Nawet dziewięciomiesięczna dyskwalifikacja za stosowanie tramadolu

Tramadol

Międzynarodowa Unia Kolarska przedstawiła zasady zakazu stosowania tramadolu, które zaczną obowiązywać od 1 marca 2019 roku.

Ban na ten popularny przeciwbólowy środek opioidowy ma na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwo kolarzy. Stosowanie tramadolu może prowadzić do nudności, senności i utraty koncentracji, a sam lek stopniowo uzależnia.

Od 1 marca br. wszystkie wyścigi mogą zostać objęte badaniem na tramadol. Test, polegający na pobraniu kropli krwi z opuszka palca, będzie wykonywany podczas zawodów, najczęściej na mecie wyścigu. Wyniki powinny być znane maksymalnie 4-5 dni od pobrania próbki. Odmowa poddania się testowi zostanie uznana za pozytywny test antydopingowy.

Pierwsze wykroczenie wiązać się będzie z dyskwalifikacją w wyścigu i grzywną 5 tys. franków szwajcarskich, jeżeli zawodnik reprezentuje ekipę zarejestrowaną w UCI, w pozostałych przypadkach kara finansowa wyniesie 1 tys. franków.

Druga wpadka oznacza pięciomiesięczne zawieszenie, trzecia - dziewięciomiesięczne.

Karze podlegają również zespoły. Za dwa wykroczenia w okresie 12 miesięcy zostanie pobrana grzywna w wysokości 10 tys. franków, trzy przypadki tramadolu na przestrzeni roku skutkują zawieszeniem całej drużyny na okres od 1 do 12 miesięcy.

W próbkach pobranych w 2017 roku od kolarzy tramadol wykryto w 4,4% przypadków. Ten sam środek, u sportowców reprezentujących 35 dyscypliny olimpijskie, w 2 na 3 przypadki przypisano zawodnikom uprawiającym kolarstwo.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: