Wiadomości

Postępowanie w sprawie wypadku na trasie Tour de Pologne ponownie przedłużone

Postępowanie przygotowawcze w sprawie wypadku na mecie 1. etapu Tour de Pologne, do którego doszło w sierpniu 2020 roku, zostało ponownie przedłużone.

Prowadząca postepowanie Prokuratura Okręgowa w Katowicach po raz pierwszy przedłużyła je do 6 lutego, a następnie do 6 maja 2021 roku. 

W śledztwie wyjaśniamy także czy ten etap wyścigu został zorganizowany (i zabezpieczony) zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami

– wyjaśniła Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Jakobsen, świetnie zapowiadający się sprinter zespołu Deceuninck-Quick-Step, 5 sierpnia 2020 roku uległ poważnemu wypadkowi na trasie 1. etapu Tour de Pologne. Holender po kolizji z Dylanem Groenewegenem wpadł w barierki, przebił się przez nie i rozbił się na konstrukcji mety. 24-latek, którego ratowały służby medyczne i lekarze w szpitalu w Sosnowcu, doznał licznych obrażeń, w tym wstrząśnienia mózgu i pęknięcia czaszki, złamał nos, podniebienie, kciuk, stracił 10 zębów i uszkodził kości szczękowe. Do tego obrażenia dotknęły ramię, płuco i struny głosowe.

Groenewegen został ukarany 9-miesięczną dyskwalifikacją za spowodowanie wypadku. Wypadek stał się kanwą szerszej rozmowy o standardach bezpieczeństwa i skłonił Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) do przeprowadzenia konsultacji, a następnie wdrożenia rekomendacji w nich uzyskanych. W 2021 roku będą to m.in. dokładniejsze kontrole barierek, a od 2022 roku wprowadzony ma zostać jednolity standard barierek.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach dotychczas zebrała materiał dotyczący głównie organizacji wyścigu i obrażeń poszkodowanych.

Do chwili obecnej między innymi przesłuchano w charakterze świadków wszystkich sędziów biorących udział z ramienia organizatorów w wyścigu. Zabezpieczona została także dokumentacja Międzynarodowej Unii Kolarskiej, częściowo w języku angielskim, która została przetłumaczona. Uzyskaliśmy opinie biegłych lekarzy medycyny sądowej co do charakteru obrażeń ciała doznanych przez pokrzywdzonych

– poinformowała Zawada-Dybek.

Śledztwo prowadzone jest pod kątem nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 156 paragraf 2 Kodeksu Karnego). Za nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Kwestia konsekwencji nie jest jasna, gdyż do wypadku doszło w trakcie imprezy sportowej.

W sprawie nadal trwa kompletowanie materiału dowodowego niezbędnego dla oceny prawnokarnej zdarzenia. Oczekujemy na realizację zleconych zagranicznych pomocy prawnych

– wyjaśniła rzecznik prokuratury.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Giro d’Italia 2024: etap 12. Julian Alaphilippe po szalonym rajdzie

Julian Alaphilippe, po ponad 100-klometrowej akcji, wygrał w Fano dwunasty etap Giro d’Italia.

16 maja 2024, 16:51

Vuelta a Burgos Feminas 2024: etap 1. Lotta Henttala z peletonu

Lotta Henttala (EF Education-Cannondale) była najszybsza w pierwszym dniu Vuelta a Burgos Feminas, zaliczanego do cyklu WorldTour.

16 maja 2024, 16:41

Van der Poel zrezygnował z olimpijskiego wyścigu MTB | Wystartował Orlen Nations GP

Milan uciekł rywalom. Van der Poel wybrał szosę, a nie MTB. Wirus zbiera żniwo na Giro d’Italia. Wiadomości i wyniki…

15 maja 2024, 20:53

Giro d’Italia 2024: etap 12 – przekroje/mapki

Zapowiedź 12. etapu Giro d’Italia 2024. 16 maja (czwartek): Martinsicuro – Fano (193 km ⭐️⭐️⭐️).

15 maja 2024, 20:44

Giro d’Italia 2024: etap 11. Jonathan Milan razy dwa

Jonathan Milan sięgnął po zwycięstwo na mecie jedenastego etapu Giro d’Italia. Stanisław Aniołkowski na 9. miejscu.

15 maja 2024, 16:54

Giro d’Italia 2024. Cian Uijtdebroeks wycofał się z wyścigu

Belg Cian Uijtdebroeks, lider klasyfikacji młodzieżowej Giro d'Italia, wycofał się z rywalizacji przed 11. etapem wyścigu.

15 maja 2024, 09:54