Tour de Suisse 2019. Egan Bernal: "Jadę na Tour z Geraintem, on jest naszym liderem"

Egan Bernal z kolejnym skalpem i pokorą przed Tour de France.

22-latek przekonywującym zwycięstwem na trasie Tour de Suisse potwierdził, że należy go włączyć do grupy kandydatów do zwycięstwa w "Wielkiej Pętli". Team Ineos we Francji będzie musiał chronić Kolumbijczyka, wobec absencji Chrisa Froome'a i niepewnej dyspozycji Gerainta Thomasa.

Bernal, którego ekipa Dave'a Brailsforda pozyskała z Androni Giocattoli-Sidermec przed sezonem 2018, w wieku 22 lat jest już jednym z najlepszych górali w peletonie. Na koncie  kolarza z Ameryki Południowej znalazły się już Tour of California (2018), Paryż-Nicea (2019), a wczoraj Tour de Suisse (2019). Wygrane w tych dwóch ostatnich wyścigach w jednym sezonie na koncie mają tylko Sean Kelly (1983) i Aleksander Winokurow (2003).

Kolumbijczyk, 15. zawodnik ubiegłorocznego Tour de France i superpomocnik Chrisa Froome'a i Gerainta Thomasa, w tym roku ma najlepsze wyniki w zespole Ineos. Kraksa Froome'a stawia go na drugim miejscu w hierarchii zespołu w kontekście lipcowych zmagań. Pozycja to skomplikowana, gdyż lider, Thomas, w tym sezonie oprócz 3. miejsca w Tour de Romandie nie błyszczy, z Tirreno-Adriatico i Tour de Suisse wycofał się po kłopotach żołądkowych oraz kraksie.

Pozostaje pytanie czy "G" zdoła się do Touru przygotować metodą treningową i na jaki pułap wskoczy. Bernal wobec tych wątpliwości nie powinien oglądać się na kolegę w górach, co nie przeszkadza mu deklarować pełnej lojalności w stosunku do zeszłorocznego triumfatora "Wielkiej Pętli".

Nie wiem co powiedzieć na pytanie o bycie faworytem. Jadę na Tour z Geraintem, on jest naszym liderem. Będę starał się mu pomóc. Jeśli jest mocniejszy ode mnie, na pewno będę na niego pracował. Nie mam z tym problemu, Mam 22 lata, przede mną jeszcze wiele Tourów

– cytuje Kolumbijczyka "Cyclingnews".

Na razie urodzony w Bogocie kolarz cieszy się szwajcarskim sukcesem.

Po kraksie Thomasa ja zostałem liderem. To sporo zmieniło. Dziś miałem jeden z najlepszych dni, wszystko trzymałem pod kontrolą. Tak duża wygrana bardzo cieszy i podtrzymuje poczucie pewności siebie

– komentował po zakończeniu zmagań.

Bernal krótki już okres do Tour de France spędzi w Andorze, gdzie mieszka.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: