Torowy Puchar Świata 2018/19 #1. Pierwsze finały za kolarzami

W piątkowe popołudnie na dobre rozpoczął się Torowy Puchar Świata na sezon 2018/2019. Za kolarzami pierwsze finałowe rozgrywki w inaugurującej serii.

Już od kilku dni welodrom we francuskim Saint-Quentin-en-Yvelines tętnił życiem za sprawą zawodników szykujących się do pierwszej w tym sezonie potyczki w ramach Torowego Pucharu Świata. Choć rywalizacja rozpoczęła się już w czwartek, pierwsze finały zaplanowane zostały na piątkowe popołudnie.

Dziś przygotowanych było sześć kompletów medali. Walczyli o nie panie i panowie w sprincie drużynowym, drużynowym wyścigu na dochodzenie oraz wyścigu punktowym. Polscy reprezentanci nie odegrali tym razem żadnej znaczącej roli, choć mając na względzie aktualną sytuację w Polskim Związku Kolarskim, nie ma się co dziwić.

Najlepiej dziś spisał się Wojciech Pszczolarski, który stanął w szranki w swojej koronnej konkurencji, którą jest wyścigu punktowy. Aktualny mistrz Europy w tej konkurencji jechał aktywnie, a zdobyte punkty pozwoliły mu zająć 6. lokatę. Triumfował Niemiec Moritz Malcharek przed Brytyjczykiem Markiem Stewartem i Grekiem Christosem Volikakisem. Wśród kobiet najlepsza była zaś Włoszka Maria Giulia Confalonieri. Podium dopełniły Ukrainka Ganna Solovei i Niemka Charlotte Becker, a 17. miejsce zajęła Nikol Płosaj.

PEŁNE WYNIKI - wyścig punktowy M
PEŁNE WYNIKI - wyścig punktowy K

W drużynowym sprincie mężczyzn najlepszy rezultat osiągnęli Holendrzy, którzy w finałowym biegu pokonali Francuzów. Walkę o brąz wygrali zaś Rosjanie, pokonując w swoim finale zawodników z Wielkiej Brytanii. Polska drużyna - Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk, Rafał Sarnecki i Krzysztof Maksel - została wyeliminowana przez Rosjan z dalszej gry na poziomie 1. rundy i zakończyła start na 6. miejscu.

Z kolei Marlena Karwacka i Urszula Łoś nie zdołały przejść kwalifikacji do 1. rundy w sprincie drużynowym kobiet. Tu na podium stanęły ostatecznie Rosjanki z Gazprom-Rusvelo, Australijki i Ukrainki.

PEŁNE WYNIKI - sprint drużynowy M
PEŁNE WYNIKI - sprint drużynowy K

Daleko od podium były dziś także obie nasze drużyny w wyścigu na dochodzenie, zajmując - w obu przypadkach - 9. miejsce. Polacy jechali w składzie: Szymon Sajnok, Alan Banaszek, Bartosz Rudy i Daniel Staniszewski. Kobiecą czwórkę tworzyły: Nikol Płosaj, Justyna Kaczkowska, Łucja Pietrzak i Daria Pikulik.

W wyścigu męskich zespołów numerem jeden okazali się Duńczycy, którzy w finale pokonali Brytyjczyków. Po brąz sięgnęli reprezentanci Włoch, którzy w finale B uzyskali lepszy czas od zawodników brytyjskiego klubu Huub Wattbike Test Team. U pań po złoto sięgnęły Australijki, pokonując Nowozelandki, a podium uzupełniły Włoszki.

PEŁNE WYNIKI - drużynowy wyścig na dochodzenie M
PEŁNE WYNIKI - drużynowy wyścig na dochodzenie K

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: