Memoriał Henryka Łasaka 2019. Triumf Normana Vahtry

Norman Vahtra (Cycling Tartu) wygrał w Suchej Beskidzkiej 21. edycję Memoriału Henryka Łasaka.

W finałowej rozgrywce Estończyk okazał się lepszy od Artura Detko (Hurom BDC Development) i Roberta Jegelera (P&S Metalltechnick).

Polski wyścig kategorii 1.2 odbywał się na szosach wokół Suchej Beskidzkiej, upamiętniając trenera Henryka Łasaka, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym 5 stycznia 1973 w Skomielnej Białej. Na 174-kilometrową trasę składały się pokonywana czterokrotnie runda mała (4 km) oraz pokonywana pięciokrotnie runda duża (31,6 km), na której wyrastała wspinaczka do Krzeszowa.

Od startu peleton był bardzo aktywny, a po kilku próbach na prowadzeniu pojawił się Oskar Gebauer z KED Stevens Radteam Berli, do którego następnie dołączył Wojciech Bystrzycki z młodzieżowej reprezentacji Polski. Zgodna praca dwójki orlików sprawiła, że ich przewaga nad spokojnie jadącym peletonem stopniowo rosła, sięgając poziomu 5 minut.

Sytuacja na trasie przez długie kilometry nie ulegała szczególnym zmianom, a wszystkie lotne finisze, wyznaczone po drodze, padały łupem Bystrzyckiego. W końcu na pierwsze miejsca w peletonie przesunęli się zawodnicy Cycling Tartu i Dukli Banskiej Bystricy, rozpoczynając powolne odrabianie straty.

Na podjeździe w połowie trzeciego okrążenia Gebauer zaczął tracić dystans do współtowarzysza akcji. Nie trzeba było długo czekać, by „spłynął” on do peletonu. Tymczasem osamotniony Bystrzycki kręcił dalej w swoim tempie, choć i jego akcja została w końcu skasowana. Do mety pozostawało półtorej rundy.

Przez kolejne kilometry peleton jechał mocno naciągnięty, aż w końcu odskoczyć od niego udało się Halilowi Doganowi (Reprezentacja Turcji) i Paulowi Taeblingowi (LKT Team Brandenburg). Dwójka zawodników mocno pracowała, jednak trudno było im zwiększyć swoją przewagę ponad pół minuty. Peleton nie odpuszczał i w końcu złapał obu śmiałków.

Rozpędzona grupa zasadnicza sunęła w stronę mety, a o kolejności na mecie ostatecznie zadecydowała sprinterska rozgrywka na ostatnich metrach. Zaskoczenia nie było - najszybszy na kresce okazał się młody Estończyk Norman Vahtra z Cycling Tartu, dla którego to już kolejny triumf na polskim podwórku w tym sezonie.

Wyniki Memoriału Henryka Łasaka 2019 (1.2), Sucha Beskidzka – Sucha Beskidzka (174,2 km):

PEŁNE WYNIKI

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Norman VahtraCycling Tartu3:56:35
2.Artur DetkoHurom BDC Development
3.Robert JagelerP&S Metalltechnik
4.Siim KiskonenCycling Tartu
5.Henrik PakalskiKed-Stevens Radteam Berlin
6.Nikolai ShumovMinsk Cycling Club
7.Tomas BartaTufo Pardus Prostejov
8.Christian KochLKT-Team Brandenburg
9.Markus PajurCycling Tartu
10.Karel TyrpeklTufo Pardus Prostejov
Martyna Maria Kobylińska

Zobacz komentarze

Recent Posts

Tour de Pologne 2020. Stan Jakobsena ciężki, ale stabilny

Fabio Jakobsen jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Młody Holender jest już po pierwszej operacji, która przebiegła bez komplikacji.

6 sierpnia 2020, 09:03

Adrian Kurek wygrał prolog Tour of Szeklerland 2020

Adrian Kurek (Mazowsze Serce Polski) wygrał prolog rumuńskiego wyścigu Tour of Szeklerland (2.2).

6 sierpnia 2020, 07:45

Tour de Pologne 2020: etap 2 – przekroje/mapki

Zapowiedź 2. etapu Tour de Pologne. 6 sierpnia: Opole – Zabrze (151,5 km).

6 sierpnia 2020, 06:26

Tour de Pologne 2020. Dylan Groenewegen zdyskwalifikowany

Holender Dylan Groenewegen został wykluczony z wyścigu Tour de Pologne.

5 sierpnia 2020, 21:30

[Aktualizacja] Tour de Pologne 2020. Jakobsen w szpitalu z ciężkimi obrażeniami

Fabio Jakobsen jest najbardziej poszkodowanym zawodnikiem po kraksie w finale pierwszego etapu Tour de Pologne. Lekarzom ze szpitala w Sosnowcu…

5 sierpnia 2020, 20:47

Tour de Pologne 2020: etap 1. Zwycięstwo Fabio Jakobsena w cieniu dramatu

Fabio Jakobsen wygrał w Katowicach pierwszy etap Tour de Pologne. Mistrz Holandii po nie zawinionej przez siebie kraksie na finiszu…

5 sierpnia 2020, 19:33