Anna van der Breggen (Beols Dolmans) po wspinaczce na Mur de Huy została triumfatorką La Flèche Wallonne Féminine, Walońskiej Strzały.
Holenderka pokonała w finale swoją rodaczkę Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) oraz swoją drużynową koleżankę Dunkę Annikę Langvad.
Na szóstym miejscu metę osiągnęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).
Dla Van der Breggen, w tym roku jeżdżącej w koszulce mistrzyni świata, to piąta z rzędu wygrana w walońskim klasyku.
Wyścig kobiet z metą na Mur de Huy rozgrywany był po raz 22. 119-kilometrowa trasa prowadziła przez siedem wspinaczek. Zawodniczki na 46 kilometrze mierzyły się z Cote de Warre, natomiast po 71 kilometrach wjeżdżały na rundę, którą znaczyły kolejno Cote d’Ereffe (73 i 102 km; 2,1 km; 5%), Côte de Cherave (83 i 112 km; 1,3 km; 8,1%) oraz Mur de Huy (90 km i meta; 1,3 km; 9,3%). 29-kilometrowe okrążenie pokonać należało dwukrotnie, a zwyciężczynię wyłaniała wspinaczka na Mur de Huy.
Ściganie rozpoczęło się przy dobrej i słonecznej pogodzie, marszczonej silnymi podmuchami wiatru. Ataki w tych warunkach szybko przypuściła spora grupka zawodniczek, a wśród nich mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska. Odjechać udało się kilku grupkom, ale dopiero po 20 kilometrach peleton odpuścił szóstkę w składzie Jasińska, Diana Penuela (Ale Cipollini), Marie-Soleil Blais (Astana Women’s Team), Lauren Stephens (Team TIBCO-SVB), Loes Adegeest (Parkhotel Valkenburg) i Tetiana Riabchenko (Doltcini – Van Eyck Sport).
Grupka na Cote de Warre notowała dwie i pół minuty nad peletonem oraz minutę nad Adegeest, która nie wytrzymała tempa jako pierwsza. Chwilę potem na czele zostały tylko Jasińska i Riabchenko, ale Stephens, Blais i Penuela zdołały dołączyć.
Piątkę goniła ekipa Trek-Segafredo, musztrując peleton przed wjazdem a rundy w miejscowości Huy. Pomagały zawodniczki CCC-Liv, co na 47 kilometrów przed metą zmniejszyło peleton oraz różnicę między grupkami do zaledwie 40 sekund.
Jasińska i Riabchenko najszybciej wspinały się na Cote d’Ereffe, ale ich przygoda nie trwała długo, gdyż tempo narzucone przez grupę Mitchelton-Scott skasowała akcję na 42 kilometry przed metą. Na Côte de Cherave tempo dyktowała Lizzie Deignan (Trek-Segafredo), okrajają peleton i na zmianę z zawodniczkami australijskiej ekipy pilnując by nikomu nie udało się odjechać.
Wyrastająca na 28 kilometrów przed metą pierwsza wspinaczka na Mur de Huy mocno przerzedziła czołówkę, a z niej na atak na drugiej rundzie zdecydowały się Jeanne Korevaar (CCC-Liv), Elisa Balsamo (Valcar Cylance), Ruth Winder (Trek-Segafredo) oraz Olga Shekel (Astana Women’s Team).
Grupa wypracowała 20 sekund przewagi nad peletonem, w którym rządy znów objęły koleżanki Annemiek van Vleuten. Na Cote d’Ereffe pierwsza zameldowała się Balsamo, ale topniejący po raz kolejny peleton nie zamierzał oddać jej i jej grupce inicjatywy. Na 11 kilometrów prze metą było po akcji, ale w kontrze pokazała się szybko Alison Jackson (Team TIBCO-SVB).
Główna grupa w drobny mak rozpadła się na ostatniej wspinaczce na Côte de Cherave. Do ataku ruszyła Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), szybko dojeżdżając do atakującej Kanadyjki i doprowadzając do powstania niewielkiej czołówki. W grupce tej obok Polki znalazły się Anna van der Breggen i Annika Langvad (Boels Dolmans), Marianne Vos i Ashleigh Moolman-Pasio (CCC-Liv), Annemiek van Vleuten i Amanda Spratt (Mitchelton-Scott), Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla), Margarita Garcia (Movistar Team), Soraya Paladin (Ale Cipollini), Jolanda Neff (Trek-Segafredo), Demi Vollering (Parkhotel Valkenburg) oraz Julie Van De Velde (Lotto Soudal Ladies).
Trzynastka na siedem kilometrów zyskała kilkanaście sekund, acz dojechać udało się kilku zawodniczkom i przed Mur de Huy prowadzenie objęła samotnie Floortje Mackaij (Team Sunweb). Holenderka wprowadziła wyścig na strome zbocze “drogi kapliczek”, broniąc 15-sekundowej przewagi przed narzucającą tempo w grupce pościgowej Spratt.
500 metrów przed metą na czoło pościgu wysforowały się Van der Breggen i Niewiadoma. Polka przyspieszyła jako pierwsza, w ostatniej partii wspinaczki słabnąc jednak i oddając prowadzenie najpierw Van der Breggen, a potem goniącej Van Vleuten i świetnie spisującej się Langvad.
Mistrzyni świata prowadzenie zdołała spokojnie utrzymać do linii mety, odnosząc piąty z rzędu sukces na Mur de Huy. Van Vleuten i Langvad dojechały po podium, natomiast po czwarte miejsce przebić zdołała się Vos.
🥇 @AnnavdBreggen – AMAZING FINISH! #fWWomen pic.twitter.com/0ffEnSdce7
— La Flèche Wallonne (@flechewallonne) April 24, 2019
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Anna van der Breggen | Boels-Dolmans Cycling Team | 3:17:04 |
2. | Annemiek van Vleuten | Mitchelton-Scott | 00:01 |
3. | Annika Langvad | Boels-Dolmans Cycling Team | 00:04 |
4. | Marianne Vos | CCC-Liv | 00:14 |
5. | Demi Vollering | Parkhotel Valkenburg | 00:16 |
6. | Katarzyna Niewiadoma | Canyon SRAM Racing | 00:17 |
7. | Ashleigh Moolman | CCC-Liv | 00:20 |
8. | Cecilie Uttrup Ludwig | Bigla Pro Cycling | 00:23 |
9. | Brodie Chapman | Team TIBCO-SVB | 00:26 |
10. | Mavi Garcia | Movistar Team | 00:33 |
11. | Amanda Spratt | Mitchelton-Scott | 00:36 |
12. | Arlenis Sierra | Astana Womens Team | |
13. | Shara Gillow | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
14. | Julie van de Velde | Lotto Soudal Ladies | 00:38 |
15. | Rachel Neylan | Team Virtu Cycling | 00:40 |
16. | Soraya Paladin | Alé Cipollini | 00:45 |
17. | Leah Kirchmann | Team Sunweb | 00:51 |
18. | Floortje Mackaij | Team Sunweb | |
19. | Tetyana Riabchenko | Doltcini-Van Eyck Sport | 00:54 |
20. | Elisa Longo Borghini | Trek-Segafredo Women | 00:56 |
21. | Jolanda Neff | Trek-Segafredo Women | 01:01 |
22. | Tatiana Guderzo | Bepink | |
23. | Elizabeth Deignan | Trek-Segafredo Women | 01:09 |
24. | Sofie de Vuyst | Parkhotel Valkenburg | 01:10 |
25. | Elise Chabbey | Bigla Pro Cycling | 01:14 |
26. | Anastasiia Chursina | BTC City Ljubljana | 01:15 |
27. | Erica Magnaldi | WNT-Rotor Pro Cycling | 01:19 |
28. | Katie Hall | Boels-Dolmans Cycling Team | 01:22 |
29. | Urša Pintar | BTC City Ljubljana | 01:24 |
30. | Marta Cavalli | Valcar Cylance Cycling | 01:38 |
31. | Evita Muzic | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 01:41 |
32. | Kelly van Den Steen | Lotto Soudal Ladies | 01:44 |
33. | Mariia Novolodskaia | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | 01:46 |
34. | Eider Merino | Movistar Team | |
35. | Nikola Noskova | Bigla Pro Cycling | 01:56 |
36. | Alena Amialiusik | Canyon SRAM Racing | 01:59 |
37. | Alison Jackson | Team TIBCO-SVB | 02:03 |
38. | Juliette Labous | Team Sunweb | |
39. | Rasa LeleivytĖ | Aromitalia Vaiano | 02:06 |
40. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | 02:07 |
41. | Olga Shekel | Astana Womens Team | 02:15 |
42. | Eri Yonamine | Alé Cipollini | 02:17 |
43. | Ane Santesteban | WNT-Rotor Pro Cycling | 02:19 |
44. | Marion Sicot | Doltcini-Van Eyck Sport | 02:23 |
45. | Katia Ragusa | Bepink | 02:26 |
46. | Sophie Wright | Bigla Pro Cycling | |
47. | Lara Vieceli | WNT-Rotor Pro Cycling | |
48. | Lucinda Brand | Team Sunweb | |
49. | Anouska Koster | Team Virtu Cycling | 02:30 |
50. | Elena Pirrone | Astana Womens Team | 02:35 |
51. | Whitney Allison-schultz | Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team | 02:40 |
52. | Hanna Nilsson | BTC City Ljubljana | 02:44 |
53. | Sofia Bertizzolo | Team Virtu Cycling | 02:51 |
54. | Elisa Balsamo | Valcar Cylance Cycling | |
55. | Jeanne Korevaar | CCC-Liv | |
56. | Janneke Ensing | Team Sunweb | 03:23 |
57. | Dani Christmas | Lotto Soudal Ladies | 04:34 |
58. | Sofia Beggin | Aromitalia Vaiano | 04:42 |
59. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 04:51 |
60. | Ruth Winder | Trek-Segafredo Women | 04:57 |
61. | Alice Maria Arzuffi | Valcar Cylance Cycling | 05:00 |
62. | Riejanne Markus | CCC-Liv | 05:07 |
63. | Nadia Quagliotto | Alé Cipollini | 05:15 |
64. | Barbara Malcotti | Valcar Cylance Cycling | 07:11 |
65. | Shannon Malseed | Team TIBCO-SVB | 07:18 |
66. | Agnieszka Skalniak | CCC-Liv | 07:33 |
67. | Grace Brown | Mitchelton-Scott | 08:43 |
68. | Elizabeth Banks | Bigla Pro Cycling | 08:58 |
69. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo Women | 09:19 |
70. | Audrey Cordon-ragot | Trek-Segafredo Women | |
71. | Leigh Ann Ganzar | Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team | |
72. | Hannah Ludwig | Canyon SRAM Racing | 09:26 |
73. | Jade Wiel | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 09:27 |
74. | Mikayla Harvey | Bigla Pro Cycling | 09:45 |
75. | Hannah Barnes | Canyon SRAM Racing | 09:47 |
76. | Romy Kasper | Alé Cipollini | |
77. | Małgorzata Jasińska | Movistar Team | 09:58 |
78. | Aude Biannic | Movistar Team | |
DNF | Moniek Tenniglo | Mitchelton-Scott | |
DNF | Vania Canvelli | Bepink | |
DNF | Urska Bravec | BTC City Ljubljana | |
DNF | Suzanne Verhoeven | Health Mate-Cyclelive Team | |
DNF | Gabrielle Pilote-fortin | WNT-Rotor Pro Cycling | |
DNF | Anastasiia Pliaskina | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | |
DNF | Urska Zigart | BTC City Ljubljana | |
DNF | Lily Williams | Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team | |
DNF | Sara Penton | Team Virtu Cycling | |
DNF | Kylie Waterreus | Health Mate-Cyclelive Team | |
DNF | Alessia Vigilia | Valcar Cylance Cycling | |
DNF | Liza Rachetto | Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team | |
DNF | Jeidi Pradera | Astana Womens Team | |
DNF | Nicole Nesti | Aromitalia Vaiano | |
DNF | Jessica Allen | Mitchelton-Scott | |
DNF | Chantal Hoffmann | Lotto Soudal Ladies | |
DNF | Gloria Rodriguez | Movistar Team | |
DNF | Zsofia Szabo | Health Mate-Cyclelive Team | |
DNF | Kathrin Hammes | WNT-Rotor Pro Cycling | |
DNF | Yelyzaveta Oshurkova | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | |
DNF | Mia Radotic | BTC City Ljubljana | |
DNF | Lindsay Goldman | Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team | |
DNF | Louise Norman Hansen | Team Virtu Cycling | |
DNF | Silvia Valsecchi | Bepink | |
DNF | Dalia Muccioli | Valcar Cylance Cycling | |
DNF | Harriet Owen | Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team | |
DNF | Marina Kurnossova | Astana Womens Team | |
DNF | Carmela Cipriani | Aromitalia Vaiano | |
DNF | Pauliena Rooijakkers | CCC-Liv | |
DNF | Marie Dessart | Lotto Soudal Ladies | |
DNF | Lorena Llamas | Movistar Team | |
DNF | Esther Meisels | Health Mate-Cyclelive Team | |
DNF | Laura Asencio | WNT-Rotor Pro Cycling | |
DNF | Olga Deyko | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | |
DNF | Lauren Stephens | Team TIBCO-SVB | |
DNF | Jesse Vandenbulcke | Doltcini-Van Eyck Sport | |
DNF | Marie Le Net | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
DNF | Nicole Steigenga | Bepink | |
DNF | Chantal Blaak | Boels-Dolmans Cycling Team | |
DNF | Roxane Knetemann | Parkhotel Valkenburg | |
DNF | Marie-Soleil Blais | Astana Womens Team | |
DNF | Angelica Brogi | Aromitalia Vaiano | |
DNF | Jip van Den Bos | Boels-Dolmans Cycling Team | |
DNF | Sylvie Swinkels | Parkhotel Valkenburg | |
DNF | Elena Cecchini | Canyon SRAM Racing | |
DNF | Veronika Anna Kormos | Health Mate-Cyclelive Team | |
DNF | Karlijn Swinkels | Alé Cipollini | |
DNF | Antri Christoforou | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | |
DNF | Rozanne Slik | Team TIBCO-SVB | |
DNF | Séverine Eraud | Doltcini-Van Eyck Sport | |
DNF | Eugénie Duval | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
DNF | Simona Frapporti | Bepink | |
DNF | Loes Adegeest | Parkhotel Valkenburg | |
DNF | Anisha Vekemans | Doltcini-Van Eyck Sport | |
DNF | Coryn Rivera | Team Sunweb | |
DNF | Letizia Borghesi | Aromitalia Vaiano | |
DNF | Eva Buurman | Boels-Dolmans Cycling Team | |
DNF | Esther van Veen | Parkhotel Valkenburg | |
DNF | Alexis Ryan | Canyon SRAM Racing | |
DNF | Lara Defour | Health Mate-Cyclelive Team | |
DNF | Diana Penuela | Alé Cipollini | |
DNF | Gulnaz Badykova | Cogeas-Mettler Pro Cycling Team | |
DNF | Nina Kessler | Team TIBCO-SVB | |
DNF | Mieke Docx | Doltcini-Van Eyck Sport |