Danielo - odzież kolarska

Japonia i Igrzyska Olimpijskie. Jak wyglądało kolarstwo w 1964 roku?

Tokio

Japonia ugościła Letnie Igrzyska Olimpijskie po raz drugi w historii. Jak wyglądało kolarstwo w roku 1964? Kto rywalizował i jak doszło do zorganizowania rywalizacji w Kraju Kwitnącej Wiśni?

Za nami Igrzyska XXXII Olimpiady, które po roku opóźnienia i w wyjątkowych warunkach pandemii podejmowała Japonia. Około 11 tysięcy najlepszych sportowców świata walczyło o medale w 50 różnych dyscyplinach, w tym w pięciu kolarskich – szosowym, torowym, górskim, BMX freestyle i wyścigach BMX.

Zawodnicy i zawodniczki zostali rozrzuceni po różnych arenach sportowych. Pojawili się w centrum Tokio (start wyścigów ze startu wspólnego), przy zatoce (BMX), na oddalonym o ponad sto kilometrów od serca japońskiej stolicy torze samochodowym Fuji Speedway (jazdy indywidualne na czas, finisz wyścigów ze startu wspólnego) i w znajdującym się innej prefekturze, Shizuoce, mieście Izu (kolarstwo torowe i MTB).

W tabeli medalowej wyraźnie rywalizację zdominowali Brytyjczycy i Holendrzy. Obie reprezentacje zdobyły po 12 medali, ale to Brytyjczycy wracają do domu z 6 złotymi, 4 brązowymi i 2 brązami. Holendrzy wywalczyli 5 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe. W sumie 10 krajów zdobyło więcej niż jeden medal, natomiast podejmująca Igrzyska Japonia jeden krążek wywalczyła ostatniego dnia w omnium.

Igrzyska Olimpijskie w Japonii

Japonia to kraj, w którym Igrzyska Olimpijskie odbyły się już trzykrotnie. Dwa razy zaplanowano tu zimową olimpiadę – w Sapporo w 1972 roku i w Nagano w 1998 roku – zaś letnie zawody odbyły się w 1964 roku w Tokio.

Aby zrozumieć wagę Igrzysk z 1964 roku, musimy cofnąć się nieco głębiej w historię XX wieku. Choć pierwsze Igrzyska  Japonia przeprowadziła w 1964 roku, pierwsza taka impreza w Tokio miała odbyć się w 1940 roku. Plan zakładał, że stolica Japonii będzie pierwszym miastem na Dalekim Wschodzie, które zorganizuje zawody.

Plany były już dość zaawansowane. Kolarze mieli walczyć o sześć medali. Cztery na torze (1000 metrów ze startu wspólnego, 1000 metrów w scratchu, 2000 metrów tandemów i wyścig drużynowy na dochodzenie na dystansie 4000 metrów) i dwa na szosie. W planie znajdował się 150-kilometrowy wyścig ze startu wspólnego, a pierwsza trójka zawodników miała otrzymać jeden zestaw medali, podczas gdy drugi miał być przyznany najlepszym drużynom. Trasa wyścigu miała być całkowicie płaska. Start zaplanowano przy torze wioślarskim w Todabashi, następnie kolarze mieli pojechać na północ, do Jimbohara, przy granicy prefektury Gumma, by wrócić ponownie w okolice Todabashi.

500-metrowy, tymczasowy welodrom miał być z kolei wybudowany specjalnie na potrzeby Igrzysk w Shibaura, nad Zatoką Tokijską. Obiekt miał również służyć szermierzom i piłkarzom nożnym, a jego pojemność miała wynosić 15 tysięcy.

Zmiany wymusiła jednak sytuacja polityczna na Dalekim Wschodzie, a dokładniej wybuch drugiej wojny chińsko-japońskiej w 1937 roku. 16 lipca 1938 ogłoszono rezygnację Tokio z praw do organizacji imprezy, która następnie została przekazana fińskim Helsinkom, a ostatecznie odwołana z powodu II wojny światowej.

Tokio 1964

Igrzyska Olimpijskie ostatecznie zawitały do Tokio w 1964 roku. Wtedy wszystkie kolarskie areny znalazły się blisko siebie, w mieście Hachioji, oddalonym od centrum Tokio o 43 kilometry. Tym razem dla kolarzy przygotowano siedem kompletów medali. Dwa trafić miały do szosowców, pięć do torowców, którzy mieli przed sobą wyścig indywidualny na dochodzenie, sprint, jazdę na czas, rywalizację tandemów i nieobecny w Rzymie w 1960 roku wyścig drużynowy na dochodzenie.

W mieście specjalnie na kolarską rywalizację postawiono tymczasowy welodrom. Decyzję uzasadniono tym, że istniejące tory, wybudowane z myślą o profesjonalistach, nie spełniały norm dla amatorów. Welodrom został postawiony pomiędzy marcem, a sierpniem 1964 w parku Ryonan, a jego nawierzchnię, której nachylenie wynosiło 15° na prostych i 45° na zakrętach, pokryto zaprawą cementową. Nie zainstalowano sztucznego oświetlenia, przez co wszystkie wydarzenia miały miejsce w przy świetle dziennym, za to rywalizację mogło na siedząco śledzić 4122 widzów.

Japonia w 2020 po raz drugi ugościła Letnie Igrzysk Olimpijskie

fot. Jakub Zimoch/Rowery.org

Drużyny na czas

Kolarską rywalizację 14 października otworzyła jazda drużynowa na czas, na którą złożyły się trzy niemal 37-kilometrowe, pozbawione wyraźnych podjazdów rundy po okolicach Hachioji. Na starcie stanęły 33 drużyny, które dopingowało na trasie około 56 tysięcy kibiców.

Rywalizację najmocniej rozpoczęli Francuzi (Marcel-Ernest Bidault, Georges Chappe, André Desvages, Jean-Claude Wuillemin), pokonując pierwsze kółko w 49:34.71. Po dwóch na prowadzeniu znaleźli się jednak Włosi (Severino Andreoli, Luciano Dalla, Pietro Guerra, Ferruccio Manza). Najmocniej tę rywalizację zakończyli za to Holendrzy (Evert Dolman, Gerben Karstens, Jan Pieterse i Bart Zoet), którzy jako jedyni utrzymali średnią 45 km/h i sięgnęli po złoty medal po 2 godzinach 26 minutach i 31 sekundach wysiłku. Włosi przegrali złoto o 24 sekundy, a brązowy medal trafił do drużyny Szwecji (Sven Hamrin, Erik Pettersson, Gösta Pettersson i Sture Pettersson), która straciła 40 sekund.

Polską drużynę sformowali zwycięzca Tour de Pologne z tamtego roku, Rajmund Zieliński, trzeci i dziesiąty kolarz Wyścigu Dookoła Polski, Jan Magiera i Józef Beker, a także Andrzej Bławdzin. Czwórka biało-czerwonych zajęła jedenastą lokatę, tracąc do zwycięzców 5 minut i 13 sekund.

Tor

Pierwszy finał na torze – jazdy na czas na dystansie jednego kilometra – rozegrano w piątek, 16 października. Do rywalizacji przystąpiło 27 zawodników. Najlepszy czas, 1:09.59, wykręcił Belg Patrick Sercu, mistrz świata na torze w sprincie z 1963 roku (a następnie z 1967 i 1969 roku).

Drugi Włoch Giovanni Pettenella złoto przegrał różnicą pół sekundy. Brąz wywalczył Francuz Pierre Trentin. Wśród Polaków jedynym uczestnikiem był Wacław Latocha, mistrz Polski w tej specjalności z 1964 roku i przyszły srebrny medalista z mistrzostw świata w Amsterdamie z 1967 roku. Polak zanotował siódmy wynik, do pozycji medalowej tracąc 0,7 sekundy.

Następnego dnia zakończyła się dwudniowa rywalizacja w wyścigu indywidualnym na dochodzenie na dystansie 4000 metrów. Konkurencja ta debiutowała dopiero na Igrzyskach i organizowana była później do 2004 roku. W pierwszej rundzie 24 zawodników zostało podzielonych na 12 par.

Zawodnicy rywalizowali ze sobą, choć pokonanie rywala nie miało znaczenia – ośmiu najszybszych zawodników awansowało do ćwierćfinałów. Dopiero tam liczyła się walka z rywalem. Złoty medal zdobył zawodnik czechosłowacki, Jiří Daler, pokonując w finale Włocha Giorgio Ursiego. W wyścigu o brąz najlepszy okazał się z kolei Duńczyk Preben Isaksson. Lucjan Józefowicz, pięciokrotny mistrz Polski (1958, 1960-1963) odpadł w ćwierćfinale, przegrywając z Dalerem o siedem sekund.

Trzeci finał odbył się w niedzielę, 18 października. Rywalizacja w scratchu, sprinterskim wyścigu ówcześnie na dystansie jednego kilometra, miała dość złożony format. 39 zawodników podzielono na 13 grup, z których każdy zwycięzca awansował dalej, zaś przegrani przechodzili do złożonych z dwóch rund repasaży, które dawały awans dalszym pięciu zawodnikom.

W kolejnej rundzie znalazło się zatem 18 zawodników, znów podzielonych na trzyosobowe grupy. Sześciu zwycięzców doszło do ćwierćfinałów, a kolejna seria repasaży dokooptowała do nich jeszcze dwóch zawodników. Dopiero potem zawodnicy rywalizowali parami na zasadzie “pierwszy do dwóch zwycięstw”.

Złoto zdobył srebrny medalista w jeździe na czas, Pettenella, w finale pokonując 2-0 swojego rodaka, Sergio Blianchettiego. Brązowy medal przypadł Francuzowi Danielowi Morelonowi, który przegrał pierwszy wyścig ze swoim rodakiem, Pierrem Trentinem, lecz zapewnił sobie medal wygrywając w kolejnych dwóch. Polskę reprezentował Zbysław Zając, który odpadł w pierwszej rundzie, lecz przeszedł repasaże i wygrał swój wyścig w drugiej rundzie. W ćwierćfinale przegrał jednak 2-0 z Morelonem.

Japonia w 2020 po raz drugi ugościła Letnie Igrzysk Olimpijskie

fot. Jakub Zimoch/Rowery.org

Czwartą konkurencją, w której rozdano medale, był wyścig drużynowy na czas. W zawodach rozgrywanych rozegraną we wtorek, 20 października, reprezentacji Polski zabrakło. Z osiemnastu drużyn walczących w systemie nokautowym na dystansie 4000 metrów najlepiej spisali się Niemcy. Lothar Claesges, Karl Link, Karl-Heinz Henrichs i Ernst Streng minimalnie pokonali Włochów: Luigiego Roncaglię, Carlo Rancatiego, Vincenzo Mantovaniego i Franco Testę.

To zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego prowadzili przez znaczną część rywalizacji, lecz Niemcy dociągnęli do rywali na 600 metrów przed metą, wpadając na kreskę niemal jednocześnie z nimi. Sędziowie obradowali przez 10 minut zanim przyznali złoty medal. W finale o brąz najlepsi okazali się Holendrzy (Gerard Koel, Jaap Oudkerk, Henk Cornelisse, i Cor Schuuring).

Tego samego dnia zakończyła się rywalizacja tandemów, również bez biało-czerwonych. Tu o złoto walczyli zawodnicy ze Związku Radzieckiego i Włoch. Choć pierwszy z trzech wyścigów zakończył się zwycięstwem Imantsa Bodnieksa i Viktora Logunova, w pozostałych dwóch lepsi byli Angelo Damiano i Sergio Bianchetto i to oni zdobyli złoto. Brąz z kolei przypadł Niemcom, którzy początkowo wygrali trzeci wyścig z Włochami w półfinałach, lecz zostali zdyskwalifikowani za zmianę toru podczas końcowego sprintu. Willi Fuggerer i Klaus Kobusch w walce o brąz okazali się lepsi od Holendrów 2-0.

Start wspólny z Merckxem

Kolarską rywalizację we czwartek, 22 października, zakończył wyścig ze startu wspólnego. Prawie 195 kilometrów wówczas stanowił najdłuższy dystans w historii Igrzysk, a zarys trasy był podobny do tej z III Igrzysk Azjatyckich, które odbyły się w Tokio w 1958 roku. 24-kilometrowa runda pozbawiona była długich podjazdów, choć momentami robiło się stromo. Główne wyzwanie pojawiło się mniej-więcej w połowie pętli, gdzie wyrastał krótki (800 m), lecz stromy (10,3%) podjazd pod Takatsuki.

139 zawodnikom z 37 krajów kibicowało ponad 58 tysięcy kibiców i pojawiający się przelotnie deszcz. Na starcie stanęło czterech Polaków – trzech uczestników jazdy drużynowej na czas, Jan Magiera, Andrzej Bławdzin i Rajmund Zieliński, a także zwycięzca Tour de Pologne z 1962 roku i trzykrotny mistrz Polski, Jan Kudra. Na starcie stanęli również kolarze, którzy po przejściu na profesjonalizm zapisali się na dobre na kartach kolarskiej historii, w tym Felice Gimondi, a także sam “Kanibal” – Eddy Merckx.

Sam wyścig do historii nie przeszedł, a peleton nie podzielił się zbytnio na krótkich stromych ściankach. Próby sformowania ucieczki nie trwały długo, ostatnia z nich zakończyła się 15 kilometrów przed metą. 1500 metrów przed metą zaatakował Merckx, lecz nieskutecznie.

O olimpijskim złocie zadecydował zatem sprint, a w nim najlepszy okazał się 24-letni Mario Zanin, ówczesny mistrz Włoch. Zawodnik z Wenecji Euganejskiej po sukcesie przeszedł na zawodowstwo, lecz jego jedynym sukcesem w tej części kariery był etap Vuelta a Espana w 1966 roku. Po srebro sięgnął Duńczyk Kjell Rodian, a brąz – Walter Godefroot, który następnie wygrał Ronde van Vlaanderen (1968, 1978), Liege-Bastogne-Liege (1967) i dziesięć etapów Tour de France, w tym na pierwszy kończącym się na Polach Elizejskich (1975), zdobywając również zieloną koszulkę za sukces w klasyfikacji punktowej (1970).

Bilans

Kolarską tabelę medalową w Tokio w 1964 roku zdominowali Włosi, sięgając po trzy złota i pięć srebrnych medali. Po złotym i brązowym krążku zgarnęli kolarze Belgii, Holandii i Niemiec, ze złotem z Japonii wyjechała również Czechosłowacja. Oprócz nich medale z Igrzysk Olimpijskich w kolarstwie przywieźli Duńczycy (0-1-1), zawodnicy ze Związku Radzieckiego (0-1-0), Francuzi (0-0-2) i Szwedzi (0-0-1).

W ramach olimpijskich zmagań w 1964 roku w konkurencjach kolarskich nie startowały kobiety. Wyścigi kobiet na szosie organizować zaczęto od 1984 roku, na torze natomiast od 1988 roku (sprint indywidualny) i 1992 roku (sprint indywidualny i wyścig indywidualny na dochodzenie).