Zmiana terminu Tour de France 2020 nieuchronna

Organizatorzy wyścigu Tour de France będą musieli znaleźć nowy termin dla tegorocznej imprezy. W planowanym terminie, tj. 27 czerwca – 19 lipca, nie będzie to raczej możliwe.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, w telewizyjnym orędziu do narodu ogłosił, że ogólnokrajowa kwarantanna potrwa do 11 maja. W przemówieniu znalazła się także informacja o tym, że do połowy lipca nie będą odbywały się żadne imprezy masowe czy festiwale, które gromadzą dużą publiczność.

Poczyniliśmy postępy dzięki wysiłkom każdego z nas. Dzięki Wam, widzimy dziś rezultaty tych wysiłków

– powiedział Macron w orędziu do narodu.

Francja jest trzecim po Włoszech i Hiszpanii najbardziej dotkniętym pandemią wirusa SARS-Cov-2 europejskim krajem. Liczba zarażonych 13 kwietnia przekroczyła 137 tysięcy, a liczba zmarłych niemal 15 tysięcy. Liczba zachorowań w ostatnich trzech dniach zaczęła delikatnie spadać.

Tak, jest nadzieja, ale ta batalia daleka jest od wygranej. We wschodniej i centralnej Francji szpitale są przeciążone, a służba zdrowia w całym kraju jest u limitu wytrzymałości. Epidemia trwa i nie została jeszcze opanowana. Musimy nadal angażować wszystkie siły w jej ograniczanie by móc uratować jak najwięcej istnień. Dlatego też musimy przestrzegać zasad kwarantanny do 11 maja. W tym czasie jedyną skuteczną formą walki z tym wirusem, jest obywatelska postawa i przestrzeganie zasad

– wyjaśniał.

Do 11 maja zamknięte mają pozostać szkoły, kawiarnie, restauracje i inne ośrodki kulturalne. Powrót do placówek edukacyjnych odbywać ma się stopniowo, na uniwersytety dopiero latem. Prezydent Macron zapowiedział także, że do 11 maja Francja będzie w stanie przebadać każdą osobę z symptomami choroby Covid-19 oraz zapewnić swoim obywatelom wystarczającą ilość masek.

Amaury Sport Organisation (ASO), organizator wyścigu, nie potwierdziła jeszcze oficjalnie zmiany terminu Tour de France.

ASO na podjęcie decyzji co do Touru dało sobie czas do 15 maja. Dyrektor wyścigu, Christian Prudhomme, miał już rozmawiać z gospodarzami poszczególnych etapów i dopracowywać szczegóły przeniesienia "Wielkiej Pętli" na termin 25 lipca do 16 sierpnia. Informacje te podawała w ubiegłym tygodniu zarówno "La Gazzetta dello Sport" i agencja "EFE".

Kwarantanna we Francji trwa od 16 marca, a jej przedłużene rząd wprowadził już 27 marca. W ramach ograniczeń obowiązuje zakaz jakichkolwiek niekoniecznych podróży, z wyjątkiem tych do miejsc pracy, do sklepów, z powodów zdrowotnych, pomocy narażonym bądź krótkim wyjściom w celach "aktywności sportowej".

Prezydent przyznał otwarcie, że Francja nie była wystarczająco przygotowana na wybuch pandemii.

Czy byliśmy przygotowani na ten kryzys? Muszę powiedzieć, że nie. Tak jak w innych krajach, byliśmy w stanie podjąć trudne decyzje, dostosować się do zmieniających się okoliczności i danych na temat tego nieznanego wirusa. Kwarantanna obnażyła niepowodzenia i niedostatki w systemu. Nie mieliśmy wystarczającej ilości odzieży ochronnej, żelu do rąk, masek. Gdy odkryliśmy te braki, działaliśmy jednak razem.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: