Volta ao Algarve 2019: etap 5. Stybar wygrywa etap, Pogacar zgarnia generalkę

Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) odniósł zwycięstwo na ostatnim etapie 45. Volta ao Algarve. Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates) zdołał utrzymać prowadzenie w generalce.

Czech w etapowej potyczce pokonał Sorena Kragha Andersena (Team Sunweb) i Wouta Poelsa (Team Sky). Na najwyższym stopniu podium klasyfikacji generalnej stanął Tadej Pogacar, również przed Kraghem Andersenem i Poelsem.

Pięć górskich premii znaczyło pofałdowany odcinek kończący wyścig w rejonie Algarve. Kolarze zmierzali do Malhao, na 173-kilometrowym etapie dwukrotnie pokonując wspinaczkę Alto de Malhão (2,8 km; 8,9%). Podjazd najpierw wyrastał na 133 kilometrze, a potem, po pokonaniu podjazdu pod Vermelhos (153 km), w finale etapu.

Do startu nie przystąpiło dzisiaj sześciu zawodników, Arnaud Démare (Groupama-FDJ), Luke Rowe (Sky), Roy Curvers (Team Sunweb), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Sérgio Paulinho (Efapel) i João Matias (Vito-Feirense). Po przejechaniu 20 kilometrów wyłoniła się silna 13- osobowa ucieczka: Andreas Schillinger (Bora-Hansgrohe), Jonas Koch (CCC Team), Tim Declerq (Deceuninck-Quick Step), Stefan Küng (Groupama-FDJ), Jasper de Buyst, Frederkik Frison i Nikolas Maes (Lotto-Soudal), Maarten Wynants (Jumbo-Visma), Nils Politt i Mads Würtz Schimdt (Katusha-Alpecin), Mads Pedersen (Trek-Segafredo), Kenneth van Bilsen (Cofidis) i Vicente García de Mateos (Aviludo-Louletano).

Po pierwszej godzinie średnia prędkość wyniosła 47 km/h, a harcownicy mimo to zyskali blisko 4 minuty przewagi. Peleton nie miał jednak zamiaru odpuścić i na przodzie pojawiały się kolejno drużyny, chcąc zminimalizować różnice czasowe. Przewaga ucieczki zaczęła topnieć, a podczas pierwszego podjazdu pod Malhao na przodzie pozostali Jonas Koch, Tim Declercq, Stefan Küng, Jasper de Buyst i Mads Pedersen.

Lider wyścigu Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates) nie był w łatwej sytuacji. Peleton się mocno przerzedził, a liczba chętnych na zwycięstwo w generalce wciąż była spora. Do kontrataku z grupy zasadniczej ruszyli David De la Cruz (Sky), Zdenek Stybar, Soren Kragh Andersen oraz Stephen Cummings (Dimension Data).

Trzej ostatni finałowy podjazd rozpoczęli z przewagą ponad minuty. Cummings szybko odpadł, natomiast walczący o sukces w generalce Kragh Andersen przez całe wzniesienie ciągnął na kole Stybara. Czech dał zmianę dopiero przed kreską, a jadący inteligentnie 20-letni Pogacar zredukował stratę na tyle by odnieść zaskakujący sukces w całym wyścigu.

Wyniki 5. etapu Volta ao Algarve 2019 (2.HC), Faro – Malhão (173,5 km):

  1 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep               4:13:48
  2 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                   00:03
  3 Wout Poels (Ned) Team Sky                                00:09
  4 Enric Mas (Spa) Deceuninck-QuickStep                     00:12
  5 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                    00:17
  6 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates                    00:18
  7 Jo?o Pedro Lourenço Rodrigues (Por) W52-FC Porto         00:24
  8 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                              00:30
  9 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                        00:31
 10 Amaro Antunes (Por) CCC Team                             00:34
 11 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                  00:47
 12 Frederico José Oliveira Figueiredo (Por) Sporting-Tavira 00:50
 13 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert
 14 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal                    00:52
 15 Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma                   00:55
 16 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 17 Raul Alarcon Garcia (Spa) W52-FC Porto                   01:01
 18 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                       01:03
 19 Ruben Guerreiro (Por) Katusha-Alpecin                    01:16
 20 Ben King (USA) Dimension Data                            01:30
 21 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis                             01:32
 22 David De La Fuente Rasilla (Spa) Aviludo-Louletano       01:37
 23 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
 24 Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma                    01:41
 25 Michael Valgren Andersen (Den) Dimension Data            01:55
 26 Luís Gabriel Silva Gomes (Por) Radio Popular-Boavista    02:05
 27 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                     02:09
 28 Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural                       02:53
 29 David de la Cruz (Spa) Team Sky                          03:09
 30 Jono Benta (Por) Radio Popular-Boavista
 31 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ
 32 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                          03:49
 33 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep                  03:57
 34 Amund Grondahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma             03:59
 35 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep                 05:02
 36 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                    05:20
 37 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural               05:29
 38 António Barbio (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport          05:34
 39 Jonas Koch (Ger) CCC Team                                06:17
 40 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                       06:48
 41 Laurens ten Dam (Ned) CCC Team                           07:02
 42 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                        07:21
 43 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal                       07:30
 44 Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Vito-Feirense-PNB
 45 Oscar Hernandez Martinez (Spa) Aviludo-Louletano
 46 Alejandro Marque Porto (Spa) Sporting-Tavira
 47 Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) W52-FC Porto
 48 Sergio Vega Merodio (Spa) Miranda- Mortágua
 49 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert
 50 Tiago José Pinto Machado (Por) Sporting-Tavira
 51 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 52 Danilo Wyss (Swi) Dimension Data
 53 José Jono Costa Mendes (Por) Sporting-Tavira
 54 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural
 55 Jo?o Barbosa (Por) Vito-Feirense-PNB
 56 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb
 57 Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma                07:45
 58 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma
 59 Rafael Jorge Magalh?es Silva (Por) Efapel                08:00
 60 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                        08:02
 61 David Rodrigues (Por) Radio Popular-Boavista
 62 Aime De Gendt (Bel) Wanty-Gobert                         08:17
 63 Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb                           08:23
 64 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal                           08:25
 65 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                         08:40
 66 Ian Stannard (GBr) Team Sky                              08:46
 67 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe                 08:56
 68 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                       09:07
 69 Riccardo Zoidl (Aut) CCC Team                            09:26
 70 Vicente Garcia de Mateos Rubio (Spa) Aviludo-Louletano   09:50
 71 Casper Pedersen (Den) Team Sunweb                        11:02
 72 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
 73 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ                   11:16
 74 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis                          12:37
 75 Rafael Lourenço (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild          13:17
 76 David Ribeiro (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport           14:09
 77 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                       14:43
 78 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
 79 Mads Schmidt Würtz (Den) Katusha-Alpecin                 15:14
 80 Hugo Sancho (Por) Miranda- Mortágua                      15:16
 81 Emanuel Duarte (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport          15:20
 82 Ivo Pinheiro (Por) Miranda- Mortágua                     15:40
 83 Lars Bak (Den) Dimension Data                            15:48
 84 Hugo Nunes (Por) Radio Popular-Boavista
 85 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep              15:50
 86 Pablo Guerrero Bonilla (Spa) Radio Popular-Boavista      15:53
 87 Daniel Freitas (Por) Miranda- Mortágua                   15:59
 88 Venceslau Fernandes (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild      16:02
 89 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
 90 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates
 91 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                       16:29
 92 André Ramalho (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport           16:37
 93 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                       16:41
 94 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                    16:46
 95 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates                16:51
 96 Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural
 97 Will Barta (USA) CCC Team                                16:52
 98 Nicola Toffali (Ita) Sporting-Tavira
 99 Jean-Pierre Drucker (Lux) Bora-Hansgrohe
100 Marco Mathis (Ger) Cofidis                               16:57
101 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
102 Zico Waeytens (Bel) Cofidis                              17:10
103 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis
104 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ                     17:11
105 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
106 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
107 Ricardo Jorge Correia Mestre (Por) W52-FC Porto
108 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo
109 Brian van Goethem (Ned) Lotto Soudal                     17:15
110 Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo-Visma
111 Jens Debusschere (Bel) Katusha-Alpecin
112 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal                       17:39
113 Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting-Tavira                  17:40
114 Luís Fernandes (Por) Aviludo-Louletano                   17:42
115 Bruno Silva (Por) Efapel
116 Pedro Paulinho (Por) Efapel
117 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                      17:46
118 Pedro Lopes (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild              18:15
119 Pedro Lopes (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild              18:16
120 Fábio Oliveira (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport          18:38
121 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep                19:01
122 Paweł Bernas (Pol) CCC Team                              20:33
123 Josef Cerny (Cze) CCC Team
124 Fábio Fernandes Costa (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild    21:06
125 José Sousa (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild
126 Antonio Angulo Sampedro (Spa) Efapel                     22:07

Klasyfikacja końcowa:

  1 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates                 19:26:34
  2 Soren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb                   00:14
  3 Wout Poels (Ned) Team Sky                                00:21
  4 Enric Mas (Spa) Deceuninck-QuickStep                     00:25
  5 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                              01:40
  6 Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep                 01:54
  7 Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma                   02:50
  8 Amaro Antunes (Por) CCC Team                             02:52
  9 Jono Pedro Lourenço Rodrigues (Por) W52-FC Porto         03:27
 10 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                       03:47
 11 David de la Cruz (Spa) Team Sky                          03:48
 12 Jose Herrada (Spa) Cofidis                               04:07
 13 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo                  04:16
 14 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                   04:18
 15 Michael Valgren Andersen (Den) Dimension Data            04:48
 16 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal
 17 Ben King (USA) Dimension Data                            06:12
 18 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ                           06:13
 19 Raul Alarcon Garcia (Spa) W52-FC Porto                   07:16
 20 Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural                       07:19
 21 Frederico José Oliveira Figueiredo (Por) Sporting-Tavira 07:54
 22 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                    08:18
 23 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                    08:25
 24 David De La Fuente Rasilla (Spa) Aviludo-Louletano       08:35
 25 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky                        08:49
 26 Luís Gabriel Silva Gomes (Por) Radio Popular-Boavista    09:30
 27 Ruben Guerreiro (Por) Katusha-Alpecin
 28 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb                        10:01
 29 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates                        10:21
 30 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert                       10:25
 31 Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb                           10:40
 32 Laurens ten Dam (Ned) CCC Team                           11:26
 33 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep                 11:42
 34 Jo?o Benta (Por) Radio Popular-Boavista                  11:51
 35 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert                     12:12
 36 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis                             12:18
 37 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                     13:40
 38 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural                  13:51
 39 Tiago José Pinto Machado (Por) Sporting-Tavira           14:09
 40 Alejandro Marque Porto (Spa) Sporting-Tavira             14:39
 41 Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo-Visma                    15:25
 42 Danilo Wyss (Swi) Dimension Data                         16:29
 43 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                          17:04
 44 Rafael Jorge Magalhnes Silva (Por) Efapel                18:12
 45 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep                  18:42
 46 José Jono Costa Mendes (Por) Sporting-Tavira             18:55
 47 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                         19:17
 48 Aime De Gendt (Bel) Wanty-Gobert                         20:31
 49 António Barbio (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport          20:54
 50 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                       20:59
 51 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural               21:57
 52 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                        22:32
 53 Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal                       22:42
 54 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ                   23:34
 55 Jean-Pierre Drucker (Lux) Bora-Hansgrohe                 23:53
 56 Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Vito-Feirense-PNB        24:07
 57 Casper Pedersen (Den) Team Sunweb                        25:01
 58 Hugo Nunes (Por) Radio Popular-Boavista                  25:38
 59 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates                 26:16
 60 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                      26:34
 61 Jonas Koch (Ger) CCC Team                                27:05
 62 Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma                28:18
 63 Sergio Vega Merodio (Spa) Miranda- Mortágua              28:26
 64 Riccardo Zoidl (Aut) CCC Team                            28:51
 65 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
 66 Zico Waeytens (Bel) Cofidis                              29:03
 67 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma                       29:21
 68 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe                       30:34
 69 Ian Stannard (GBr) Team Sky                              30:38
 70 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates                30:58
 71 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal                           31:11
 72 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                        31:13
 73 Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) W52-FC Porto        31:24
 74 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo                         31:35
 75 David Rodrigues (Por) Radio Popular-Boavista             32:19
 76 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo                       33:18
 77 Emanuel Duarte (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport          33:24
 78 Jo?o Barbosa (Por) Vito-Feirense-PNB                     33:29
 79 Luís Fernandes (Por) Aviludo-Louletano                   33:51
 80 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe                 34:20
 81 Amund Gr?ndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma             34:40
 82 Rafael Lourenço (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild          34:56
 83 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis                          35:02
 84 Jens Debusschere (Bel) Katusha-Alpecin                   35:06
 85 Oscar Hernandez Martinez (Spa) Aviludo-Louletano         35:53
 86 Vicente Garcia de Mateos Rubio (Spa) Aviludo-Louletano   36:32
 87 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                       37:41
 88 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal                       38:11
 89 Will Barta (USA) CCC Team                                38:28
 90 Antonio Angulo Sampedro (Spa) Efapel                     38:30
 91 Pablo Guerrero Bonilla (Spa) Radio Popular-Boavista      39:03
 92 Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep              39:09
 93 Hugo Sancho (Por) Miranda- Mortágua                      39:54
 94 Ivo Pinheiro (Por) Miranda- Mortágua                     40:11
 95 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                       40:15
 96 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis
 97 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                       41:03
 98 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                    41:15
 99 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo                         41:36
100 Brian van Goethem (Ned) Lotto Soudal                     41:39
101 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe                 41:42
102 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                      42:27
103 Daniel Freitas (Por) Miranda- Mortágua                   42:40
104 Venceslau Fernandes (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild      44:04
105 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep                44:24
106 Pedro Lopes (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild              44:40
107 Pedro Lopes (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild              44:53
108 Marco Mathis (Ger) Cofidis
109 Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting-Tavira
110 Ricardo Jorge Correia Mestre (Por) W52-FC Porto          44:58
111 Mads Schmidt Würtz (Den) Katusha-Alpecin                 45:33
112 Nicola Toffali (Ita) Sporting-Tavira                     46:01
113 Bruno Silva (Por) Efapel                                 46:10
114 André Ramalho (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport           46:19
115 Fábio Oliveira (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport          47:33
116 Paweł Bernas (Pol) CCC Team                              47:46
117 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ                     47:52
118 Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo-Visma                 48:19
119 José Sousa (Por) UD Oliveirense-Inoutbuild               50:02
120 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                      50:46
121 Lars Bak (Den) Dimension Data                            51:34
122 David Ribeiro (Por) L.A. Aluminios- L.A. Sport           51:45
123 Josef Cerny (Cze) CCC Team                               52:56
124 Jon Irisarri Ricon (Spa) Caja Rural                      55:59
125 Pedro Paulinho (Por) Efapel                              57:34
126 Fábio Manuel Fernandes Costa (Por) UD Oliveirense      1:03:17

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: