Tour of the Alps 2019: etap 2. Pavel Sivakov po raz pierwszy wśród zawodowców

Pavel Sivakov

Rosjanin Pavel Sivakov (Team Sky) wygrał po wspinaczce do miejscowości Schenna drugi etap wyścigu Tour of the Alps.

21-latek okazał się lepszy od Czecha Jana Hirta (Astana) i wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Trzecie miejsce zajął Włoch Mattia Cattaneo (Androni Giocattoli-Sidermec).

Na 6. miejscu finiszował Rafał Majka (Bora-hansgrohe), awansując na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Drugiego dnia wyścigu (179 km) prowadzącego szosami Tyrolu i Trydentu zawodnicy mierzyli się z górską trasą. W programie znalazły się Tulfes (61 km; 6,7 km, 5,4%), a następnie leżąca na wysokości 2094 metrów Monte Giovio (134 km; 15,1 km; 7,5%). Wspinaczka ta nie kończył zmagań, gdyż po ponad 30 kilometrach zjazdów w kierunku Schenny czekał niewielki podjazd na metę (4,7 km, 5,5%).

Ucieczkę dnia zawiązali Giovanni Visconti, Edoardo Zardini (obaj Neri-Selle Italia-KTM), Juan Josè Amador (Manzana Postobon), Dario Acosta (Nippo-Fantini-Faizanè), Sergio Samitier (Euskadi-Murias) i Filippo Rocchetti (Team Colpack), meldując się na Tulfes z przewagą ponad 5 minut.

Zardini na wciąż pokrytym zimową czapą Monte Giovio objął samotne prowadzenie, ale wkrótce doszedł do niego Samitier. W peletonie tempo forsowali kolarze Bahrain-Merida, dobrą zmianę dał też Paweł Poljański (Bora-hansgrohe), zmniejszając na linii górskiej premii straty do 39 sekund.

Dłużej nie czekał Samitier, na zjeździe rozpoczynając solową akcję i próbując obronić się przed naciskającą grupką faworytów, która w tym punkcie liczyła 16 zawodników. 20 kilometrów przed metą wchłonęła ona Zardiniego, a ataki rozpoczęli kolarze Astany, a konkretnie Andrey Zeits. Poprawił Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), pilnowany czujnie przez Rafała Majkę(Bora-hansgrohe).

Grupka liderów na 15 kilometrów przed metą traciła kilkanaście sekund do samotnego uciekiniera. Zespół Bora-hansgrohe reprezentowali Majka i Poljański, nie widać było za to Chrisa Froome'a (Team Sky).

Nie wszyscy czekali na ostatnią wspinaczkę - Nikita Stalnov z Astany rozpoczął 12 kilometrów przed metą akcję, pod którą podpięli się jego drużynowy kolega Jan Hirt, Poljański, Pavel Sivakov (Team Sky), Hermann Pernsteiner (Bahrain-Merida), Fausto Masnada i Mattia Cattaneo (obaj Androni Giocattoli-Sidermec).

Grupka pomocników wchłonęła Samitiera i ostatnią wspinaczkę rozpoczęła 17 sekund przed ścigającymi Rolandem Thalmannem (Team Vorarlberg-Santic) i Aleksandrem Vlasovem (Gazprom-Ruusvelo) oraz 28 sekund nad grupką Majki i Nibalego.

Atak na 3200 metrów przed metą wyprowadził Masnada, acz jego wysiłek nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Poprawił Sivakov, zyskując nieco miejsca, natomiast za plecami prowadzących grupka Nibalego wchłonęła Thalmanna i Vlasova.

"Rekin z Mesyny" zaatakował, do odrobienia mając 22 sekundy do czołówki. Na jego kole natychmiast zameldował się Majka, natomiast do Sivakova przeskoczyć próbował Hirt.

Czechowi udało się to na 1900 metrów przed metą i dwójka razem rozpoczęła rajd na metę, mając w zapasie 34 sekundy nad Majką, Nibalim oraz dojeżdżającymi powoli Pello Bilbao (Astana) oraz Tao Geogheganem Hartem (Team Sky).

