Danielo - odzież kolarska

Kolarze i obsługa UAE Team Emirates przyjęli szczepionkę na Covid-19

Zespół UAE Team Emirates został zaszczepiony przeciwko Covid-19. Ekipa Mauro Gianettiego jest pierwszą kolarską formacją, która wprowadziła program szczepień.

Według komunikatu prasowego, 27 zawodników oraz 32 członków obsługi otrzymało dawki szczepionki wyprodukowanej przez chiński koncern Sinopharm.

Wśród zaszczepionych jest zwycięzca Tour de France z 2020 roku, Słoweniec Tadej Pogacar. W skład ekipy w 2021 roku wchodzi 29 zawodników, w tym Polak Rafał Majka.

Producentem szczepionki jest Beijing Institute of Biological Products, należący do China National Biotec Group, który z kolei wchodzi w skład państwowego koncernu farmaceutycznego Sinopharm.

Szybciej od tego nie będą jechać. Myślę, że ma to głównie związek z krajem pochodzenia ekipy. Nie sądzę, aby jakikolwiek inny zespół mógł teraz się zaszczepić, chyba że jakimś przekrętem. Nie chciałbym znaleźć się na pierwszej stronie gazet, ponieważ kolarzom wolno więcej. Sportowcy po prostu muszą czekać w kolejce, tak jak wszyscy inni

– skomentował w “Sporza” Patrick Lefevere, menedżer Deceuninck-Quick Step.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) szczepienia rozpoczęły już w tamtym roku, podążając za przykładem Chin. Pierwsze dawki szczepionki, w ramach protokołu kryzysowego, były administrowane już we wrześniu 2020 roku, a program szczepień w 10-milionowym kraju ruszył po zatwierdzeniu szczepionki wyprodukowanej przez Sinopharm, w połowie grudnia.

Według raportu z 9 grudnia, w badaniach przeprowadzonych w ZEA skuteczność szczepionki w zapobieganiu Covid-19 to 86%. W ramach trzeciej fazy testów klinicznych zaszczepiono 31 tysięcy woluntariuszy, którzy dwie dawki przyjęli w okresie 28 dni.

Program szczepień w ZEA prowadzony jest szczepionkami wyprodukowanymi zarówno przez Sinopharm, jak i przez koncern Pfizer Inc. Według raportu agencji Bloomberg, do 5 stycznia szczepienia przeszło 826 tysięcy obywateli położonej nad Zatoką Perską monarchii.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej zatwierdziły szczepionkę Sinopharm do powszechnego użycia 31 grudnia 2020 roku, podając, że jej skuteczność w zapobieganiu Covid-19 to 79,34%. Nie jest jasne skąd rozbieżność z danymi prezentowanymi wcześniej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie: do dziś nie zostały upublicznione pełne dane III fazy testów klinicznych szczepionki i ich wyników, co do powściągliwości skłania ekspertów.

Szczepionka nie jest dopuszczona do użytku ani w Unii Europejskiej, ani Stanach Zjednoczonych, nie odbywały się tam też testy kliniczne tego preparatu. Co za tym idzie, państwa członkowskie UE oraz USA nie złożyły na niego zamówień. Do krajów, które zamówiły szczepionki Sinopharmu należą Chiny, Turcja, Brazylia, Chile i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

4 Comments

  1. Dżony

    8 stycznia 2021, 16:47 o 16:47

    No to teraz pójdzie gaz w peletonie. Ciekawe co im tam Chińczycy dali za koks.

  2. Karol

    10 stycznia 2021, 12:51 o 12:51

    Nie wiadomo co to jest, nikt nie widział dokumentacji tej chińskiej szczepionki, nawet chińczycy jej nie używają masowo. Pewnie wyciąg z tego nietoperza co go pierwszy chińczyk zjadł na surowo i poszedł covid 🙂

  3. Pablos

    10 stycznia 2021, 13:54 o 13:54

    Albo jakieś placebo, że niby zaszczepieni to i będą mogli latać bez testów itp. Może taki “pic na wodę, fotomontaż” zrobili.

  4. Konrad

    13 stycznia 2021, 20:52 o 20:52

    Jaka pandemia, taka szczepionka. Jakoś nie słychać, żeby się inne drużyny szczepiły, a tu gremialnie wszystkich. Tam jest kilkadziesiąt osób, więc nie ma bata, żeby się wszyscy dali pokłóć, na pewno się ktoś wyłamał, ale przekaz poszedł. Sponsor zarządził.