | |
43. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | |
44. | Jenthe Biermans | Israel Start-Up Nation | |
45. | Carlos Barbero | Team Qhubeka NextHash | |
46. | George Bennett | Jumbo-Visma | |
47. | Pascal Eenkhoorn | Jumbo-Visma | |
48. | Lukas Postlberger | Bora-hansgrohe | |
49. | Stanisław Aniołkowski | Polska | |
50. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
51. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
52. | Romain Seigle | Groupama-FDJ | |
53. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | |
54. | Andrea Pasqualon | Intermarche-Wanty-Gobert | |
55. | Tsgabu Grmay | Team BikeExchange | |
56. | Jonas Gregaard | Astana-Premier Tech | |
57. | Kobe Goossens | Lotto Soudal | |
58. | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | |
59. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | |
60. | Łukasz Wiśniowski | Team Qhubeka NextHash | |
61. | Alexis Renard | Israel Start-Up Nation | |
62. | Gijs van Hoecke | AG2R Citroën Team | |
63. | Max Walscheid | Team Qhubeka NextHash | |
64. | Xandro Meurisse | Alpecin-Fenix | |
65. | Łukasz Owsian | Polska | |
66. | Georg Zimmermann | Intermarche-Wanty-Gobert | |
67. | Stefano Oldani | Lotto Soudal | |
68. | Tanel Kangert | Team BikeExchange | |
69. | Matthias Brandle | Israel Start-Up Nation | |
70. | Tom Bohli | Cofidis, Solutions Crédits | |
71. | Filippo Conca | Lotto Soudal | |
72. | Piotr Brożyna | Polska | |
73. | Julius van Den Berg | EF Education-Nippo | |
74. | Senne Leysen | Alpecin-Fenix | |
75. | Maciej Paterski | Polska | |
76. | Alessandro de Marchi | Israel Start-Up Nation | |
77. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | |
78. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | |
79. | Tim Declercq | Deceuninck-Quick Step | |
80. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | |
81. | Gabriel Cullaigh | Movistar Team | |
82. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
83. | Julien El Fares | EF Education-Nippo | |
84. | Nicolas Roche | Team DSM | |
85. | Heinrich Haussler | Bahrain-Victorious | |
86. | Ilnur Zakarin | Gazprom-RusVelo | |
87. | Romain Combaud | Team DSM | |
88. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | |
89. | Yevgeniy Fedorov | Astana-Premier Tech | |
90. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | 00:39 |
91. | Fabio Sabatini | Cofidis, Solutions Crédits | 00:44 |
92. | Niklas Markl | Team DSM | |
93. | Christoph Pfingsten | Jumbo-Visma | |
94. | Nikias Arndt | Team DSM | |
95. | Owain Doull | Ineos Grenadiers | |
96. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | |
97. | Daniel Arroyave | EF Education-Nippo | |
98. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | |
99. | Michał Gołaś | Ineos Grenadiers | |
100. | Attilio Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | |
101. | Davide Martinelli | Astana-Premier Tech | |
102. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | |
103. | Olav Kooij | Jumbo-Visma | |
104. | Fumiyuki Beppu | EF Education-Nippo | |
105. | Natnael Berhane | Cofidis, Solutions Crédits | |
106. | Nikita Stalnov | Astana-Premier Tech | |
107. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | |
108. | Robert Power | Team Qhubeka NextHash | |
109. | Alexander Konychev | Team BikeExchange | |
110. | Filip Maciejuk | Polska | |
111. | Eros Capecchi | Bahrain-Victorious | |
112. | Pavel Kochetkov | Gazprom-RusVelo | |
113. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | |
114. | Igor Boev | Gazprom-RusVelo | |
115. | Patryk Stosz | Polska | |
116. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | |
117. | Kevin Inkelaar | Bahrain-Victorious | 01:02 |
118. | Marcel Sieberg | Bahrain-Victorious | |
119. | Michael Hepburn | Team BikeExchange | 01:09 |
120. | Kaden Groves | Team BikeExchange | |
121. | Pieter Vanspeybrouck | Intermarche-Wanty-Gobert | |
122. | Sebastian Langeveld | EF Education-Nippo | 01:39 |
123. | Luke Rowe | Ineos Grenadiers | |
124. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Wanty-Gobert | |
125. | Ryan Mullen | Trek-Segafredo | 01:48 |
126. | Norman Vahtra | Israel Start-Up Nation | 01:53 |
127. | Simon Clarke | Team Qhubeka NextHash | 02:00 |
128. | Anthony Jullien | AG2R Citroën Team | |
129. | Manuele Boaro | Astana-Premier Tech | |
130. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | 02:10 |
131. | William Bonnet | Groupama-FDJ | |
132. | Barnabás Peak | Team BikeExchange | |
133. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | 00:00 |
134. | Gianni Moscon | Ineos Grenadiers | |
135. | Stijn Steels | Deceuninck-Quick Step | 03:39 |
136. | Patrick Bevin | Israel Start-Up Nation | |
137. | Xandres Vervloesem | Lotto Soudal | |
138. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
139. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | |
140. | Tom Scully | EF Education-Nippo | |
141. | Sean Bennett | Team Qhubeka NextHash | |
142. | Marco Marcato | UAE Team Emirates | |
143. | Ian Garrison | Deceuninck-Quick Step | |
144. | Clément Davy | Groupama-FDJ | |
145. | Charlie Quarterman | Trek-Segafredo | 04:23 |
146. | Florian Stork | Team DSM | |
147. | Michał Paluta | Polska | 06:49 |
148. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | 07:17 |
DNF | Marcus Burghardt | Bora-hansgrohe | |
DNF | Kilian Frankiny | Team Qhubeka NextHash | |
DNF | Pascal Ackermann | Bora-hansgrohe |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Phil Bauhaus | Bahrain-Victorious | 5:01:14 |
2. | Alvaro José Hodeg | Deceuninck-Quick Step | 00:04 |
3. | Yevgeniy Fedorov | Astana-Premier Tech | |
4. | Hugo Hofstetter | Israel Start-Up Nation | 00:06 |
5. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | 00:07 |
6. | Matej Mohoric | Bahrain-Victorious | 00:08 |
7. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 00:09 |
8. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | 00:10 |
9. | David Dekker | Jumbo-Visma | |
10. | Dion Smith | Team BikeExchange | |
11. | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | |
12. | Biniam Ghirmay Hailu | Intermarche-Wanty-Gobert | |
13. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
14. | Marco Canola | Gazprom-RusVelo | |
15. | João Almeida | Deceuninck-Quick Step | |
16. | Mikkel Frølich Honore | Deceuninck-Quick Step | |
17. | Michael Schwarzmann | Bora-hansgrohe | |
18. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
19. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Fenix | |
20. | Dylan Teuns | Bahrain-Victorious | |
21. | Jake Stewart | Groupama-FDJ | |
22. | Quinten Hermans | Intermarche-Wanty-Gobert | |
23. | Matteo Jorgenson | Movistar Team | |
24. | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | |
25. | Iván Garcia Cortina | Movistar Team | |
26. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | |
27. | Lorenzo Rota | Intermarche-Wanty-Gobert | |
28. | Davide Villella | Movistar Team | |
29. | Vadim Pronskiy | Astana-Premier Tech | |
30. | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | |
31. | Dario Cataldo | Movistar Team | |
32. | Logan Owen | EF Education-Nippo | |
33. | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | |
34. | Matteo Sobrero | Astana-Premier Tech | |
35. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
36. | Silvan Dillier | Alpecin-Fenix | |
37. | Jai Hindley | Team DSM | |
38. | Ben Tulett | Alpecin-Fenix | |
39. | John Degenkolb | Lotto Soudal | |
40. | Tim Wellens | Lotto Soudal | |
41. | Clément Berthet | AG2R Citroën Team | |
42. | Lionel Taminiaux | Alpecin-Fenix | |
43. | Larry Warbasse | AG2R Citroën Team | |
44. | Max Kanter | Team DSM | |
45. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | |
46. | Jenthe Biermans | Israel Start-Up Nation | |
47. | Carlos Barbero | Team Qhubeka NextHash | |
48. | George Bennett | Jumbo-Visma | |
49. | Pascal Eenkhoorn | Jumbo-Visma | |
50. | Lukas Postlberger | Bora-hansgrohe | |
51. | Stanisław Aniołkowski | Polska | |
52. | Attila Valter | Groupama-FDJ | |
53. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
54. | Romain Seigle | Groupama-FDJ | |
55. | Einer Augusto Rubio | Movistar Team | |
56. | Andrea Pasqualon | Intermarche-Wanty-Gobert | |
57. | Tsgabu Grmay | Team BikeExchange | |
58. | Jonas Gregaard | Astana-Premier Tech | |
59. | Kobe Goossens | Lotto Soudal | |
60. | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | |
61. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | |
62. | Łukasz Wiśniowski | Team Qhubeka NextHash | |
63. | Alexis Renard | Israel Start-Up Nation | |
64. | Gijs van Hoecke | AG2R Citroën Team | |
65. | Max Walscheid | Team Qhubeka NextHash | |
66. | Xandro Meurisse | Alpecin-Fenix | |
67. | Łukasz Owsian | Polska | |
68. | Georg Zimmermann | Intermarche-Wanty-Gobert | |
69. | Stefano Oldani | Lotto Soudal | |
70. | Tanel Kangert | Team BikeExchange | |
71. | Matthias Brandle | Israel Start-Up Nation | |
72. | Tom Bohli | Cofidis, Solutions Crédits | |
73. | Filippo Conca | Lotto Soudal | |
74. | Piotr Brożyna | Polska | |
75. | Julius van Den Berg | EF Education-Nippo | |
76. | Senne Leysen | Alpecin-Fenix | |
77. | Maciej Paterski | Polska | |
78. | Alessandro de Marchi | Israel Start-Up Nation | |
79. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | |
80. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | |
81. | Tim Declercq | Deceuninck-Quick Step | |
82. | Amanuel Ghebreigzabhier | Trek-Segafredo | |
83. | Gabriel Cullaigh | Movistar Team | |
84. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
85. | Julien El Fares | EF Education-Nippo | |
86. | Nicolas Roche | Team DSM | |
87. | Heinrich Haussler | Bahrain-Victorious | |
88. | Ilnur Zakarin | Gazprom-RusVelo | |
89. | Romain Combaud | Team DSM | |
90. | Rubén Fernandez | Cofidis, Solutions Crédits | |
91. | Gianni Moscon | Ineos Grenadiers | |
92. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | 00:49 |
93. | Fabio Sabatini | Cofidis, Solutions Crédits | 00:54 |
94. | Niklas Markl | Team DSM | |
95. | Christoph Pfingsten | Jumbo-Visma | |
96. | Nikias Arndt | Team DSM | |
97. | Owain Doull | Ineos Grenadiers | |
98. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | |
99. | Daniel Arroyave | EF Education-Nippo | |
100. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | |
101. | Michał Gołaś | Ineos Grenadiers | |
102. | Attilio Viviani | Cofidis, Solutions Crédits | |
103. | Davide Martinelli | Astana-Premier Tech | |
104. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | |
105. | Olav Kooij | Jumbo-Visma | |
106. | Fumiyuki Beppu | EF Education-Nippo | |
107. | Natnael Berhane | Cofidis, Solutions Crédits | |
108. | Nikita Stalnov | Astana-Premier Tech | |
109. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | |
110. | Robert Power | Team Qhubeka NextHash | |
111. | Alexander Konychev | Team BikeExchange | |
112. | Filip Maciejuk | Polska | |
113. | Eros Capecchi | Bahrain-Victorious | |
114. | Pavel Kochetkov | Gazprom-RusVelo | |
115. | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | |
116. | Igor Boev | Gazprom-RusVelo | |
117. | Patryk Stosz | Polska | |
118. | Tao Geoghegan Hart | Ineos Grenadiers | |
119. | Kevin Inkelaar | Bahrain-Victorious | 01:12 |
120. | Marcel Sieberg | Bahrain-Victorious | |
121. | Michael Hepburn | Team BikeExchange | 01:19 |
122. | Kaden Groves | Team BikeExchange | |
123. | Pieter Vanspeybrouck | Intermarche-Wanty-Gobert | |
124. | Sebastian Langeveld | EF Education-Nippo | 01:49 |
125. | Luke Rowe | Ineos Grenadiers | |
126. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Wanty-Gobert | |
127. | Ryan Mullen | Trek-Segafredo | 01:58 |
128. | Norman Vahtra | Israel Start-Up Nation | 02:03 |
129. | Simon Clarke | Team Qhubeka NextHash | 02:10 |
130. | Anthony Jullien | AG2R Citroën Team | |
131. | Manuele Boaro | Astana-Premier Tech | |
132. | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | 02:20 |
133. | William Bonnet | Groupama-FDJ | |
134. | Barnabás Peak | Team BikeExchange | |
135. | Sean Bennett | Team Qhubeka NextHash | 03:47 |
136. | Stijn Steels | Deceuninck-Quick Step | 03:49 |
137. | Patrick Bevin | Israel Start-Up Nation | |
138. | Xandres Vervloesem | Lotto Soudal | |
139. | Andrey Amador | Ineos Grenadiers | |
140. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | |
141. | Tom Scully | EF Education-Nippo | |
142. | Marco Marcato | UAE Team Emirates | |
143. | Ian Garrison | Deceuninck-Quick Step | |
144. | Clément Davy | Groupama-FDJ | |
145. | Charlie Quarterman | Trek-Segafredo | 04:33 |
146. | Florian Stork | Team DSM | |
147. | Michał Paluta | Polska | 06:55 |
148. | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | 07:27 |
Evita Muzic dumna z siebie. Daria Pikulik bez ogródek o tym, jak przygotowania olimpijskie wyglądają w Polsce. Marta Lach znowu…
Francuzka Evita Muzic (FDJ-Suez) wygrała po wspinaczce do Laguna Negra szósty etap La Vuelta Femenina.
Zapowiedź 1. etapu Giro d’Italia 2024. 4 maja (sobota): Venaria Reale – Turyn (140 km ⭐️⭐️⭐️).
Red Bull oficjalnie z Bora-hansgrohe. Amy Pieters podała SD Worx do sądu. Nicholas van der Merwe wygrywa w Chełmży. Wiadomości…
Giro d'Italia, czyli pierwszy Grand Tour w sezonie kolarskim. Trzy tygodnie walki o bezcenną maglia rosa. Oto co czeka ich…
Demi Vollering (SD Worx-Protime) zdobyła na Alto del Fuerte Rapitan piąty etap La Vuelta Femenina oraz objęła prowadzenie w klasyfikacji…
Zobacz komentarze
Dziwi mnie to ze tylu gosci komentuje wyscig a nikt z nich niezauwazyl iz Kwiato nie liczyl sie w walce o etep bo na okolo 2,5 km do mety jako jedyny objechal rondo ze zlej-czyt.dluzszej strony.tym samym wyladowal w okolicach 2-3 dziesiatki.a byl w samym czubie.nawet ktos z jego ekipy wyskoczyl przed meta by go rozprowadzic ale niezauwazyl ze kwiatka juz nie ma na kole.
Oni widzieli go ciągle na kole rozprowadzającego. Dopiero na kilkaset metrów przed metą zaczęli coś ględzić o super miejscówce na 10 miejscu...