Sivakov i Hirt ostatni kilometr rozpoczęli z wystarczającą przewagą i między sobą rozegrali walkę o etapowe zwycięstwo. Rosjanin okazał się szybszy i, podobnie jak wczoraj jego drużynowy kolega Geoghegan Hart, zapisał pierwsze zawodowe zwycięstwo.

Wyniki 2. etapu Tour of the Alps 2019 (2.HC), Reith im Alpbachtal - Schenna (178,7 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Pavel SivakovTeam Sky4:58:17
2.Jan HirtAstana Pro Team00:04
3.Mattia CattaneoAndroni Giocattoli-Sidermec00:17
4.Fausto MasnadaAndroni Giocattoli-Sidermec00:22
5.Hermann PernsteinerBahrain-Merida00:29
6.Rafał MajkaBora-hansgrohe
7.Vincenzo NibaliBahrain-Merida
8.Tao Geoghegan HartTeam Sky00:43
9.Pello BilbaoAstana Pro Team
10.Nikita StalnovAstana Pro Team00:52
11.Roland ThalmannTeam Vorarlberg Santic01:02
12.Andrey ZeitsAstana Pro Team01:05
13.Miguel Eduardo FlorezAndroni Giocattoli-Sidermec01:06
14.Aleksandr VlasovGazprom-RusVelo01:14
15.Dario CataldoAstana Pro Team01:30
16.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale
17.Chris FroomeTeam Sky01:34
18.Giovanni CarboniBardiani-CSF01:37
19.Davide GabburoNeri Sottoli-Selle Italia-KTM
20.Aleksey RybalkinGazprom-RusVelo01:40
21.Jérémy MaisonTeam Arkéa Samsic
22.Mikel IturriaEuskadi Basque Country-Murias01:42
23.Artem NychGazprom-RusVelo
24.Julen AmezquetaCaja Rural-Seguros RGA01:45
25.Patrick SchellingTeam Vorarlberg Santic01:49
26.Hubert DupontAG2R La Mondiale01:51
27.Georg ZimmermannTirol KTM Cycling Team
28.Dayer QuintanaNeri Sottoli-Selle Italia-KTM
29.Sergio SamitierEuskadi Basque Country-Murias02:13
30.Manuele BoaroAstana Pro Team02:28
31.Luca CoviliBardiani-CSF02:30
32.Simone RavanelliItaly02:45
33.Federico ZurloGiotti Victoria-Palomar02:48
34.Daniel SaviniBardiani-CSF02:52
35.Edoardo ZardiniNeri Sottoli-Selle Italia-KTM03:00
36.Antonio NibaliBahrain-Merida03:07
37.Benjamin BrkicTeam Felbermayr-Simplon Wels03:26
38.Alejandro OsorioNippo Vini Fantini Faizanè
39.Aldemar ReyesManzana Postobon
40.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe03:35
41.Giovanni ViscontiNeri Sottoli-Selle Italia-KTM04:50
42.Mikel BizkarraEuskadi Basque Country-Murias
43.Simone VelascoNeri Sottoli-Selle Italia-KTM05:57
44.Manuel Diaz JoséTeam Vorarlberg Santic
45.Francesco RomanoBardiani-CSF
46.Andrea GarosioBahrain-Merida
47.Ben GastauerAG2R La Mondiale
48.Carlos QuinteroManzana Postobon
49.Gordian BanzerTeam Vorarlberg Santic06:13
50.Amaël MoinardTeam Arkéa Samsic06:16
51.Antonio SantoroItaly06:18
52.François BidardAG2R La Mondiale07:56
53.Kenny ElissondeTeam Sky08:12
54.Jhojan GarciaManzana Postobon10:52
55.Valerio AgnoliBahrain-Merida11:23
56.Fernando BarceloEuskadi Basque Country-Murias
57.Francesco GavazziAndroni Giocattoli-Sidermec
58.Jonas GregaardAstana Pro Team
59.Nicola BagioliNippo Vini Fantini Faizanè
60.Paul DoubleTeam Colpack
61.Joel NicolauCaja Rural-Seguros RGA
62.Luca WackermannBardiani-CSF
63.Davide BottaTeam Colpack
64.Alessandro BisoltiAndroni Giocattoli-Sidermec
65.Stephan RabitschTeam Felbermayr-Simplon Wels
66.Colin StussiTeam Vorarlberg Santic
67.Manuel SenniBardiani-CSF
68.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
69.Umberto OrsiniBardiani-CSF
70.Luca RaggioNeri Sottoli-Selle Italia-KTM
71.Ruben Dario AcostaNippo Vini Fantini Faizanè
72.Marco CanolaNippo Vini Fantini Faizanè11:29
73.Francesco Manuel BongiornoNeri Sottoli-Selle Italia-KTM11:39
74.Tobias BayerTirol KTM Cycling Team12:51
75.Juan Felipe OsorioManzana Postobon
76.Alex AranburuCaja Rural-Seguros RGA15:22
77.Salvatore PuccioTeam Sky15:43
78.Ivan SantaromitaNippo Vini Fantini Faizanè
79.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo
80.Sergey ShilovGazprom-RusVelo
81.Bernardo SuazaManzana Postobon16:46
82.Elie GesbertTeam Arkéa Samsic16:47
83.Denis Marian VulcanGiotti Victoria-Palomar17:04
84.Andi BajcTeam Felbermayr-Simplon Wels17:34
85.Florian KiernerTeam Felbermayr-Simplon Wels
86.Matteo BusatoAndroni Giocattoli-Sidermec17:42
87.Omar El GouziTirol KTM Cycling Team17:52
88.Nicolas Dalla ValleTirol KTM Cycling Team18:38
89.Andrea ToniattiTeam Colpack
90.Meiyin WangBahrain-Merida
91.Markus WildauerTirol KTM Cycling Team
92.Samuele RiviTirol KTM Cycling Team
93.Alvaro CuadrosCaja Rural-Seguros RGA18:44
94.David GonzalezCaja Rural-Seguros RGA
95.Michele CorradiniItaly20:36
96.Maximilian KuenTeam Vorarlberg Santic
97.Marco TizzaItaly
98.Daniel LehnerTeam Felbermayr-Simplon Wels
99.Giacomo GaravagliaTeam Colpack
100.Filippo RocchettiTeam Colpack
101.Andrea CacciottiItaly
102.Juan Antonio Lopez-cozarEuskadi Basque Country-Murias20:47
103.Damiano CimaNippo Vini Fantini Faizanè21:34
104.Jalel DurantiTeam Colpack21:42
105.Emanuele OnestiGiotti Victoria-Palomar22:30
106.Simone SterbiniGiotti Victoria-Palomar
107.Manuele TarozziItaly
108.Gotzon UdondoEuskadi Basque Country-Murias22:59
109.Aritz BaguesEuskadi Basque Country-Murias
110.Juraj SaganBora-hansgrohe23:35
111.Leonardo BassoTeam Sky
112.Brice FeilluTeam Arkéa Samsic
113.Juan José AmadorManzana Postobon
114.Matthias MangertsederTeam Felbermayr-Simplon Wels
115.Matthias KrizekTeam Felbermayr-Simplon Wels
116.Emil DimaGiotti Victoria-Palomar
117.Vlad-nicolae DobreGiotti Victoria-Palomar
118.Daniel JaramilloManzana Postobon
119.Evgeny KobernyakGazprom-RusVelo
120.Patrick GamperTirol KTM Cycling Team
121.Ivan RovnyGazprom-RusVelo
122.Rüdiger SeligBora-hansgrohe
123.Andreas SchillingerBora-hansgrohe
124.Ciprian JitaruGiotti Victoria-Palomar24:47
DNFMoreno MoserNippo Vini Fantini Faizanè
DNFCezary GrodzickiItaly
DNFRomain Le RouxTeam Arkéa Samsic
DNSMaciej BodnarBora-hansgrohe
DNSDaniel GeismayrTeam Vorarlberg Santic

