Ladies Tour of Norway 2018: etap 3. Marianne Vos niezwyciężona

Marianne Vos (Waowdeals) wygrała ostatni odcinek Ladies Tour of Norway i po trzech etapowych zwycięstwach pewnie triumfowała w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Holenderka na ostatnich metrach pokonała Amerykankę Coryn Riverę (Team Sunweb) oraz Szwedkę Emilię Fahlin (Wiggle High5).

W klasyfikacji generalnej na podium obok Vos stanęły Fahlin oraz Rivera. Piątą lokatę w klasyfikacji końcowej zapisała najlepsza góralka wyścigu Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

Trzeci odcinek zmagań w Norwegii liczył aż 154 kilometry i przy krótkim wypadzie do Szwecji, prowadził do położonego przy granicy norweskiego Halden. Na trasie wyrastały dwie niewielkie górskie premie - pierwsza na 31. kilometrze, druga na 59. kilometrze, a przed zlokalizowaną po 80 kilometrach strefą bufetu zawodniczki pokonywały łagodny podjazd po szutrowej nawierzchni o długości 7 kilometrów.

Wobec możliwości zdobycia bonifikat na lotnych finiszach już od pierwszych kilometrów kontrolę nad peletonem sprawowały ekipy Boels Dolmans i Sunweb. Pierwsze bonusy zdobyły Christine Majerus (Boels Dolmans) i Coryn Rivera (Team Sunweb), ale sytuację kontrolowała trzecia Marianne Vos (Waowdeals).

Odhaczenie tego punktu programu uruchomiło harcowniczki, ale żadnej z nich nie udało się zyskać większej przewagi i na górskiej premii jako pierwsza zameldowała się Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), umacniając się na pozycji liderki klasyfikacji górskiej.

Polka pozostała przez chwilę na czele, ale kilka kilometrów za premią kolejne ataki wykrystalizowały grupkę siedmiu uciekinierek. Przyzwolenie na odjazd od głównej grupy dostały Sara Penton (Team Virtu Cycling Women), Lourdes Oyarbide (Movistar Team), Anna Christian (Trek-Drops), Maria Giulia Confalonieri (Valcar PBM), Sara Olsson (Reprezentacja Szwecji), Silvia Valsecchi (Bepink) oraz Ane Santesteban (Ale Cipollini).

Siódemka zdobyła nieco ponad minutę przewagi i między sobą rozdysponowała punkty klasyfikacji górskiej na drugiej górskiej premii. Na sekcję szutru przed strefą bufetu peleton wjechał 2:40 za czołówką i mocno przyspieszył, na oku mając drugi lotny finisz.

Przewaga prowadzących spadała i grupka skapitulować musiała na kilometr przed lotną premią - po niemal 100 kilometrach ścigania. Rywalizację sprinterek wygrała Dunka Christina Siggaard (Virtu Cycling Women), a w kolejnej akcji zaczepnej znalazła się Soraya Paladin (Ale Cipollini).

Włoszkę goniła bez powodzenia Rachel Neylan (Movistar Team), natomiast w miarę zbliżania się do Halden, 40-sekundowa przewaga atakującej szybko stopniała. W finale zawodniczki pokonywały trzy pełne kółka wokół Fredriksten Fortress. 5-kilometrowe kółko nie było zupełnie płaskie, a trudności dodawała wąska droga, techniczne wiraże i zlokalizowana na niewielkim podjeździe brukowana sekcja na 3 kilometry przed metą.

W tych warunkach presję na liderkę wyścigu nałożyć próbowały zawodniczki Mitchelton-Scott, do ataku wysyłając Gracie Elvin. Z akcji nie wiele wyszło, ale gonić musiały koleżanki Vos. Grupka liderki została mocno okrojona, na 7 kilometrów przed metą, gdy Elvin wróciła do grupki, kolejną ofensywę rozpoczęły Annemiek van Vleuten i Amanda Spratt.

Vos na ostatnich kilometrach w czołówce jechała bez koleżanek, ale kolejne ataki odpierała bez większych problemów. Grupka razem wpadła na metę, ale Holenderka nie zamierzała oddać rywalkom ani metra i pewnie otworzyła finisz, na czele utrzymując się do samej kreski. Trzeci z rzędu etapowy triumf dał jej pewną wygraną w klasyfikacji ogólnej i potwierdził, że doświadczona Holenderka w peletonie ostatniego słowa jeszcze nie powiedziała.

Wyniki 3. etapu Ladies Tour of Norway 2018 (2.WWT), Svinesund - Halden (154 km):

  1 Marianne Vos (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team                3:49:14
  2 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women
  3 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5
  4 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini
  5 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies
  6 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM
  7 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
  8 Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM
  9 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling Women
 10 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women
 11 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 12 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
 13 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM
 14 Eva Buurman (Ned) Trek-Drops
 15 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans
 16 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing
 17 Margarita Victoria Garcia (Spa) Movistar Team Women
 18 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
 19 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
 20 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
 21 Stine Borgli (Nor) Reprezentacja Norwegii
 22 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
 23 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Team Women
 24 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 25 Alison Jackson (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank
 26 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops
 27 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing
 28 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope       00:05
 29 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans
 30 Anouska Koster (Ned) Waowdeals
 31 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women
 32 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
 33 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women                          00:09
 34 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women
 35 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                        00:27
 36 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women                     00:32
 37 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals                                01:30
 38 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling Women                     03:26
 39 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies
 40 Edwige Pitel (Fra) Cogeas-Mettler
 41 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini
 42 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies
 43 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals
 44 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals
 45 Birgitte Ravndal (Nor) Reprezentacja Norwegii
 46 Katia Ragusa (Ita) BePink
 47 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling Women
 48 Vita Heine (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 49 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing
 50 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 51 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
 52 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
 53 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
 54 Nicole Steigenga (Ned) BePink
 55 Caroline Thorvik Olsen (Nor) Reprezentacja Norwegii
 56 Agua Marina Espinola (Par) Cogeas-Mettler
 57 Julie Leth (Den) Wiggle High5
 58 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling Women
 59 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing
 60 Sara Mustonen Lichan (Swe) Reprezentacja Szwecji
 61 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies
 62 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women
 63 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco-Silicon Valley Bank
 64 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 65 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
 66 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
 67 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM
 68 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini
 69 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini
 70 Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini
 71 Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops
 72 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5
 73 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana
 74 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
 75 Tatiana Guderzo (Ita) BePink
 76 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women
 77 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans                           03:33
 78 Anna Christian (GBr) Trek-Drops                                05:57
 79 Sara Olsson (Swe) Reprezentacja Szwecji
 80 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans
 81 Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women
 82 Silvia Valsecchi (Ita) BePink
 83 Ruth Winder (USA) Team Sunweb Women                            09:31
 84 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women                     12:56
 85 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling Women
 86 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana
 87 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini
 88 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas-Mettler
 89 Teniel Campbell (Tto) Cogeas-Mettler
 90 Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing
 91 Alexandra Nessmar (Swe) Reprezentacja Szwecji
 92 Clara Lundmark (Swe) Reprezentacja Szwecji
 93 Hannah Payton (GBr) Trek-Drops
 94 Elena Pirrone (Ita) Astana Women's Team

Klasyfikacja końcowa:

  1 Marianne Vos (Ned) Waowdeals                                10:17:49
  2 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5                               00:22
  3 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women                           00:33
  4 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans                          00:37
  5 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing                  00:39
  6 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women                         00:46
  7 Eva Buurman (Ned) Trek-Drops                                   00:51
  8 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
  9 Alison Jackson (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank            00:59
 10 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women                          01:00
 11 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women                      01:02
 12 Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM                               01:04
 13 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Team Women
 14 Margarita Victoria Garcia (Spa) Movistar Team Women
 15 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
 16 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope          01:08
 17 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope       01:09
 18 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                             01:13
 19 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women              01:17
 20 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini                              01:22
 21 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing                           01:31
 22 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana                         01:34
 23 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women                     01:47
 24 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                        02:18
 25 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals                                02:57
 26 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling            03:14
 27 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport               03:18
 28 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies                        03:25
 29 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans                          03:28
 30 Stine Borgli (Nor) Reprezentacja Norwegii                      03:32
 31 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
 32 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana                       03:44
 33 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops                            04:22
 34 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana                         04:33
 35 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women                         04:34
 36 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
 37 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini
 38 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals                                  06:54
 39 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team                     06:58
 40 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini                           07:05
 41 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling Women                     07:15
 42 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals                                07:17
 43 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women                      07:18
 44 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing                      07:21
 45 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing                            07:35
 46 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope        07:58
 47 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5                                08:08
 48 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
 49 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling Women                 08:15
 50 Birgitte Ravndal (Nor) Reprezentacja Norwegii                  09:51
 51 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope        10:02
 52 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women
 53 Anouska Koster (Ned) Waowdeals                                 11:46
 54 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM                     11:50
 55 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM
 56 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans                           12:57
 57 Ruth Winder (USA) Team Sunweb Women                            13:46
 58 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling Women                    14:12
 59 Katia Ragusa (Ita) BePink                                      14:16
 60 Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini                            14:18
 61 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies                  15:07
 62 Edwige Pitel (Fra) Cogeas-Mettler
 63 Sara Mustonen Lichan (Swe) Reprezentacja Szwecji
 64 Vita Heine (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 65 Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops
 66 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
 67 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women
 68 Tatiana Guderzo (Ita) BePink                                   15:16
 69 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas-Mettler                        15:27
 70 Julie Leth (Den) Wiggle High5                                  15:35
 71 Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women                     17:38
 72 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini                               17:41
 73 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies                    20:40
 74 Nicole Steigenga (Ned) BePink
 75 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini                           20:55
 76 Elena Pirrone (Ita) Astana Women's Team                        21:20
 77 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco-Silicon Valley Bank             22:08
 78 Agua Marina Espinola (Par) Cogeas-Mettler
 79 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products-Birk Sport
 80 Asja Paladin (Ita) Valcar PBM
 81 Silvia Valsecchi (Ita) BePink                                  23:23
 82 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana                  23:44
 83 Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing                        24:20
 84 Hannah Payton (GBr) Trek-Drops                                 24:37
 85 Sara Olsson (Swe) Reprezentacja Szwecji                        24:39
 86 Anna Christian (GBr) Trek-Drops
 87 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies                   27:41
 88 Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans                               28:16
 89 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling Women            30:10
 90 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women                     30:32
 91 Caroline Thorvik Olsen (Nor) Reprezentacja Norwegii            35:46
 92 Alexandra Nessmar (Swe) Reprezentacja Szwecji                  37:11
 93 Clara Lundmark (Swe) Reprezentacja Szwecji                     38:15
 94 Teniel Campbell (Tto) Cogeas-Mettler

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: