Vuelta a Andalucia 2020: etap 5. Teuns najszybszy na koniec, Fuglsang zwycięski

Duńczyk Jakob Fuglsang (Astana) wygrał 66. edycję wyścigu Vuelta a Andalucia. Ostatni etap na swoim koncie zapisał Dylan Teuns (Bahrain–McLaren).

Belg trasę 13-kilometrowej jazdy indywidualnej na czas w Mijas pokonał o dziesiąte części sekundy szybciej niż Fuglsang i o dwie sekundy szybciej niż Alexander Edmondson (Mitchelton-Scott).

W klasyfikacji generalnej za Duńczykiem uplasował się Jack Haig (Mitchelton–Scott), zaś na najniższym stopniu podium stanął Mikel Landa (Bahrain–McLaren)

Trasa ostatniego etapu Vuelta a Andalucia była dość wymagająca i techniczna. Profil był nieco pofałdowany, kolarze przez chwilę pojechali po szturze, a nie brakowało również zakrętów.

Jako pierwszy na trasę wyruszył Carmelo Urbano (Caja Rural – Seguros RGA), dojeżdżając na metę z czasem 20:42, natychmiast pokonanym przez następnego kolarza, Juliena Morice (B&B Hotels–Vital Concept), o 30 sekund. Następnie w przeciągu dziesięciu minut doszło do trzech zmian na fotelu lidera, po czym na nieco dłużej usiadł w nim Anton Kuzmin (Gazprom-Rusvelo), z czasem 19:45. Szybciej pojechał Niki Terpstra (Total Direct Energie), ale po chwili Holendra i innych wyraźnie pokonał Thibault Guernalec (Arkea-Samsic), łamiąc barierę 19 minut i osiągając 18:42.

Kilkanaście minut później z wynikiem wynoszącym dokładnie 18 minut zafiniszował Alexander Edmondson (Mitchelton-Scott). Gdy wydawało się, że Australijczyk utrzyma się na mecie aż do samego końca, jego wynik pobił o trzy sekundy szósty zawodnik od końca, Dylan Teuns (Bahrain–McLaren).

Ostatecznie to Belg okazał się najlepszy na odcinku, choć Fuglsang, startujący jako ostatni, okazał się gorszy tylko o dziesiąte części sekundy. Duńczyk za to może świętować zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, do którego doszedł m.in. dzięki dwóm zwycięstwom etapowym.

Wyniki 5. etapu Vuelta a Andalucia 2020 (2.Pro), Mijas - Mijas (13 km; jazda indywidualna na czas):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Dylan TeunsBahrain McLaren17:57
2.Jakob FuglsangAstana Pro Team
3.Alexander EdmondsonMitchelton-Scott00:02
4.Pello BilbaoBahrain McLaren00:03
5.Brandon McNultyUAE Team Emirates00:09
6.Ion Izagirre InsaustiAstana Pro Team00:17
7.Jack HaigMitchelton-Scott00:24
8.Chris HarperTeam Jumbo-Visma00:31
9.Nelson OliveiraMovistar Team00:32
10.Sonny ColbrelliBahrain McLaren00:33
11.Matej MohoricBahrain McLaren00:36
12.Damiano CarusoBahrain McLaren00:39
13.Marc SolerMovistar Team00:40
14.Ruben FernandezFundacion-Orbea00:43
15.Valerio ContiUAE Team Emirates00:44
16.Thibault GuernalecTeam Arkea-Samsic
17.Enric Mas NicolauMovistar Team00:53
18.Andrey ZeitsMitchelton-Scott00:54
19.Mikel Landa MeanaBahrain McLaren00:58
20.Alexis GougeardAG2R la Mondiale00:59
21.Anthony DelaplaceTeam Arkea-Samsic
22.Vadim PronskiyAstana Pro Team
23.Edoardo AffiniMitchelton-Scott
24.Antonio PedreroMovistar Team01:00
25.Silvan DillierAG2R la Mondiale01:04
26.Louis VervaekeAlpecin-Fenix01:05
27.Mark PadunBahrain McLaren01:08
28.Hugo HouleAstana Pro Team01:11
29.Jimmy JanssensAlpecin-Fenix01:12
30.Kobe GoossensLotto Soudal01:13
31.Edward RavasiUAE Team Emirates01:14
32.Niki TerpstraTotal Direct Energie
33.Clement VenturiniAG2R la Mondiale01:17
34.Brent BookwalterMitchelton-Scott01:20
35.Mikel Bizkarra EtxegibelFundacion-Orbea01:21
36.Oliver NaesenAG2R la Mondiale
37.Harm VanhouckeLotto Soudal01:22
38.Gonzalo Serrano RodriguezCaja Rural-Seguros RGA
39.James ShawRiwal Readynez01:23
40.Jan BakelantsCircus-Wanty Gobert01:27
41.Maurits LammertinkCircus-Wanty Gobert
42.Txomin Juaristi ArrietaFundacion-Orbea01:31
43.Loïc VliegenCircus-Wanty Gobert
44.Sander ArmeeLotto Soudal01:32
45.Alessandro CoviUAE Team Emirates
46.Romain SicardTotal Direct Energie01:33
47.Mikel Nieve IturraldeMitchelton-Scott
48.Antwan TolhoekTeam Jumbo-Visma
49.Julien MortierWallonie Bruxelles
50.Kristian AasvoldRiwal Readynez01:34
51.Julien SimonTotal Direct Energie
52.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates01:35
53.Orluis Alberto Aular SanabriaCaja Rural-Seguros RGA01:36
54.Oscar Cabedo CardaBurgos-BH01:37
55.Jorge ArcasMovistar Team01:39
56.Urko Berrade FernandezKern Pharma01:40
57.Alvaro Cuadros MorataCaja Rural-Seguros RGA
58.Eliot LietaerWallonie Bruxelles
59.Simone VelascoGazprom-Rusvelo01:41
60.Thomas SprengersSport Vlaanderen-Baloise
61.Jurgen RoelandtsMovistar Team
62.Andrea PasqualonCircus-Wanty Gobert01:42
63.Dries Van GestelTotal Direct Energie01:43
64.Lawrence NaesenAG2R la Mondiale
65.Anton KuzminGazprom-Rusvelo01:48