Klasyfikacja generalna po 2. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Pavel SivakovTeam Sky8:28:55
2.Jan HirtAstana Pro Team00:08
3.Mattia CattaneoAndroni Giocattoli-Sidermec00:23
4.Rafał MajkaBora-hansgrohe00:39
5.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
6.Vincenzo NibaliBahrain-Merida
7.Tao Geoghegan HartTeam Sky00:43
8.Pello BilbaoAstana Pro Team00:53
9.Nikita StalnovAstana Pro Team01:02
10.Roland ThalmannTeam Vorarlberg Santic01:08
11.Miguel Eduardo FlorezAndroni Giocattoli-Sidermec01:16
12.Aleksandr VlasovGazprom-RusVelo01:24
13.Alexis VuillermozAG2R La Mondiale01:40
14.Chris FroomeTeam Sky01:44
15.Giovanni CarboniBardiani-CSF01:47
16.Davide GabburoNeri Sottoli-Selle Italia-KTM
17.Fausto MasnadaAndroni Giocattoli-Sidermec01:50
18.Mikel IturriaEuskadi Basque Country-Murias01:52
19.Dayer QuintanaNeri Sottoli-Selle Italia-KTM02:01
20.Andrey ZeitsAstana Pro Team02:21
21.Simone RavanelliItaly02:55
22.Dario CataldoAstana Pro Team02:58
23.Jérémy MaisonTeam Arkéa Samsic03:08
24.Aleksey RybalkinGazprom-RusVelo
25.Julen AmezquetaCaja Rural-Seguros RGA03:13
26.Hubert DupontAG2R La Mondiale03:19
27.Artem NychGazprom-RusVelo03:41
28.Georg ZimmermannTirol KTM Cycling Team03:45
29.Manuele BoaroAstana Pro Team03:56
30.Daniel SaviniBardiani-CSF04:20
31.Antonio NibaliBahrain-Merida04:35
32.Federico ZurloGiotti Victoria-Palomar04:44
33.Alejandro OsorioNippo Vini Fantini Faizanè04:54
34.Aldemar ReyesManzana Postobon
35.Luca CoviliBardiani-CSF04:55
36.Edoardo ZardiniNeri Sottoli-Selle Italia-KTM04:59
37.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe05:03
38.Benjamin BrkicTeam Felbermayr-Simplon Wels05:25
39.Mikel BizkarraEuskadi Basque Country-Murias06:18
40.Carlos QuinteroManzana Postobon07:25
41.Simone VelascoNeri Sottoli-Selle Italia-KTM
42.Francesco RomanoBardiani-CSF
43.Andrea GarosioBahrain-Merida
44.Patrick SchellingTeam Vorarlberg Santic07:33
45.Manuel Diaz JoséTeam Vorarlberg Santic07:56
46.Ben GastauerAG2R La Mondiale
47.Amaël MoinardTeam Arkéa Samsic08:15
48.Kenny ElissondeTeam Sky08:22
49.François BidardAG2R La Mondiale09:24
50.Gordian BanzerTeam Vorarlberg Santic10:28
51.Jhojan GarciaManzana Postobon12:20
52.Giovanni ViscontiNeri Sottoli-Selle Italia-KTM12:43
53.Marco CanolaNippo Vini Fantini Faizanè12:45
54.Francesco GavazziAndroni Giocattoli-Sidermec12:51
55.Paul DoubleTeam Colpack
56.Alessandro BisoltiAndroni Giocattoli-Sidermec
57.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale
58.Stephan RabitschTeam Felbermayr-Simplon Wels13:17
59.Luca RaggioNeri Sottoli-Selle Italia-KTM13:22
60.Luca WackermannBardiani-CSF13:39
61.Umberto OrsiniBardiani-CSF13:48
62.Sergio SamitierEuskadi Basque Country-Murias14:21
63.Alex AranburuCaja Rural-Seguros RGA15:36
64.Valerio AgnoliBahrain-Merida15:38
65.Colin StussiTeam Vorarlberg Santic
66.Jonas GregaardAstana Pro Team17:07
67.Davide BottaTeam Colpack
68.Ruben Dario AcostaNippo Vini Fantini Faizanè
69.Sergey ShilovGazprom-RusVelo17:11
70.Ivan SantaromitaNippo Vini Fantini Faizanè
71.Elie GesbertTeam Arkéa Samsic18:15
72.Antonio SantoroItaly18:26
73.Juan Felipe OsorioManzana Postobon18:35
74.Matteo BusatoAndroni Giocattoli-Sidermec19:10
75.Fernando BarceloEuskadi Basque Country-Murias19:16
76.Francesco Manuel BongiornoNeri Sottoli-Selle Italia-KTM19:32
77.Nicola BagioliNippo Vini Fantini Faizanè19:41
78.Joel NicolauCaja Rural-Seguros RGA
79.Nicolas Dalla ValleTirol KTM Cycling Team20:34
80.Tobias BayerTirol KTM Cycling Team21:09
81.Salvatore PuccioTeam Sky21:27
82.Bernardo SuazaManzana Postobon22:30
83.Andi BajcTeam Felbermayr-Simplon Wels23:18
84.Manuel SenniBardiani-CSF23:31
85.Denis Marian VulcanGiotti Victoria-Palomar23:40
86.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo24:01
87.Markus WildauerTirol KTM Cycling Team24:22
88.Filippo RocchettiTeam Colpack24:51
89.Andreas SchillingerBora-hansgrohe25:01
90.Ivan RovnyGazprom-RusVelo25:34
91.Andrea CacciottiItaly26:20
92.Daniel LehnerTeam Felbermayr-Simplon Wels
93.Maximilian KuenTeam Vorarlberg Santic
94.Michele CorradiniItaly
95.Marco TizzaItaly
96.Andrea ToniattiTeam Colpack26:31
97.Samuele RiviTirol KTM Cycling Team26:56
98.David GonzalezCaja Rural-Seguros RGA27:02
99.Matthias KrizekTeam Felbermayr-Simplon Wels27:50
100.Juan Antonio Lopez-cozarEuskadi Basque Country-Murias28:40
101.Patrick GamperTirol KTM Cycling Team28:45
102.Giacomo GaravagliaTeam Colpack28:54
103.Florian KiernerTeam Felbermayr-Simplon Wels29:42
104.Damiano CimaNippo Vini Fantini Faizanè29:52
105.Omar El GouziTirol KTM Cycling Team30:00
106.Jalel DurantiTeam Colpack
107.Emil DimaGiotti Victoria-Palomar30:11
108.Manuele TarozziItaly30:23
109.Meiyin WangBahrain-Merida30:46
110.Alvaro CuadrosCaja Rural-Seguros RGA30:52
111.Aritz BaguesEuskadi Basque Country-Murias31:17
112.Brice FeilluTeam Arkéa Samsic31:28
113.Evgeny KobernyakGazprom-RusVelo
114.Juraj SaganBora-hansgrohe31:53
115.Juan José AmadorManzana Postobon
116.Rüdiger SeligBora-hansgrohe
117.Emanuele OnestiGiotti Victoria-Palomar34:38
118.Simone SterbiniGiotti Victoria-Palomar
119.Gotzon UdondoEuskadi Basque Country-Murias35:07
120.Daniel JaramilloManzana Postobon35:43
121.Matthias MangertsederTeam Felbermayr-Simplon Wels35:53
122.Leonardo BassoTeam Sky39:25
123.Vlad-nicolae DobreGiotti Victoria-Palomar
124.Ciprian JitaruGiotti Victoria-Palomar40:37

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

3 Comments

  1. Kocurello1

    23 kwietnia 2019, 22:03 o 22:03

    dobra jazda Rafała.

  2. fan kolarstwa

    24 kwietnia 2019, 09:41 o 09:41

    Niestety ale Majka odnosil najwieksze sukcesy w Tinkoff Saxo. Wygrał coś bedac w bora? Oprocz wyplaty.

    • Jaroszy

      24 kwietnia 2019, 19:31 o 19:31

      Etap Vuelty, 2 miejsce w TdP, wygrana w Słowenii, etap i 2 miejsce w Amgen i pewnie troszkę miejsc w 10 wyścigów typu Liege, Lombardia czy ponownie Amgen.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: