La Fleche Wallonne 2019. Jakob Fuglsang na fali

Sezon 2019 zapowiada się na najlepszy w karierze Jakoba Fuglsanga. Duńczyk po drugim miejscu w Walońskiej Strzale patrzy na niedzielny wyścig Liege-Bastogne-Liege, za sobą mając już niezwykle owocną wiosnę.

34-latek w niedzielę wraz z Julianem Alaphilippem zawiązał mającą na celu rozstrzygnięcie zmagań akcję na trasie Amstel Gold Race. Wszystko szło dobrze, ale po zakończeniu wyścigu dwójka zgodnie twierdziła, że w finale nie miała dokładnych informacji o przewagach. W takich okolicznościach, gdy na ostatnim kilometrze rozpoczęło się czarownie, dołączyć zdołali rywale.

Fuglsang "Piwny Wyścig" skończył na trzecim miejscu, rok po tym jak pomógł w odniesieniu zwycięstwa Michaelowi Valgrenowi. Na trasie Walońskiej Strzały Duńczyk nie zamierzał dać się ograć szybszym kolarzom na ostatnich metrach i na stromiźnie w belgijskiej miejscowości Huy ruszył dość wcześnie.

Czy należą mi się gratulacje? Tak, tak myślę

– rozpoczął ze śmiechem konferencję prasową.

Kolarzowi grupy Astana na Mur de Huy udało się wytrącić z równowagi kilku rywali i zyskać parę metrów, co w takich warunkach świadczy o świetnej dyspozycji. Jedynym kolarzem, którego Fuglsang nie zdołał strząsnąć z koła był Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), który Duńczyka ograł na ostatnich metrach.

[Jestem] Coraz bliżej zwycięstwa. W niedzielę byłem zawiedziony tym, jak zakończył się wyścig, tym, że zwycięstwo przeszło mi koło nosa na finiszu. Dziś pojechaliśmy naprawdę do oporu, ruszyłem wcześniej, żeby w kłopoty wpędzić klasykowców. To się w sumie udało, ale Kiedy Julian mnie wyprzedził, zdołałem tylko złapać jego koło. Nie byłem w stanie go wyprzedzić. To była dobra walka

– podsumował.

Fuglsang i Alaphilippe w tym sezonie razem rozgrywali końcówki Strade Bianche, Amstel Gold Race i Walońskiej Strzały. O ile w przypadku Alaphilippe'a, znanego klasykowca, nie jest to nic nowego, o tyle Fuglsang w tym roku zdaje się mieć nie tylko odpowiednią formę, ale i szczęście znajdowania się we właściwych akcjach.

34-letni zawodnik w tym roku dotychczas zapisał na swoim koncie wygraną w Vuelta a Andalucia, 3. miejsce w klasyfikacji generalnej i etap Tirreno-Adriatico, 4. miejsce w Itzulia Basque Country, a także drugą lokatę w Strade Bianche i 3. w Amstel Gold Race.

To nie jest wyścig, który mi odpowiada, a przynajmniej tak bym zwykle powiedział, więc jestem zadowolony z podium i tego, w jakiej jestem dyspozycji. Czekam z niecierpliwością na niedzielę. Mam nadzieję, że nie znajdę się znów za Alaphilippem, to byłby dopiero koszmar

– żartował.

Jesteśmy przyjaciółmi i szanuję go za to, jakim jest kolarzem. Ja specjalizuję się w etapówkach, on jest bardziej eksplozywny i klasyki bardziej mu odpowiadają.

Fuglsang, podobnie jak Alaphilippe, pierwszą część sezonu zakończy w niedzielę na trasie LIege-Bastogne-Liege. Duńczyk, który w lipcu celuje w klasyfikację generalną Tour de France, w "Staruszce" dotychczas dwa razy mieścił się w pierwszej dziesiątce.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: