Danielo - odzież kolarska

Będą nowe barierki. UCI wprowadza zmiany w przepisach bezpieczeństwa

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zatwierdziła szereg zmian przepisów, które poprawić mają bezpieczeństwo wyścigów szosowych. Na liście znalazła się m.in. reforma barierek osłaniających finisze etapów, aczkolwiek zmiany wprowadzane będą stopniowo.

Komitet wykonawczy Unii na spotkaniu w dniach 2-3 lutego zaaprobował plan poprawienia bezpieczeństwa wyścigów, które w grudniu 2020 przedłożyła Rada Kolarstwa Zawodowego (PCC). 14-punktowy program obejmował m.in. wprowadzenie jednolitego standardu barierek, ocenę ryzyka tras przed wyścigami, aktualizację wytycznych i wyznaczenie osób odpowiedzialnych za zabezpieczenia tras.

W komunikacie opublikowanym w czwartkowy wieczór UCI zapowiedziała, że w życie bezzwłocznie wejdą środki sprawdzające jakość barierek w strefach finiszy. Jako przykłady podane są ważenie i sprawdzenie połączenia barierek, ale szczegóły nie zostały podane. Unia zapowiada, że w 2021 roku opracowany zostanie jednolity standard barierek, a jego wejście w życie przewidywane jest na sezon 2022.

Co więcej, wszystkie wyścigi będą musiały wyznaczyć managera ds. bezpieczeństwa, którzy certyfikowani i szkoleni mają być przez Unię. W departamencie portu UCI pozycję managera ds. bezpieczeństwa na rok objął Richard Chassot, dyrektor Tour de Romandie. Szwajcar, by uniknąć konfliktu interesów, zrezygnował z prezydowania nad Stowarzyszeniem Organizatorów Wyścigów Kolarskich (AIOCC) i nowych obowiązków nie będzie pełni w stosunku do wyścigu, którym zarządza.

Zmiany dotkną też kierujących w kolumnie wyścigu: tu wprowadzony zostanie rejestr, który pokaże Unii doświadczenie kierowców i pozwoli na wprowadzenie systemu punktowego i opartego o niego systemu licencji. Zaktualizowane zostaną instrukcje, które regulują zachowanie organizatorów, kierowców, mediów i zespołów podczas wyścigów.

Unia podjąć miała też wysiłek na froncie technologicznym: w toku jest budowa bazy danych dokumentującej wszystkie incydenty na trasach wyścigów WorldTour z ostatnich 5 lat, następnym krokiem będzie przygotowanie programu komputerowego, który pozwoli na ocenę ryzyka przygotowanych tras i wprowadzenie ewentualnych korekt. Te narzędzia dostępne mają być w tym sezonie.

Unia zwalczała będzie też niebezpieczne zachowania w peletonie, w tym rzucanie bidonów na szosę czy pozbywanie się ich w peletonie. Tu z pomocą przyjść mają liczniej wyznaczane strefy, w których pozbywać się można śmieci.

Unia zabroni również przyjmowanie niebezpiecznych pozycji na rowerze, m.in. przysiadanie na ramie podczas zjazdów. Te przepisy w życie wejść mają już 1 kwietnia 2021 roku.