UCI reorganizuje cykl WorldTour

peleton na trasie Tour de France

Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) zatwierdził zmiany w organizacji męskiego kolarstwa szosowego, które w życie wchodziły będą stopniowo od sezonu 2019.

Debata nad zmianą organizacji kolarstwa szosowego i modelem biznesowym, na którym jest ono oparte od kilku lat powraca jak bumerang, w miarę intensyfikacji rozmów między organizatorami wyścigów, zespołami oraz UCI. W tym roku na głównym tematem rozmów była liczba zespołów najwyższej ligi oraz możliwość podziału zysków z organizacji wyścigów.

Podjęte przy okazji mistrzostw świata w Innsbrucku decyzje usankcjonowały pierwszą z kwestii, ale nie nawiązały do tej drugiej.

Na mocy nowych zasad od 2020 roku szosowy kalendarz podzielony będzie na wyścigi trzech kategorii - UCI WorldTour, UCI ProSeries oraz UCI Continental Circuits.

Na cykl WorldTour składały się będą trzy Grand Toury - Giro d'Italia, Tour de France, Vuelta a Espana - a także inne, niesprecyzowane jeszcze wyścigi etapowe. Do tego dojdzie UCI Classics Series, obejmująca pięć monumentów - Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix, Liege-Bastogne-Liege i Il Lombardia - oraz 15 innych wyścigów jednodniowych i potencjalnie kolejne. W sumie w cyklu znajdzie się około 185 dni ścigania, a organizatorzy wyścigów w cyklu najbardziej prestiżowych imprez globu zapewnioną będą mieli obecność na trzy lata.

UCI ProSeries obejmie za to obecne wyścigi kategorii pierwszej i HC, natomiast wyścigi kontynentalne i ich organizacja nie ulegną zmianom.

Zmiany, acz nie tak znaczące jak zapowiadane, szykują się w organizacji zespołów. Pierwsza dywizja - UCI WorldTour - pozostanie złożona z 18 zespołów, którym od 2019 roku licencje na trzy lata przyznawała będzie UCI, opierając się na kryteriach etycznym, administracyjnym, finansowym, organizacyjnym i sportowym.

Liczba zespołów określanych mianem UCI ProTeams - dotychczas UCI Professional Continental - oraz ekip kontynentalnych nie zostanie ograniczona.

Decyzja przychodzi po batalii między przedstawicielami zespołów, organizatorami wyścigów i UCI - plany początkowo zapowiadały redukcję pierwszej ligi do 15 ekip. Planowi prezydenta UCI Davida Lappartienta sprzeciwiło się Międzynarodowe Stowarzyszenie Kolarskich Grup Zawodowych (AIGCP). Ekipy WorldTour będą jednak musiały uczestniczyć we wszystkich wyścigach cyklu.

W nowym układzie, czyli zapewne od 2020 roku, dwie najlepsze grupy z drugiej dywizji zapewniony będą miały udział w Grand Tourach, przez co zmniejszy się liczba rozdawanych przez organizatorów dzikich kart. Trzy najlepsze zespoły drugoligowe startować będą mogły w UCI Classics Series i w innych wyścigach WorldTour.

Od 2019 roku jednym liczącym się rankingiem będzie za to Ranking Światowy. Ranking UCI WorldTour przestanie istnieć. Ranking Światowy obejmie klasyfikacje indywidualną i narodową, a także zespołową, kalkulowaną na podstawie wyników 10 najlepszych zawodników każdej ekipy w wyścigach na wszystkich trzech poziomach. Oddzielne rankingi kontynentalne publikowane będą, jak dotychczas, z klasyfikacjami indywidualnymi, krajowymi i zespołowymi.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. Jan Kowalski

    30 września 2018, 19:07 o 19:07

    CZAS NA REWOLUCJĘ PROSTOTY I PRZEJRZYSTOŚCI W KOLARSTWIE!!!

    Zaorać UCI World Tour. Wprowadzić UCI World League złożone z UCI World Tours i UCI World Classics. World Tours to będą wyścigi co najmniej 5-etapowe, a World Classics zawsze 1-etapowe. To będą trzy trofea w sumie. UCI World League to będzie łączny ranking i za zwycięstwo w tym całorocznym rankingu można dołożyć jeszcze specjalną koszulę w biało-czarną szachownicę.
    Poza tym precz z fioletową koszulką sprinterską na Giro d’Italia. Skoro Tour de France i Vuelta a Espana mają zielone, to na Giro d’Italia bardziej pasuje niebieska, bo to bardziej podobny kolor do zielonego, niż fioletowy. Natomiast koszulka górska powinna być pomarańczowa, skoro Tour de France ma białą z czerwonymi kółeczkami, a Vuelta a Espana białą z niebieskimi kółeczkami. To są jasne koszulki, więc tu pasuje pomarańczowa na Giro. Trzeba wszystko uporządkować i wyrównać w miarę. Giro musi mieć podobne koszulki do TdF i Vuelty. To jest New Cycling Order!!!

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: