Danielo - odzież kolarska

Mistrzostwa Polski 2021. Trasa i program wyścigów ze startu wspólnego w Kartuzach

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym w 2021 roku rozgrywane są w województwie pomorskim, w okolicach miejscowości Kartuzy. W weekend pagórkowata trasa wyłoni medalistów i medalistki w wyścigach ze startu wspólnego.

Krajowy czempionat rozpoczął się we czwartek, 17 czerwca, a w miejscowości Chmielno rozegrane zostały czasówki. W piątek zgromadzeni na Pomorzu zawodnicy i zawodniczki odpoczywają, natomiast w sobotę i niedzielę rozegrane zostaną wyścigi ze startu wspólnego.

Program Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2021 (NC), wyścigi ze startu wspólnego – Kartuzy


Sobota

GodzinaKonkurencjaDystansLista startowa
09:00wyścig ze startu wspólnego juniorów133,2 kmjuniorzy
14:00wyścig ze startu wspólnego elity kobiet i orliczek133,2 kmelita kobiet i orliczki

Niedziela

GodzinaKonkurencjaDystansLista startowa
09:00wyścig ze startu wspólnego tandemów79,2 kmwkrótce
9:05wyścig ze startu wspólnego juniorek79,2 kmjuniorki
12:00wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn i orlików187,2 kmelita mężczyzn i orlicy

Trasa Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2021

W zmaganiach o medale Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym zawodnicy i zawodniczki podzieleni są na pięć kategorii, które rywalizowały będą na dwóch rundach – dużej i małej – poprowadzonych wokół Kartuz. Mistrzostwa Polski to trasa tradycyjnie pagórkowata, wymagająca, aczkolwiek długa runda jest trudniejsza od finałowej, małej.

Juniorzy, elita kobiet i orliczki pokonają jedną dużą pętlę i trzy małe (133,2 km), tandemy i juniorki jedną dużą rundę i jedną małą (79,2 km), natomiast elita mężczyzn jedną dużą rundę i pięć małych, co złoży się na dystans 187,2 km.

Profile prezentowane poniżej zostały przygotowane przez redakcję “Rowery.org” na podstawie map i informacji dostarczonych przez organizatora. Nie są oficjalnymi materiałami mistrzostw Polski.

Duża runda liczy 52,2 kilometra i jest bardzo pagórkowata, co odzwierciedla 1066 metrów przewyższenia. Na wytyczonej nie ma w zasadzie ani jednego płaskiego fragmentu, a z serii 300-500 metrowych pagórków wyróżnić można cztery większe wspinaczki: Dziewcza Góra (7,4 km; 700 m, 6%; maks. 10%), Bącka Huta (21,5 km; 900 m, 6,3%), Mojusz (25,1 km; 800 m, 5%) oraz Zamkowa Góra (48,8 km; 700 m, 3%; ale pierwsze 300 m średnio 8%). Finisz w Kartuzach nie jest płaski: na ostatnich 400 metrach droga pnie się delikatnie do góry przy średnim nachyleniu 3%.

Duża runda. © Rowery.org

Mapa dużej rundy. © Rowery.org

Mała runda liczy 27 kilometrów i jest podróżą przez krainę siedmiu jezior. Trasa poprowadzona jest drogami biegnącymi wybrzeżami Jeziora Klasztornego Dużego, Jeziora Prokowskiego, Jeziora Łapalickiego, Jeziora Białego, Jeziora Kłodno, Jeziora Małe Brodno i Jeziora Karczemnego. Nie jest to trudny odcinek, aczkolwiek w końcówce do pokonania pozostaje wspinaczka pod Zamkową Górę, 800-metrowy odcinek, którego pierwsze 300 metrów to stromy podjazd (8%), a po 300-metrowym wypłaszczeniu czeka 200-metrowa poprawka (5%). Przejazd przez linię mety w Kartuzach nie jest płaski: na ostatnich 400 metrach droga pnie się delikatnie do góry przy średnim nachyleniu 3%.

Mała runda. © Rowery.org

Mapa małej rundy. © Rowery.org

Obsada

W wyścigu kobiet open anonsowanych jest 48 zawodniczek (25 w kategorii elity, 23 w kategorii do lat 23). W kategorii mężczyźni open na liście startowej wstępnie znalazło się 137 zawodników (54 w gronie elity i 83 w kategorii do lat 23).

W wyścigach open medale rozdawane są w obu konkurencjach: elity oraz do lat 23, aczkolwiek jeśli w kategorii open najlepszy czas uzyska zawodnik/zawodniczka z kategorii młodzieżowej, to zdobywa ona/on złoto w obu kategoriach.

Elita kobiet

Wśród kobiet tytułu broniła będzie Marta Lach (Ceratizit-WNT). 24-latka w tym roku ma za sobą bogaty kalendarz startów, naznaczony agresywną jazdą na trasach dobrze obsadzonych wyścigów. Trasa, jaką w tym roku oferują mistrzostwa Polski, powinna odpowiadać zawodniczce niemieckiego zespołu, która potrafi odnaleźć się dobrze tak na podjazdach, jak i na finiszu z grupki.

W wyścigu ze startu wspólnego bardzo regularnie jeździ Katarzyna Wilkos (MAT Atom Deweloper Wrocław), srebrna medalistka z lat 2015 i 2020, która w tym roku pojedzie w zespole ze zwyciężczynią Belgrade GP Agnieszką Skalniak-Sójką, a także zwyciężczyniami wyścigów Pucharu Polski w Dobromierzu i Jarosławcu: Dominiką Włodarczyk i Łucją Pietrzak.

Szyki pokrzyżować będzie im chciał skład TKK Pacific Nestle Fitness z mistrzynią Polski z 2017 roku i aktualną mistrzynią w jeździe indywidualnej na czas Karoliną Karasiewicz, triumfatorką Pucharu Polski w Zamościu Karoliną Kumięgą i Aurelą Nerlo. W składzie toruńskiego zespołu pojedzie też Natalia Krześlak, której miejsca na podium w Dobromierzu i Zamościu sygnalizują, że może włączyć się do rywalizacji w gronie orliczek.

Na liście startowej, obok Lach, znajduje się też kilka zawodniczek z grup zagranicznych: Anna Plichta (Lotto Soudal Ladies), Małgorzata Jasińska (Women Cycling Sport) czy Karolina Perekitko (UVCA Troyes).

Elita mężczyzn

Wśród panów tytułu broni Stanisław Aniołkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB), tym razem nieposiadający wsparcia zespołu. 24-latek dobrze radził sobie w belgijskiej ekipie: za nim 35 dni startowych, w tym 14 z miejscami w pierwszych dziesiątkach wyścigów kontynentalnych, ProSeries i WorldTour. Aniołkowski na finiszu z grupy powinien być najszybszym kolarzem, ale na liście startowej znajdzie się wielu chętnych do odczepienia go przed finiszem.

16-oobowy skład grupy HRE Mazowsze Serce Polski ponownie będzie chciał zdominować zmagania. W tamtym roku nie udało im się ograć kolarzy CCC Team, w tym roku Paweł Bernas, Jakub Kaczmarek, Adam Stachowiak, Piotr Brożyna i spółka spróbują sięgnąć po koszulkę z orłem na piersi.

Głównymi rywalami mazowieckiej drużyny będą zawodnicy Voster ATS Team, którzy do Kartuz przyjechali w 12-osobowym składzie z Patrykiem Stoszem, Maciejem Paterskim, Szymonem Rekitą, Sylwestrem Janiszewskim czy Pawłem Cieślikiem.

W starciu dwóch polskich ekip obok Aniołkowskiego zobaczymy kilku kolarzy reprezentujących zagraniczne zespoły. Szczęścia spróbują Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe), Łukasz Wiśniowski (Qhubeka ASSOS), Szymon Sajnok (Cofidis), Filip Maciejuk (Leopard Pro Cycling) i Michał Gołaś (Ineos Grenadiers). 

Wyróżnić w tym gronie należy też Bartosza Rudyka, który wygrał Grand Prix Doliny Baryczy oraz zajął drugie miejsce w Grand Prix Prinzwear. Zawodnik TC Chrobry Scott Głogów ma ze sobą silny, 13-osobowy zespół orlików, którzy zawodnikom elity na pewno łatwo nie odpuszczą.

Relacja

Portal “Rowery.org” jak co roku prowadził będzie relację z mistrzostw Polski. W programie raporty, wyniki, rozmowy, galerie zdjęć oraz tekstowe relacje live z wyścigów ze startu wspólnego. Aktualności szukajcie też pod hashtagiem #mpkol21 na Twitterze.