IO 2020. Igrzyska przełożone na rok 2021

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały przełożone na rok 2021.

Prośbę o przełożenie imprezy wobec pandemii wirusa SARS-Cov-2 wystosował dziś premier Japonii, Shinzo Abe.

Informację tę potwierdził Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Za zgodą rządu Japonii, komitetu organizacyjnego i MKOl-u, impreza nie zostanie rozegrana w 2020 roku, a odbędzie się w Japonii nie później niż latem 2021 roku.

Japonia gościć miała Letnie Igrzyska Olimpijskie w dniach 24 lipca 9 sierpnia.

Igrzyska Olimpijskie, podobnie jak inne imprezy masowe, stanęły pod znakiem zapytania w miarę rozprzestrzeniania się globalnej pandemii wirusa, który wywołuje chorobę Covid-19. Do 24 marca na świecie zachorowało ponad 392 tysięcy ludzi, z czego ponad 17 tysięcy zmarło.

Głosy nawołujące do przełożenia zaplanowanej na przełom lipca i sierpnia imprezy narastały od kilkunastu dni. W niedzielę do komitetów olimpijskich Brazylii, Serbii, Chorwacji czy Norwegii dołączył Polski Komitet Olimpijski, apelując do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o przełożenie imprezy.

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo zawodników oraz jasne zasady rywalizacji. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Nie można dłużej czekać z podjęciem decyzji czy Igrzyska się odbędą w zakładanym, czy innym terminie. Ta niepewność zbyt mocno odbija się na naszych sportowcach, odbiera im spokój i zaburza przygotowania. Nam – jako Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu – zależy przede wszystkim na dobru naszej Reprezentacji, jej odpowiednim przygotowaniu i wynikach sportowych. Udział w Igrzyskach Olimpijskich to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego sportowca, nie może być zatem niczym obciążone. Nasz głos to głos całego środowiska sportowego w Polsce

– mówił w oficjalnym komunikacie Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.

Prezydent MKOl-u, Thomas Bach, 22 marca opublikował list, w którym zapewnił, że priorytetem jest zdrowie wszystkich uczestników Igrzysk. Bach potwierdził w nim, że MKOl dał sobie cztery tygodnie na podjęcie decyzji co do przełożenia imprezy.

Ta przyszła jednak już po zaledwie dwóch dniach.

W obecnych warunkach i w oparciu na informacjach przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia, prezydent MKOl-u oraz premier Japonii uzgodnili, że 32. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio muszą zostać przełożone, aczkolwiek na termin nie późniejszy niż lato 2021 roku. Decyzja ta chronić ma zdrowie sportowców, wszystkich w Igrzyska zaangażowanych oraz międzynarodowej społeczności

– czytamy w oficjalnym komunikacie z 24 marca.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Karol

    24 marca 2020, 17:16 o 17:16

    To oczywiste, że TdF też się nie odbędzie. Może się uda z Vueltą.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: