Kategorie: PrzełajeZe świata

Mathieu van der Poel opowiedział o Yorkshire i zbliżającym się sezonie przełajowym

Mathieu van der Poel od soboty będzie się ścigał na trasie Tour of Britain, gdzie postara się dopracować formę do mistrzostw świata w Yorkshire. Holender podczas prezentacji zespołu Corendon-Circus opowiedział o swoich najbliższych i zimowych planach startowych.

Mistrz świata w przełajach wiosną święcił triumfy w wyścigach klasycznych, a lato przeznaczył na MTB, wygrywając w wyścigach Pucharu Świata i zdobywając tytuł mistrza Europy. Obecnie skoncentrowany jest wyłącznie na niedzieli, 29 września.

Van der Poel w ramach przygotowań korzystał z namiotu tlenowego, aby oszczędzić sobie wyjazdu w góry.

W tym roku wystarczająco się najeździłem. W domu uzyskałem ten sam efekt, który dałaby mi Sierra Nevada. Brakuje tylko kilometrów po górach, ale nie sądzę, żeby to jest konieczność w kontekście Yorkshire. Przede mną etapówka w Wielkiej Brytanii, która moim zdaniem jest podobna do tego, co spotka mnie na mistrzostwach świata.

Holender, który w 2013 roku został we Włoszech mistrzem świata na szosie wśród juniorów, w Yorkshire poprowadzi swoją reprezentację.

Zaliczany jestem do największych faworytów, lecz spokojnie, konkurentów nie zabraknie, jak Juliana Alaphilippe'a czy Alexey'a Lutsenko. Koledzy pojadą na mnie, ale muszę mieć nogi i być w 100 procentach gotowym. W przeciwnym razie nici z mistrzostwa świata. Nawiasem mówiąc, nie proszę wszystkich o to by się dla mnie poświęcili.

A jeśli sytuacja na trasie w Yorkshire ułoży się tak, że Van der Poel będzie zmuszony poświęcić się dla pomarańczowej drużyny?

Ups. Jeszcze o tym nie myślałem. Nie wyobrażam sobie tego teraz. W każdym razie nie jadę do Yorkshire w charakterze pomocnika. To ode mnie zależy, czy znajdę się tam gdzie trzeba. Z drugiej strony jestem wystarczająco inteligentny, aby wiedzieć, co powinienem, a czego nie powinienem robić. Jeśli odjedzie trzech moich kolegów, to nie będę ich gonił.

Van der Poel opowiedział również o swoich zimowych planach startowych.

Szczerze, to byłem zadziwiony, gdy ktoś mi powiedział, że sezon przełajowy rozpoczyna się już w ten weekend. Nie ruszyłem mojego roweru przełajowego od ostatniego wyścigu zimą i na razie kompletnie o tym nie myślę. Poprzez Tour of Britain i dwa belgijskie semi-klasyki przygotuję się do mistrzostw świata w Yorkshire, a później polecę do Tokio na zawody przedolimpijskie w MTB.

Van der Poel dotąd powtarzał, że przełaje są miłością, której się nie wyrzeknie, ale po zwariowanych ostatnich miesiącach, uczucie zaczyna słabnąć.

To naturalne, że po udanym lecie przełaje przestały być najważniejszą sprawą. Wciąż je bardzo lubię, ale teraz podchodzę jak do dobrej zabawy. Nic już nie muszę. Wygrałem tu niemal wszystko, a jedynym poważnym celem pozostaje tytuł mistrza świata.

24-latek sezon przełajowy rozpocznie 22 października w Woerden, 1 listopada powróci na Koppenbergcross, a tydzień później we Włoszech stawi się na mistrzostwach Europy. Jego program nie będzie tak intensywny jak wcześniej, priorytetowo chce potraktować imprezy serii DVV Verzekeringen Trofee.

Redakcja rowery.org

Share
Opublikowane przez
Redakcja rowery.org

Recent Posts

Torowy Puchar Świata 2019/20 #4. Polskie sprinty na podium w Cambridge

Urszula Łoś i Marlena Karwacka wywalczy drugie miejsce w sprincie drużynowym podczas czwartej rundy Torowego Pucharu Świata, rozgrywanego w nowozelandzkim…

6 grudnia 2019, 14:28

Itzulia Basque Country 2020 z Arrate na początek

Przyszłoroczny wyścig Dookoła Kraju Basków (6-11 kwietnia) ma rozpocząć etap zakończony podjazdem do Arrate, twierdzi dziennik "AS". (więcej…)

6 grudnia 2019, 09:51

Stuart O'Grady dyrektorem Tour Down Under

Były kolarz Stuart O'Grady został zakontraktowany jako nowy dyrektor wyścigu Tour Down Under. (więcej…)

6 grudnia 2019, 07:12

Egan Bernal chętnie na Giro i chętnie na Tour

Egan Bernal nie miałby nic przeciwko połączeniu startów w Giro d'Italia i Tour de France w sezonie 2020. (więcej…)

5 grudnia 2019, 14:57

MPCC apeluje o walkę z "protokołem dopingowym"

Ruch na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC) zaapelował do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) o zmianę podejścia do prowadzenia testów antydopingowych. (więcej…)

5 grudnia 2019, 07:05

Bahrain-Merida zmienia się w Bahrain McLaren

Team Bahrain-Merida w sezonie 2020 występował będzie pod szyldem Bahrain McLaren. (więcej…)

4 grudnia 2019, 14:39