Torowy Puchar Świata 2019/2020 #6. Gloria polskich sprinterek i sprinterów w Milton

Polskie zespoły sprinterskie wywalczyły drugie lokaty w rywalizacji sprintu drużynowego i wygrały klasyfikacje generalne Pucharu Świata w tej konkurencji.

Urszula Łoś i Marlena Karwacka w gronie kobiet oraz Mateusz Rudyk, Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel i Rafał Sarnecki wśród mężczyzn zajęli drugie miejsca podczas rywalizacji w kanadyjskim Milton. Kanadyjskie miasto gości w ten weekend szóstą i ostatnią odsłonę Pucharu Świata.

Łoś i Karwacka uległy tylko gospodyniom: Lauriane Genest i Kelsey Mitchell. Bielecki, Rudyk i Maksel przegrali za to z Francuzami: Quentinem Lafarguem, Florianem Grengbo i Quentinem Caleyronem.

Polki rywalizację zaczęły bardzo pewnie, w kwalifikacjach wykręcając drugi wynik, a w pierwszej rundzie pokonując Hiszpanki. Ich koledzy po fachu wykręcili drugi czas kwalifikacji, po czym w pierwszej rundzie odprawili z kwitkiem Białorusinów.

Łoś i Karwacka w cyklu złożonym z sześciu zawodów startowały razem za każdym razem i wygrały rywalizację w australijskim Brisbane, a na drugich miejscach zakończyły zmagania w nowozelandzkim Cambridge oraz kanadyjskim Milton. Wyniki te dał im 2350 punktów, 450 więcej niż drugie w klasyfikacji generalnej cyklu Chinki.

Reprezentacja Polski mężczyzn sześcioma równymi występami zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej sprintu drużynowego. Biało-czerwoni drugie miejsca zajęli w Cambridge, Brisbane i Milton, piąte w Mińsku i Hong Kongu, a suma 3562,5 punktów dała ponad 700 oczek zapasu nad drugą w klasyfikacji Rosją i ponad 1000 nad trzecią Francją.

Zwycięzcy trzech pierwszych odsłon, Holendrzy, nie brali udziału w kolejnych rundach Pucharu Świata.

To 11. i 12. wygrane reprezentacji Polski w klasyfikacjach generalnych torowych konkurencji ujętych w programie Pucharu Świata w ostatnich 20 latach. Dotychczas, w XXI wieku, biało-czerwoni wygrali klasyfikacje generalne poszczególnych konkurencji z programu PŚ dziesięć razy, z czego pięć w latach 2015-2019.

Po pierwszych dwóch dniach rywalizacji w Kanadzie wyłonieni zostali również zwycięzcy i zwyciężczynie wyścigów drużynowych na dochodzenie.

Wyścig drużynowy na dochodzenie mężczyzn

Francuzi Benjamin Thomas, Thomas Denis, Corentin Ermenault, Kevin Vauquelin i Valentin Tabellion wygrali rywalizację mężczyzn, w finale po dwóch minutach doganiając reprezentację Włochów. Azzurri startowali w rezerwowym składzie: Davide Boscaro, Carloalberto Giordani, Giulio Masotto, Gidas Umbro oraz Stefano Moro.

W rywalizacji nie brała udziału kadra Polski, a na starcie pojawiło się tylko pięć zespołów.

Włosi z dorobkiem 4600 punktów wygrali Puchar Świata przed Szwajcarami (3900) i Rosjanami (3200). Polska sklasyfikowana została na 15. miejscu: występ w trzech odsłonach cyklu dał 1170 oczek.

Wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet

Amerykanki Jennifer Valente, Chloe Dygert, Emma White i Lily Williams po 3 minutach i 12 sekundach dogoniły kadrę Francuzek: Clarę Copponi, Coralie Demay, Valentine Fortin i Marie Le Net, rozstrzygając kwestię zwycięstwa.

Trzecie miejsce wywalczyły Kanadyjki: Devaney Collier, Erin Attwell, Miriam Brouwer i Kinley Gibson, którym udało się pokonać Belgijki.

W Kanadzie pojawiło się tylko siedem zespołów, a wśród nich nie było biało-czerwonych kadrowiczek.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata triumfowały Niemki, których równość w pięciu odsłonach cyklu dała 3800 punktów i wystarczyła by w końcowym zestawieniu wyprzedzić Amerykanki. Kadra USA triumfowała w Mińsku i w Milton, ale opuściła starty w Glasgow i Hong Kongu, a do Niemek zabrakło im 450 punktów. Podium dopełniły Francuzki (3100).

Polska w tym zestawieniu sklasyfikowana została na 10. miejscu, a cztery występy dały w sumie 2350 punktów.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: