Mistrzowie kraju w kolarstwie przełajowym 2020

Niedziela upłynęła pod znakiem rywalizacji o tytuły mistrzów kraju w kolarstwie przełajowym.

W Holandii po raz szósty z rzędu bez większej historii wygrał Mathieu van der Poel, który wyprzedził Larsa van de Haara. W bardziej oczekiwanym wyścigu kobiet 21-latka Ceylin Del Carmen Alvarado ograła Annemarie Worst i Lucindę Brand. Piąte miejsce wywalczyła Marianne Vos.

Niespodziewanie w Belgii triumfował Laurens Sweeck. Zawodnik Pauwels Sauzen-Bingoal wykorzystał zespołową jazdę, wyraźne prowadząc już od półmetka. Jego kolega Eli Iserbyt finiszował drugi, a po brąz sięgnął Toon Aerts, dla którego to był pierwszy start od upadku w Namur. Mistrzyni świata Sanne Cant była najlepsza w gronie kolarek.

W Szczekocinach na najwyższym podium stanęli Marek Konwa i Zuzanna Krzystała. We Francji najlepiej pojechał Clement Venturini, w Wielkiej Brytanii Tom Pidcock, w Czechach tytuł przypadł Emilowi Hekele, w Niemczech Marcelowi Meisenowi, a w Hiszpanii Felipowi Ortsowi Lloret.

KrajWyścig elity mężczyznWyścig elity kobiet
LuksemburgLex ReichlingChristine Majerus
PolskaMarek KonwaZuzanna Krzystała
NiemcyMarcel MeisenElisabeth Brandau
BelgiaLaurens SweeckSanne Cant
HiszpaniaFelipe Orts LloretLucia Gonzalez Blanco
HolandiaMathieu van der PoelCeylin Del Carmen Alvarado
Wielka BrytaniaTom PidcockHarriet Harnden
FrancjaClement VenturiniMarion Norbert-Riberolle
CzechyEmil HekelePavla Havlikova
SzwajcariaLars ForsterZina Barhoumi
WłochyJakob DorigoniEva Lechner
USAGage HechtClara Honsinger

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

 1. Ja

  12 stycznia 2020, 19:19 o 19:19

  Nie Holandia tylko Niderlandia

  • TomAsz

   12 stycznia 2020, 20:47 o 20:47

   Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych rekomenduje posługiwanie się nazwą "Holandia", a nie "Niderlandy". Stanowisko przygotowane przez komisję dla Głównego Geodety Kraju ma związek z rewelacjami z początku roku o tym, że Holandia zmienia swoją nazwę. W istocie oficjalna nazwa kraju to Królestwo Niderlandów, a jedynie potocznie określany był on jako "Niderlandy" bądź właśnie "Holandia".

   Maciej Zych, przewodniczący Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zwraca uwagę, że także według polskiego MSZ do zmiany nazwy państwa nie doszło.

   „W październiku 2019 r. rząd holenderski podjął decyzję o »rebrandingu« w ramach nowej strategii turystycznej, wzywając holenderskie instytucje, uniwersytety, urzędy i ambasady do posługiwania się od 1 stycznia 2020 r. w relacjach zagranicznych wyłącznie angielską formą »the Netherlands«” – tłumaczy Zych.

   „Powyższa decyzja ma jednak jedynie charakter wewnątrzkrajowej instrukcji i nie wiąże się z apelem do innych państw o dostosowanie się do tej zmiany. W związku z tym stosowanej w języku polskim nazwy »Holandia« sprawa ta nie dotyczy” – dodaje.

   – Rada Języka Polskiego przychyla się do stanowiska Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych. Tylko ta Komisja ma uprawnienia kodyfikacyjne dotyczące zatwierdzania, zmiany lub nie nazw państw świata w języku polskim – powiedziała prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca RJP.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: