Memoriał Henryka Łasaka 2019. Triumf Normana Vahtry

Norman Vahtra (Cycling Tartu) wygrał w Suchej Beskidzkiej 21. edycję Memoriału Henryka Łasaka.

W finałowej rozgrywce Estończyk okazał się lepszy od Artura Detko (Hurom BDC Development) i Roberta Jegelera (P&S Metalltechnick).

Polski wyścig kategorii 1.2 odbywał się na szosach wokół Suchej Beskidzkiej, upamiętniając trenera Henryka Łasaka, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym 5 stycznia 1973 w Skomielnej Białej. Na 174-kilometrową trasę składały się pokonywana czterokrotnie runda mała (4 km) oraz pokonywana pięciokrotnie runda duża (31,6 km), na której wyrastała wspinaczka do Krzeszowa.

Od startu peleton był bardzo aktywny, a po kilku próbach na prowadzeniu pojawił się Oskar Gebauer z KED Stevens Radteam Berli, do którego następnie dołączył Wojciech Bystrzycki z młodzieżowej reprezentacji Polski. Zgodna praca dwójki orlików sprawiła, że ich przewaga nad spokojnie jadącym peletonem stopniowo rosła, sięgając poziomu 5 minut.

Sytuacja na trasie przez długie kilometry nie ulegała szczególnym zmianom, a wszystkie lotne finisze, wyznaczone po drodze, padały łupem Bystrzyckiego. W końcu na pierwsze miejsca w peletonie przesunęli się zawodnicy Cycling Tartu i Dukli Banskiej Bystricy, rozpoczynając powolne odrabianie straty.

Na podjeździe w połowie trzeciego okrążenia Gebauer zaczął tracić dystans do współtowarzysza akcji. Nie trzeba było długo czekać, by „spłynął” on do peletonu. Tymczasem osamotniony Bystrzycki kręcił dalej w swoim tempie, choć i jego akcja została w końcu skasowana. Do mety pozostawało półtorej rundy.

Przez kolejne kilometry peleton jechał mocno naciągnięty, aż w końcu odskoczyć od niego udało się Halilowi Doganowi (Reprezentacja Turcji) i Paulowi Taeblingowi (LKT Team Brandenburg). Dwójka zawodników mocno pracowała, jednak trudno było im zwiększyć swoją przewagę ponad pół minuty. Peleton nie odpuszczał i w końcu złapał obu śmiałków.

Rozpędzona grupa zasadnicza sunęła w stronę mety, a o kolejności na mecie ostatecznie zadecydowała sprinterska rozgrywka na ostatnich metrach. Zaskoczenia nie było - najszybszy na kresce okazał się młody Estończyk Norman Vahtra z Cycling Tartu, dla którego to już kolejny triumf na polskim podwórku w tym sezonie.

Wyniki Memoriału Henryka Łasaka 2019 (1.2), Sucha Beskidzka – Sucha Beskidzka (174,2 km):

PEŁNE WYNIKI

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Norman VahtraCycling Tartu3:56:35
2.Artur DetkoHurom BDC Development
3.Robert JagelerP&S Metalltechnik
4.Siim KiskonenCycling Tartu
5.Henrik PakalskiKed-Stevens Radteam Berlin
6.Nikolai ShumovMinsk Cycling Club
7.Tomas BartaTufo Pardus Prostejov
8.Christian KochLKT-Team Brandenburg
9.Markus PajurCycling Tartu
10.Karel TyrpeklTufo Pardus Prostejov
Martyna Maria Kobylińska

Zobacz komentarze

Share
Opublikowane przez
Martyna Maria Kobylińska

Recent Posts

Torowy Puchar Świata 2019/20 #4. Polskie sprinty na podium w Cambridge

Urszula Łoś i Marlena Karwacka wywalczy drugie miejsce w sprincie drużynowym podczas czwartej rundy Torowego Pucharu Świata, rozgrywanego w nowozelandzkim…

6 grudnia 2019, 14:28

Itzulia Basque Country 2020 z Arrate na początek

Przyszłoroczny wyścig Dookoła Kraju Basków (6-11 kwietnia) ma rozpocząć etap zakończony podjazdem do Arrate, twierdzi dziennik "AS". (więcej…)

6 grudnia 2019, 09:51

Stuart O'Grady dyrektorem Tour Down Under

Były kolarz Stuart O'Grady został zakontraktowany jako nowy dyrektor wyścigu Tour Down Under. (więcej…)

6 grudnia 2019, 07:12

Egan Bernal chętnie na Giro i chętnie na Tour

Egan Bernal nie miałby nic przeciwko połączeniu startów w Giro d'Italia i Tour de France w sezonie 2020. (więcej…)

5 grudnia 2019, 14:57

MPCC apeluje o walkę z "protokołem dopingowym"

Ruch na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC) zaapelował do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) o zmianę podejścia do prowadzenia testów antydopingowych. (więcej…)

5 grudnia 2019, 07:05

Bahrain-Merida zmienia się w Bahrain McLaren

Team Bahrain-Merida w sezonie 2020 występował będzie pod szyldem Bahrain McLaren. (więcej…)

4 grudnia 2019, 14:39