66.Bryan CoquardB&B Hotels-Vital Concept
67.Jaime Castrillo ZapaterKern Pharma01:49
68.Floris De TierAlpecin-Fenix
69.Lennard HofstedeTeam Jumbo-Visma
70.Scott ThwaitesAlpecin-Fenix
71.Angel Madrazo RuizBurgos-BH
72.Willem Jakobus SmitBurgos-BH01:50
73.Pablo BonillaBurgos-BH01:52
74.Jordi WarlopSport Vlaanderen-Baloise01:53
75.Aaron Van PouckeSport Vlaanderen-Baloise
76.Sebastian Mora VedriMovistar Team01:54
77.Matthew HolmesLotto Soudal
78.Aleksei RybalkinGazprom-Rusvelo01:56
79.Sindre Skjøstad LunkeRiwal Readynez
80.Paul MartensTeam Jumbo-Visma01:58
81.Thomas BoudatTeam Arkea-Samsic01:59
82.Brian Van GoethemLotto Soudal
83.Łukasz OwsianTeam Arkea-Samsic02:01
84.Florian VachonTeam Arkea-Samsic
85.Juan Jose Lobato del ValleFundacion-Orbea02:02
86.Nikita StalnovAstana Pro Team02:09
87.Oscar RiesebeekAlpecin-Fenix02:10
88.Roger Adria OliverasKern Pharma
89.Mikel Iturria SegurolaFundacion-Orbea02:14
90.Alexander KonychevMitchelton-Scott02:17
91.Christoffer LissonRiwal Readynez02:19
92.Edward PlanckaertSport Vlaanderen-Baloise
93.Bert-Jan LindemanTeam Jumbo-Visma
94.Sondre Holst EngerRiwal Readynez02:20
95.Petr VakocAlpecin-Fenix02:21
96.Julien MoriceB&B Hotels-Vital Concept02:22
97.Sebastian SchönbergerB&B Hotels-Vital Concept02:25
98.Ivan Moreno SanchezKern Pharma02:26
99.Jorge Cubero GalvezBurgos-BH
100.Jokin Aranburu ArrutiFundacion-Orbea02:27
101.Juan Felipe Osorio ArboledaBurgos-BH
102.Stefano OldaniLotto Soudal
103.Benoit JarrierTeam Arkea-Samsic02:29
104.Artem NychGazprom-Rusvelo02:30
105.Ludovic RobeetWallonie Bruxelles02:32
106.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal02:33
107.Jose Felix Parra CuerdaKern Pharma02:36
108.Jelle VanendertWallonie Bruxelles02:39
109.Christophe NoppeTeam Arkea-Samsic02:41
110.Carmelo Urbano FontiverosCaja Rural-Seguros RGA02:45
111.Jefferson CepedaCaja Rural-Seguros RGA02:50
112.Jens DebusschereB&B Hotels-Vital Concept
113.Franklin SixWallonie Bruxelles02:53
114.Taco Van der HoornTeam Jumbo-Visma
115.Amaury CapiotSport Vlaanderen-Baloise
116.Jon Agirre EgañaKern Pharma02:57
117.Kevin DeltombeSport Vlaanderen-Baloise02:58
118.Kevin RezaB&B Hotels-Vital Concept03:00
119.Emiel PlanckaertSport Vlaanderen-Baloise03:02
120.Ibai Azurmendi SagastibeltzaFundacion-Orbea03:03
121.Sergio Roman Martin GalanCaja Rural-Seguros RGA03:11
122.Jonas Van GenechtenB&B Hotels-Vital Concept03:14
123.Dmitriy GruzdevAstana Pro Team03:33
124.Adrien PetitTotal Direct Energie03:35
125.Enrique Sanz UnzueKern Pharma03:37
126.Jerome CousinTotal Direct Energie03:53
127.Damien GaudinTotal Direct Energie04:04
OTL.Evgeny ShalunovGazprom-Rusvelo05:16
DNS.Thomas LeezerTeam Jumbo-Visma

Końcowa klasyfikacja generalna:

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Jakob FuglsangAstana Pro Team17:47:58
2.Jack HaigMitchelton-Scott00:59
3.Mikel LandaBahrain-McLaren01:12
4.Ion IzagirreAstana Pro Team01:18
5.Dylan TeunsBahrain-McLaren01:45
6.Pello BilbaoBahrain-McLaren01:47
7.Brandon McnultyUAE Team Emirates03:08
8.Marc SolerMovistar Team03:21
9.Rubén FernandezFundación-Orbea03:33
10.Harm VanhouckeLotto Soudal04:12
11.Andrey ZeitsMitchelton-Scott04:23
12.Antwan TolhoekJumbo-Visma04:53
13.Mikel NieveMitchelton-Scott05:43
14.Chris HarperJumbo-Visma05:45
15.Mikel BizkarraFundación-Orbea05:49
16.Brent BookwalterMitchelton-Scott06:53
17.Sander ArmeeLotto Soudal07:10
18.Silvan DillierAG2R La Mondiale08:05
19.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic08:22
20.Enric MasMovistar Team09:08
21.Alvaro CuadrosCaja Rural-Seguros RGA09:22
22.Oscar CabedoBurgos-BH09:54
23.Jan BakelantsCircus-Wanty Gobert10:15
24.Edward RavasiUAE Team Emirates10:28
25.Jaime CastrilloEquipo Kern Pharma10:56
26.Antonio PedreroMovistar Team12:09
27.Thomas SprengersSport Vlaanderen-Baloise12:12
28.Sebastian SchonbergerB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM13:22
29.Damiano CarusoBahrain-McLaren14:19
30.Vadim PronskiyAstana Pro Team15:19
31.Roger AdriaEquipo Kern Pharma15:25
32.Oliver NaesenAG2R La Mondiale16:47
33.Kristian AasvoldRiwal Readynez Cycling Team17:16
34.Floris de TierAlpecin-Fenix17:42
35.Romain SicardTeam Total Direct Energie21:03
36.Louis VervaekeAlpecin-Fenix21:08
37.Julien SimonTeam Total Direct Energie21:21
38.Aaron van PouckeSport Vlaanderen-Baloise21:22
39.Jimmy JanssensAlpecin-Fenix21:25
40.Juan Felipe OsorioBurgos-BH
41.Urko BerradeEquipo Kern Pharma21:30
42.Maurits LammertinkCircus-Wanty Gobert21:53
43.Eliot LietaerBingoal-Wallonie Bruxelles22:32
44.Jefferson Alveiro CepedaCaja Rural-Seguros RGA22:46
45.Gonzalo SerranoCaja Rural-Seguros RGA23:21
46.Jorge ArcasMovistar Team24:28
47.Angel MadrazoBurgos-BH24:30
48.Clément VenturiniAG2R La Mondiale24:31
49.James ShawRiwal Readynez Cycling Team25:01
50.Orluis AularCaja Rural-Seguros RGA25:09
51.Alessandro CoviUAE Team Emirates25:26
52.Ibai AzurmendiFundación-Orbea26:10
53.Mikel IturriaFundación-Orbea26:12
54.Paul MartensJumbo-Visma26:16
55.Simone VelascoGazprom-RusVelo26:29
56.Łukasz OwsianTeam Arkéa Samsic26:54
57.Jelle VanendertBingoal-Wallonie Bruxelles27:04
58.Artem NychGazprom-RusVelo27:58
59.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal28:28
60.Aleksey RybalkinGazprom-RusVelo30:01
61.Valerio ContiUAE Team Emirates30:11
62.Pablo GuerreroBurgos-BH31:13
63.Julien MortierBingoal-Wallonie Bruxelles31:17
64.Nelson OliveiraMovistar Team32:30
65.Andrea PasqualonCircus-Wanty Gobert33:11
66.Sindre LunkeRiwal Readynez Cycling Team33:21
67.Ivan MorenoEquipo Kern Pharma33:34
68.Petr VakocAlpecin-Fenix33:46
69.Kevin DeltombeSport Vlaanderen-Baloise33:53
70.Sonny ColbrelliBahrain-McLaren34:35
71.Loïc VliegenCircus-Wanty Gobert34:41
72.Brian van GoethemLotto Soudal34:55
73.Matej MohoricBahrain-McLaren35:22
74.Oscar RiesebeekAlpecin-Fenix35:36
75.Kobe GoossensLotto Soudal35:40
76.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates35:45
77.Dries van GestelTeam Total Direct Energie36:39
78.Edward PlanckaertSport Vlaanderen-Baloise36:41
79.Lawrence NaesenAG2R La Mondiale37:08
80.Alex EdmondsonMitchelton-Scott37:18
81.Félix Parra JoséEquipo Kern Pharma37:23
82.Stefano OldaniLotto Soudal37:24
83.Christoffer LissonRiwal Readynez Cycling Team37:31
84.Hugo HouleAstana Pro Team39:24
85.Jorge CuberoBurgos-BH39:30
86.Willie SmitBurgos-BH39:46
87.Edoardo AffiniMitchelton-Scott40:04
88.Lennard HofstedeJumbo-Visma40:08
89.Sergio Roman MartinCaja Rural-Seguros RGA41:19
90.Scott ThwaitesAlpecin-Fenix42:05
91.Alexis GougeardAG2R La Mondiale42:23
92.Taco van der HoornJumbo-Visma42:56
93.Thomas BoudatTeam Arkéa Samsic42:59
94.Bryan CoquardB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM44:06
95.Emiel PlanckaertSport Vlaanderen-Baloise44:12
96.Jordi WarlopSport Vlaanderen-Baloise44:26
97.Bert-Jan LindemanJumbo-Visma44:42
98.Benoît JarrierTeam Arkéa Samsic44:46
99.Florian VachonTeam Arkéa Samsic45:14
100.Amaury CapiotSport Vlaanderen-Baloise45:25
101.Jürgen RoelandtsMovistar Team45:38
102.Txomin JuaristiFundación-Orbea46:49
103.Thibault GuernalecTeam Arkéa Samsic49:34
104.Ludovic RobeetBingoal-Wallonie Bruxelles49:46
105.Alexander KonychevMitchelton-Scott51:24
106.Jon AgirreEquipo Kern Pharma52:29
107.Niki TerpstraTeam Total Direct Energie53:03
108.Enrique SanzEquipo Kern Pharma53:50
109.Juan José LobatoFundación-Orbea54:35
110.Sondre Holst EngerRiwal Readynez Cycling Team55:41
111.Sebastián MoraMovistar Team56:26
112.Jens DebusschereB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM56:52
113.Franklin SixBingoal-Wallonie Bruxelles57:21
114.Matthew HolmesLotto Soudal57:47
115.Christophe NoppeTeam Arkéa Samsic58:21
116.Anton KuzminGazprom-RusVelo58:23
117.Mark PadunBahrain-McLaren58:42
118.Jérôme CousinTeam Total Direct Energie59:27
119.Jokin AranburuFundación-Orbea59:29
120.Kévin RezaB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM1:00:06
121.Nikita StalnovAstana Pro Team1:04:34
122.Adrien PetitTeam Total Direct Energie1:05:15
123.Damien GaudinTeam Total Direct Energie1:08:07
124.Dmitriy GruzdevAstana Pro Team1:08:15
125.Julien MoriceB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM1:10:45
126.Jonas van GenechtenB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM1:18:54
127.Carmelo UrbanoCaja Rural-Seguros RGA1:19:20

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: