Operacion Puerto. CONI i WADA spróbują odkodować listę Fuentesa?

Włoski Komitet Olimpijski (CONI) może wkrótce otrzymać dostęp do torebek krwi zarekwirowanych podczas rajdu w ramach Operacion Puerto z 2006 roku, donosi hiszpańska gazeta "AS".

Sąd karny w Madrycie, który zajmuje się sprawą, wydał decyzję, na mocy której 211 torebek z krwią może zostać przekazane CONI w celu analizy i ustalenia, kto korzystał z usług doktora Eufemiano Fuentesa. Prawnicy ginekologa z Las Palmas mieli już podjąć kroki zmierzające do odwrócenia tego procesu.

Decyzja to kolejny przełom w ciągnącej się od 2006 roku sprawy. Operacion Puerto to jeden z trzech największych skandali dopingowych w kolarskim światku. W maju 2006 roku hiszpańska Gwardia Cywilna dokonała nalotu na gabinet doktora Eufemiano Fuentesa, rekwirując 211 torebek z krwią oraz produkty dopingowe. Równocześnie zatrzymani zostali Manolo Saiz i trzy osoby z kierownictwa zespołu Comunidad Valenciana/Kelme.

Skandal objął ponad 30 zawodników z zawodowego peletonu, w tym Ivana Basso, Jana Ullricha, Jorga Jaksche czy Michele Scarponiego, którzy otrzymali kary zawieszenia. W aferę uwikłani byli też zawodnicy tacy jak Alejandro Valverde (którego CONI powiązało z torebkami w 2008 roku, a UCI w 2010 roku ukarała go dwuletnim zawieszeniem), Alberto Contador (oczyszczony), czy Tyler Hamilton (wpadł na dopingu w 2004).

Proes Fuentesa, w toku którego zebrano wiele wątków i przesłuchano licznych zawodników, ruszył dopiero w 2013 roku, a lekarz odpowiadał z paragrafu o "narażenie zdrowia publicznego", a nie prowadzenie procederu dopingowego, gdyż w roku 2006 takiego przestępstwa nie znało hiszpańskie prawo.

Fuentes w trakcie procesu przed hiszpańskim sądem przyznał, że jego klientami byli nie tylko kolarze, ale także bokserzy, piłkarze, lekkoatleci i tenisiści. Lekarz na początku procesu był nawet skłonny ujawnić nazwiska swoich klientów, ale hiszpański wymiar sprawiedliwości nie wykazał zainteresowania.

Ginekolog początkowo ukarany został rokiem więzienia w zawieszeniu oraz czteroletnim zakazem wykonywania zawodu, natomiast sąd zadecydował o zniszczeniu torebek z krwią. Tu do gry weszły Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), Hiszpańska Federacja Kolarska (RFEC) oraz CONI, a ich wygrana apelacja w połowie 2016 roku pozwoliła na późniejsze przekazanie konserw z krwią w ręce WADA. Fuentes w 2016 roku został oczyszczony z zarzutów o narażenie zdrowia publicznego.

Laboratorium WADA w Lozannie miało zająć się testowaniem próbek i przypisaniem ich do właścicieli, acz racji przedawnienia sprawy Agencja nie może nałożyć kar i, co ważne, nie może podać nazwisk, gdyż w sprawie żadnego ze sportowców nie może otworzyć postępowania.

Według "AS", WADA zna 29 nazwisk, w tym 26 mężczyzn i 3 kobiety, acz ich publikacja nie była póki co możliwa, ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych i możliwe kosztowne pozwy. Zainteresowana wyjaśnieniem sprawy obok WADA ma być UCI, natomiast badań nie chce przeprowadzać hiszpańska federacja.

Włoski Komitet Olimpijski nie wystąpił jeszcze o udostępnienie materiałów Fuentesa, nie jest też jasne czy będzie mógł otworzyć jakiekolwiek postępowanie lub publicznie wymienić klientów hiszpańskiego lekarza.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. reko

    13 października 2018, 13:43 o 13:43

    wątpię aby ujawnioną całą listę wszystkich sportowców...skończy się pewnie na kolarzach i lekkoatletach, a piłkarzy, tenisistów i bokserów zostawią w spokoju...skoro "hiszpański wymiar sprawiedliwości nie wykazał zainteresowania".

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: