Vuelta a Espana 2019. Philippe Gilbert: "nigdy czegoś takiego nie robiłem"

Philippe Gilbert w zawodowym peletonie widział nie jedno i wygrywał wyścigi każdego szczebla. 17. etap tegorocznej Vuelta a Espana zapamięta jednak na długo. Tak on, jak i kolarski światek.

37-letni Gilbert po wariackiej gonitwie na szosach Kastylii i wspaniałej pracy ekipy Deceuninck-Quick-Step wygrał etap. Belg triumfował po 219 kilometrach, które jego grupa przejechała tak szybko, że na mecie zameldowała się godzinę przez planowanym końcem transmisji telewizyjnej.

Średnia prędkość po prawie 5 godzinach ścigania wyniosła 50,6 km/h.

To wyjątkowe zwycięstwo. Ten etap przejdzie chyba do historii ze względu na to, jak jechaliśmy. To było wariactwo od samego startu. Poszedł 40-osobowy odjazd z kilkoma zawodnikami walczącymi o generalkę. 7 z 8 naszych zawodników złapało się do tej grupy. Jechaliśmy razem jak banda wariatów, dodawaliśmy sobie otuchy. To było niesamowite

– mówił na mecie Gilbert.

Jechaliśmy szybko, w którymś momencie 75 km/h na płaskim odcinku. Nie było ani momentu na zwolnienie, a ja miałem przełożenia 54x11. Jestem zawodowcem 17 lat, ale nigdy czegoś takiego nie robiłem.

37-latek poprzednio wygrał już dwa etapy Vuelty w tym samym roku. W 2012 triumfował Barcelonie i La Lastrilla, a dwa tygodnie później został mistrzem świata w wyścigu ze startu wspólnego.

Boczny wiatr i ranty to DNA naszej ekipy, a ja także lubię takie warunki. To nie pierwszy raz, kiedy wygrywam dwa etapy Grand Touru, ale nigdy nie wygrałem trzech. Etap piątkowy mi odpowiada, postaram się powalczyć w Toledo

– zapowiedział.

Gilbert, który w tym sezonie wygrał Paryż-Roubaix, pod koniec września uda się do Yorkshire. Na pofałdowanej trasie mistrzostw świata w takiej formie będzie jednym z głównych kandydatów do zdobycia tęczowej koszulki.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: