Tour de France 2019: etap 17. Udana misja Matteo Trentina

Matteo Trentin

Włoch Matteo Trentin (Mitchelton-Scott) pierwszy zameldował się w Gap na mecie siedemnastego etapu Tour de France.

Mistrz Europy wyprzedził Kaspera Asgreena (Deceuninck-Quick Step), a po trzecie miejsce zafiniszował Greg van Avermaet (CCC Team).

W klasyfikacji wyścigu nie zaszły ważne zmiany, na prowadzeniu pozostaje Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step).

Kolejny odcinek prowadził na dystansie 200 kilometrów, wśród lawendowych pól Prowansji w kierunku Alp. Teren wymagający nie był, jedynie 14 kilometrów przed metą rozpoczynał się podjazd na górską premię 3. kategorii.

Dynamiczny początek etapu zakończył się odjazdem w składzie Greg van Avermaet i Michael Schär (CCC Team), Daniel Oss i Lukas Pöstlberger (Bora-hansgrohe), Kasper Asgreen (Deceuninck-Quick Step), Alexis Gougeard (Ag2r La Mondiale), Dylan Teuns (Bahrain-Merida), Nelson Oliveira (Movistar), Omar Fraile i Gorka Izagirre (Astana), Simon Clarke i Tom Scully (EF Education First), Chris Juul-Jensen i Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), Sven Erik Bystrom, Rui Costa, Sergio Henao i Vegard Stake Laengen (UAE Team Emirates), Bauke Mollema, Thomas Skujins i Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Nicolas Roche (Team Sunweb), Natnael Berhane, Jesús Herrada, Anthony Pérez i Pierre-Luc Périchon (Cofidis), Thomas De Gendt i Jens Keukeleire (Lotto-Soudal), Nils Politt (Katusha-Alpecin), Xandro Meurisse i Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert) oraz Edvald Boasson Hagen i Ben King (Dimension Data).

Żaden z 33 głodnych zwycięstwa kolarzy nie zagrażał liderowi, dlatego łatwo budowali przewagę. Na półmetku przebiła 10 minut i dalej rosła. Po wczorajszych upałach tym razem nie było tak gorąco, co więcej, rozgrzane ciała zmoczył nawet deszcz.

Ostatnie 40 kilometrów to już były próby oderwania się z ucieczki. Najpierw odskoczyli Van Avermaet, Oss, Asgreen, Izagirre, Scully, Trentin, Stake Laengen, Skujins, Périchon i King, następnie z tej grupy odpadli Stake Laengen, Scully i King.

14 kilometrów przed metą, na początku Col de la Sentinelle (8,5 km przed metą; 5,2 km; 5,4%), zaatakował mistrz Europy i nie niepokojony błyskawicznie zyskał znaczną przewagę. Trentina próbował dojść tylko Périchon, ale był od Włocha słabszy.

Tempo z tyłu siadło, a Périchona wyprzedził Asgreen. Trentin w tej samej chwili mknął już do mety, po nagrodę za etapowe zwycięstwo.

Wyniki 17. etapu Tour de France 2019 (GT), Pont du Gard – Gap (200 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Matteo TrentinMitchelton-Scott4:21:36
2.Kasper AsgreenDeceuninck-Quick Step00:37
3.Greg van AvermaetCCC Team00:41
4.Bauke MollemaTrek-Segafredo
5.Dylan TeunsBahrain-Merida
6.Gorka IzagirreAstana Pro Team
7.Daniel OssBora-hansgrohe00:44
8.Pierre-Luc PerichonCofidis, Solutions Crédits00:50
9.Toms SkujinsTrek-Segafredo
10.Jesús HerradaCofidis, Solutions Crédits00:55
11.Simon ClarkeEF Education First01:23
12.Lukas PostlbergerBora-hansgrohe
13.Edvald Boasson HagenDimension Data01:26
14.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
15.Sergio HenaoUAE Team Emirates01:35
16.Nicolas RocheTeam Sunweb01:44
17.Ben KingDimension Data02:53
18.Jasper StuyvenTrek-Segafredo
19.Sven Erik BystromUAE Team Emirates
20.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team
21.Michael ScharCCC Team
22.Anthony PerezCofidis, Solutions Crédits
23.Nils PolittKatusha-Alpecin03:00
24.Nelson OliveiraMovistar Team03:02
25.Andrea PasqualonWanty-Gobert Cycling Team03:55
26.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits
27.Thomas de GendtLotto Soudal05:49
28.Rui CostaUAE Team Emirates
29.Alexis GougeardAG2R La Mondiale06:59
30.Christopher Juul-jensenMitchelton-Scott08:04
31.Omar FraileAstana Pro Team
32.Jens KeukeleireLotto Soudal
33.Tom ScullyEF Education First09:23
34.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step20:10
35.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step
36.Enric MasDeceuninck-Quick Step
37.Michał KwiatkowskiTeam Ineos
38.Geraint ThomasTeam Ineos
39.Egan BernalTeam Ineos
40.Jonathan CastroviejoTeam Ineos
41.Dylan van BaarleTeam Ineos
42.Gianni MosconTeam Ineos
43.Alejandro ValverdeMovistar Team
44.Julien BernardTrek-Segafredo
45.Stefan KungGroupama-FDJ
46.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe
47.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale
48.Richie PorteTrek-Segafredo
49.Thibaut PinotGroupama-FDJ
50.Rudy MolardGroupama-FDJ
51.Steven KruijswijkJumbo-Visma
52.Frederik BackaertWanty-Gobert Cycling Team
53.Laurens de PlusJumbo-Visma
54.Giulio CicconeTrek-Segafredo
55.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe
56.David GauduGroupama-FDJ
57.Nairo QuintanaMovistar Team
58.Roman KreuzigerDimension Data
59.Patrick KonradBora-hansgrohe
60.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic
61.Dan MartinUAE Team Emirates
62.Florian VachonTeam Arkéa Samsic
63.Mickaël CherelAG2R La Mondiale
64.Reinardt Janse van RensburgDimension Data
65.Iván Garcia CortinaBahrain-Merida
66.Damiano CarusoBahrain-Merida
67.Tanel KangertEF Education First
68.Mikel LandaMovistar Team
69.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic
70.Elie GesbertTeam Arkéa Samsic
71.Carlos VeronaMovistar Team
72.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team
73.Alberto BettiolEF Education First
74.Rigoberto UranEF Education First
75.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team
76.Michael WoodsEF Education First
77.Rein TaaramaeTeam Total Direct Energie
78.Tony GallopinAG2R La Mondiale
79.Fabio AruUAE Team Emirates
80.Vincenzo NibaliBahrain-Merida
81.Amaël MoinardTeam Arkéa Samsic
82.Paul OurselinTeam Total Direct Energie
83.Joey RosskopfCCC Team
84.Oliver NaesenAG2R La Mondiale
85.Mike TeunissenJumbo-Visma
86.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin
87.Wout PoelsTeam Ineos
88.Serge PauwelsCCC Team
89.Mathias FrankAG2R La Mondiale
90.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale
91.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ
92.Alexey LutsenkoAstana Pro Team
93.Romain BardetAG2R La Mondiale
94.Michael ValgrenDimension Data
95.Anthony RouxGroupama-FDJ
96.George BennettJumbo-Visma
97.Steve CummingsDimension Data
98.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic23:09
99.Julien SimonCofidis, Solutions Crédits24:02
100.Dylan GroenewegenJumbo-Visma
101.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin24:30
102.Lars Ytting BakDimension Data24:38
103.Sonny ColbrelliBahrain-Merida
104.Łukasz WiśniowskiCCC Team25:13
105.Alex DowsettKatusha-Alpecin25:55
106.Luke RoweTeam Ineos
107.Matej MohoricBahrain-Merida
108.Michael HepburnMitchelton-Scott
109.Magnus CortAstana Pro Team
110.Kevin van MelsenWanty-Gobert Cycling Team
111.Daryl ImpeyMitchelton-Scott
112.José GoncalvesKatusha-Alpecin
113.Koen de KortTrek-Segafredo
114.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic
115.Tony MartinJumbo-Visma
116.Jack HaigMitchelton-Scott
117.Imanol ErvitiMovistar Team
118.Amund Grøndahl JansenJumbo-Visma
119.Luke DurbridgeMitchelton-Scott
120.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step
121.Hugo HouleAstana Pro Team
122.Pello BilbaoAstana Pro Team
123.Fabio FellineTrek-Segafredo
124.Aimé de GendtWanty-Gobert Cycling Team
125.Marc SolerMovistar Team
126.Andrey AmadorMovistar Team
127.Stéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits
128.Sebastian LangeveldEF Education First
129.Simon GeschkeCCC Team
130.Marcus BurghardtBora-hansgrohe26:27
131.Peter SaganBora-hansgrohe
132.Jasper de BuystLotto Soudal26:34
133.Marco HallerKatusha-Alpecin
134.Lilian CalmejaneTeam Total Direct Energie
135.Jan TratnikBahrain-Merida
136.Tiesj BenootLotto Soudal
137.Chad HagaTeam Sunweb
138.Anthony TurgisTeam Total Direct Energie
139.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ
140.Adam YatesMitchelton-Scott
141.Romain SicardTeam Total Direct Energie
142.Fabien GrellierTeam Total Direct Energie
143.Yoann OffredoWanty-Gobert Cycling Team
144.William BonnetGroupama-FDJ
145.Simon YatesMitchelton-Scott
146.Nikias ArndtTeam Sunweb
147.Alexander KristoffUAE Team Emirates
148.André GreipelTeam Arkéa Samsic
149.Lennard KamnaTeam Sunweb
150.Michael MatthewsTeam Sunweb
151.Tim WellensLotto Soudal
152.Søren Kragh AndersenTeam Sunweb
153.Jens DebusschereKatusha-Alpecin
154.Roger KlugeLotto Soudal27:45
155.Maxime MonfortLotto Soudal
156.Caleb EwanLotto Soudal
157.Yves LampaertDeceuninck-Quick Step30:05
158.Michael MorkovDeceuninck-Quick Step
159.Maximiliano RichezeDeceuninck-Quick Step
160.Niccolò BonifazioTeam Total Direct Energie
DNSLuis León SanchezAstana Pro Team
DNSCees BolTeam Sunweb

Klasyfikacja generalna po 17. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step69:39:16
2.Geraint ThomasTeam Ineos01:35
3.Steven KruijswijkJumbo-Visma01:47
4.Thibaut PinotGroupama-FDJ01:50
5.Egan BernalTeam Ineos02:02
6.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe02:14
7.Mikel LandaMovistar Team04:54
8.Alejandro ValverdeMovistar Team05:00
9.Rigoberto UranEF Education First05:33
10.Richie PorteTrek-Segafredo06:30
11.Warren BarguilTeam Arkéa Samsic07:22
12.Nairo QuintanaMovistar Team09:30
13.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team11:08
14.Dan MartinUAE Team Emirates11:39
15.Roman KreuzigerDimension Data12:06
16.Guillaume MartinWanty-Gobert Cycling Team13:42
17.Fabio AruUAE Team Emirates14:15
18.David GauduGroupama-FDJ15:33
19.Bauke MollemaTrek-Segafredo18:25
20.Jesús HerradaCofidis, Solutions Crédits27:09
21.Romain BardetAG2R La Mondiale27:33
22.George BennettJumbo-Visma30:33
23.Sébastien ReichenbachGroupama-FDJ32:17
24.Rudy MolardGroupama-FDJ34:11
25.Greg van AvermaetCCC Team39:10
26.Alexey LutsenkoAstana Pro Team39:23
27.Nicolas RocheTeam Sunweb40:59
28.Adam YatesMitchelton-Scott41:42
29.Enric MasDeceuninck-Quick Step44:02
30.Patrick KonradBora-hansgrohe46:01
31.Tanel KangertEF Education First48:43
32.Jack HaigMitchelton-Scott48:55
33.Laurens de PlusJumbo-Visma51:17
34.Matteo TrentinMitchelton-Scott51:21
35.Sergio HenaoUAE Team Emirates52:41
36.Jasper StuyvenTrek-Segafredo53:24
37.Giulio CicconeTrek-Segafredo53:26
38.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe53:51
39.Julien BernardTrek-Segafredo59:18
40.Wout PoelsTeam Ineos1:00:11
41.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale1:01:24
42.Gorka IzagirreAstana Pro Team1:01:28
43.Mickaël CherelAG2R La Mondiale1:01:37
44.Dylan TeunsBahrain-Merida1:06:31
45.Simon ClarkeEF Education First1:07:04
46.Michael WoodsEF Education First1:08:09
47.Marc SolerMovistar Team1:08:26
48.Rui CostaUAE Team Emirates1:11:23
49.Jonathan CastroviejoTeam Ineos1:12:10
50.Rein TaaramaeTeam Total Direct Energie1:13:47
51.Mathias FrankAG2R La Mondiale1:14:27
52.Pello BilbaoAstana Pro Team1:15:53
53.Edvald Boasson HagenDimension Data1:18:16
54.Oliver NaesenAG2R La Mondiale1:19:23
55.Vincenzo NibaliBahrain-Merida1:19:50
56.Michael MatthewsTeam Sunweb1:20:18
57.Pierre-Luc PerichonCofidis, Solutions Crédits1:20:38
58.Dylan van BaarleTeam Ineos1:23:05
59.Fabio FellineTrek-Segafredo1:23:32
60.Thomas de GendtLotto Soudal1:24:26
61.Tony GallopinAG2R La Mondiale1:26:08
62.Lennard KamnaTeam Sunweb1:26:12
63.Ilnur ZakarinKatusha-Alpecin1:27:18
64.Nils PolittKatusha-Alpecin1:27:24
65.Simon YatesMitchelton-Scott1:28:01
66.Tiesj BenootLotto Soudal1:30:11
67.Alberto BettiolEF Education First1:30:27
68.Omar FraileAstana Pro Team1:32:24
69.Simon GeschkeCCC Team1:32:30
70.Andrey AmadorMovistar Team1:33:16
71.Michał KwiatkowskiTeam Ineos1:34:29
72.Ben KingDimension Data1:35:19
73.Michael ValgrenDimension Data1:36:00
74.Gianni MosconTeam Ineos1:37:31
75.Andrea PasqualonWanty-Gobert Cycling Team1:41:15
76.Daryl ImpeyMitchelton-Scott1:41:40
77.Peter SaganBora-hansgrohe1:41:53
78.Michael ScharCCC Team1:43:21
79.Nelson OliveiraMovistar Team1:43:46
80.Romain SicardTeam Total Direct Energie1:43:50
81.Maxime BouetTeam Arkéa Samsic1:46:05
82.Søren Kragh AndersenTeam Sunweb1:46:57
83.Toms SkujinsTrek-Segafredo1:48:16
84.Sonny ColbrelliBahrain-Merida1:50:14
85.Jan TratnikBahrain-Merida1:53:20
86.Damiano CarusoBahrain-Merida1:53:22
87.Joey RosskopfCCC Team1:54:10
88.Daniel OssBora-hansgrohe1:56:04
89.Elie GesbertTeam Arkéa Samsic1:56:14
90.Dries DevenynsDeceuninck-Quick Step1:56:35
91.Serge PauwelsCCC Team
92.Jens KeukeleireLotto Soudal1:58:57
93.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits2:04:26
94.Anthony RouxGroupama-FDJ2:04:43
95.Amaël MoinardTeam Arkéa Samsic2:05:39
96.Tim WellensLotto Soudal2:05:53
97.Anthony DelaplaceTeam Arkéa Samsic2:06:34
98.Stefan KungGroupama-FDJ2:06:57
99.Mike TeunissenJumbo-Visma2:07:02
100.Imanol ErvitiMovistar Team2:07:14
101.Sven Erik BystromUAE Team Emirates2:07:30
102.Anthony PerezCofidis, Solutions Crédits2:08:48
103.Paul OurselinTeam Total Direct Energie2:09:25
104.Kévin LedanoisTeam Arkéa Samsic2:10:54
105.Iván Garcia CortinaBahrain-Merida2:12:01
106.Julien SimonCofidis, Solutions Crédits2:12:10
107.Lilian CalmejaneTeam Total Direct Energie2:13:19
108.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates2:14:40
109.Hugo HouleAstana Pro Team2:15:04
110.Stéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits2:16:03
111.Mads Wurtz SchmidtKatusha-Alpecin2:16:33
112.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team2:16:59
113.Nikias ArndtTeam Sunweb2:18:09
114.Lukas PostlbergerBora-hansgrohe2:20:45
115.Matej MohoricBahrain-Merida2:20:52
116.Alexis GougeardAG2R La Mondiale2:24:18
117.Christopher Juul-jensenMitchelton-Scott2:24:27
118.Jasper de BuystLotto Soudal2:25:01
119.Luke DurbridgeMitchelton-Scott2:25:26
120.Fabien GrellierTeam Total Direct Energie2:27:16
121.Benoît CosnefroyAG2R La Mondiale2:27:31
122.Luke RoweTeam Ineos2:29:12
123.Carlos VeronaMovistar Team2:31:09
124.Kasper AsgreenDeceuninck-Quick Step2:32:09
125.Florian VachonTeam Arkéa Samsic2:33:42
126.Reinardt Janse van RensburgDimension Data2:34:56
127.Koen de KortTrek-Segafredo2:38:23
128.Frederik BackaertWanty-Gobert Cycling Team2:39:03
129.José GoncalvesKatusha-Alpecin2:39:35
130.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step2:40:06
131.Anthony TurgisTeam Total Direct Energie2:40:28
132.Yves LampaertDeceuninck-Quick Step2:40:51
133.Magnus CortAstana Pro Team2:41:25
134.Łukasz WiśniowskiCCC Team2:42:18
135.Caleb EwanLotto Soudal2:42:54
136.Tom ScullyEF Education First2:45:02
137.Matthieu LadagnousGroupama-FDJ2:45:31
138.Steve CummingsDimension Data2:46:11
139.Alexander KristoffUAE Team Emirates2:48:04
140.Chad HagaTeam Sunweb2:51:36
141.Marcus BurghardtBora-hansgrohe2:51:49
142.Dylan GroenewegenJumbo-Visma2:54:13
143.André GreipelTeam Arkéa Samsic2:55:20
144.Lars Ytting BakDimension Data2:55:55
145.Roger KlugeLotto Soudal2:56:03
146.Alex DowsettKatusha-Alpecin2:56:07
147.William BonnetGroupama-FDJ2:56:12
148.Michael HepburnMitchelton-Scott2:56:26
149.Amund Grøndahl JansenJumbo-Visma2:56:48
150.Kevin van MelsenWanty-Gobert Cycling Team2:57:17
151.Niccolò BonifazioTeam Total Direct Energie2:57:36
152.Michael MorkovDeceuninck-Quick Step2:58:15
153.Aimé de GendtWanty-Gobert Cycling Team2:58:43
154.Marco HallerKatusha-Alpecin2:58:57
155.Maximiliano RichezeDeceuninck-Quick Step3:00:23
156.Maxime MonfortLotto Soudal3:03:13
157.Jens DebusschereKatusha-Alpecin3:08:05
158.Tony MartinJumbo-Visma3:13:31
159.Sebastian LangeveldEF Education First3:18:31
160.Yoann OffredoWanty-Gobert Cycling Team3:22:16

Pozostałe klasyfikacje

Klasyfikacja punktowapunkty
1.Peter SaganBora-hansgrohe309
2.Elia VivianiDeceuninck-Quick Step224
3.Sonny ColbrelliBahrain-Merida203
4.Michael MatthewsTeam Sunweb201
5.Caleb EwanLotto Soudal198
6.Matteo TrentinMitchelton-Scott180
7.Jasper StuyvenTrek-Segafredo157
8.Greg van AvermaetCCC Team134
9.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step117
10.Dylan GroenewegenJumbo-Visma116
11.Thomas de GendtLotto Soudal106
12.Thibaut PinotGroupama-FDJ89
13.Andrea PasqualonWanty-Gobert Cycling Team73
14.Alexander KristoffUAE Team Emirates71
15.Mike TeunissenJumbo-Visma67
16.Simon ClarkeEF Education First66
17.Stéphane RossettoCofidis, Solutions Crédits65
18.Oliver NaesenAG2R La Mondiale64
19.Geraint ThomasTeam Ineos63
20.Tiesj BenootLotto Soudal61
Klasyfikacja górskapunkty
1.Tim WellensLotto Soudal64
2.Thibaut PinotGroupama-FDJ50
3.Thomas de GendtLotto Soudal38
4.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step33
5.Giulio CicconeTrek-Segafredo30
6.Simon YatesMitchelton-Scott29
7.Xandro MeurisseWanty-Gobert Cycling Team27
8.Steven KruijswijkJumbo-Visma24
9.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe24
10.Natnael BerhaneCofidis, Solutions Crédits20
11.Romain BardetAG2R La Mondiale18
12.Simon GeschkeCCC Team18
13.Egan BernalTeam Ineos18
14.Mikel LandaMovistar Team18
15.Tiesj BenootLotto Soudal16
16.Dylan TeunsBahrain-Merida13
17.Ben KingDimension Data13
18.Serge PauwelsCCC Team13
19.Vincenzo NibaliBahrain-Merida12
20.Daryl ImpeyMitchelton-Scott10
Klasyfikacja młodzieżowaczas
1.Egan BernalTeam Ineos69:41:18
2.David GauduGroupama-FDJ13:31
3.Enric MasDeceuninck-Quick Step42:00
4.Laurens de PlusJumbo-Visma49:15
5.Giulio CicconeTrek-Segafredo51:24
6.Gregor MuhlbergerBora-hansgrohe51:49
7.Lennard KamnaTeam Sunweb1:24:10
8.Nils PolittKatusha-Alpecin1:25:22
9.Tiesj BenootLotto Soudal1:28:09
10.Gianni MosconTeam Ineos1:35:29
Klasyfikacja drużynowaczas
1.Trek-Segafredo208:59:41
2.Movistar Team08:13
3.UAE Team Emirates46:23
4.Bora-hansgrohe47:40
5.EF Education First55:33
6.Team Ineos56:15
7.Groupama-FDJ1:02:45
8.Mitchelton-Scott1:07:53
9.Jumbo-Visma1:15:29
10.AG2R La Mondiale1:20:56
11.Astana Pro Team1:23:27
12.Deceuninck-Quick Step2:06:33
13.Wanty-Gobert Cycling Team2:14:29
14.Dimension Data2:26:23
15.Team Sunweb2:40:38
16.CCC Team2:46:00
17.Cofidis, Solutions Crédits2:56:50
18.Bahrain-Merida3:06:09
19.Team Arkéa Samsic3:10:20
20.Lotto Soudal3:59:35
21.Team Total Direct Energie4:32:19
22.Katusha-Alpecin5:16:48

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

  1. Q

    24 lipca 2019, 17:33 o 17:33

    "..i nie niepokojony.." To reszta była taka słaba czy nie wiadomo było kto ma gonić?

    • TomAsz

      24 lipca 2019, 17:42 o 17:42

      Myślę, że jedno i drugie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: