Tokio 2020. Jennifer Valente złota w omnium, kraksa Pikulik

Amerykanka Jennifer Valente wygrała na welodromie w Izu rywalizację w omnium i zdobyła złoty medal olimpijski w tej konkurencji.

26-latka w złożonej z czterech wyścigów batalii zdobyła 124 punkty. Srebrny medal przed własną publicznością wywalczyła Japonka Yumi Kajihara (110 pkt), a brązowy medal Holenderka Kirsten Wild (108 pkt).

Dla Valente to trzeci olimpijski medal, ale pierwszy złoty. Amerykanka w Rio de Janeiro zdobyła srebro w wyścigu drużynowym na dochodzenie, a w Tokio w tej konkurencji wywalczyła z koleżankami brąz.

24-letnia Kajihara, mistrzyni świata w omnium z 2020 roku, a swoim koncie zapisała pierwszy medal olimpijski. Pierwszy w karierze krążek olimpijski zdobyła również zmierzająca ku zakończeniu kariery Wild.

Daria Pikulik nie ukończyła zmagań po kraksie w pierwszym z wyścigów wieloboju, scratchu. Polka przystąpiła do wyścigu tempowego, ale musiała zrezygnować i opuścić zmagania.

Valente prowadziła w walce o złoto od początku. Wygrany scratch pozwolił jej kontrolować sytuację, a trzecie miejsce w wyścigu tempowym i czwarte w wyścigu eliminacyjnym dawało jej 2 punkty przewagi nad Kajiharą. Japonka po dwóch drugich miejscach, w scratchu i w eliminatorze, liczyła na złoto po wyścigu punktowym.

Ostatnia odsłona zmagań, 20-kilometrowy wyścigu punktowy (80 okrążeń), poszedł po myśli Amerykanki. Ta wygrała pierwszy lotny finisz, jako druga finiszowała na trzecim i na ósmym i obroniła się przed Kajiharą, której udało się zdobyć tylko 2 punkty.

Za plecami tej dwójki jak szalona punkty zbierała Wild, która po słabszym eliminatorze przed wyścigiem punktowym zajmowała dopiero 5. miejsce. Holenderka wygrała dwa lotne sprinty i punktowała na trzech kolejnych, ale do srebra zabrakło jej dwóch punktów.