EuroEyes Cyclassics 2018. Viviani dominuje po raz kolejny

Elia Viviani w geście zwycięstwa

Elia Viviani (Quick-Step Floors) zwyciężył w Hamburgu w 23. edycji wyścigu EuroEyes Cyclassics, skutecznie broniąc wywalczonego przed rokiem tytułu. 

W końcówce Włoch wyprzedził Arnauda Démare'a (Groupama-FDJ), zaś podium domknął Alexander Kristoff (UAE Team Emirates). 17. miejsce zajął Michał Gołaś (Team Sky).

Trasa wyścigu nie uległa zmianie, prowadziła po drogach drugiej co do wielkości aglomeracji Niemiec, z trzykrotną wspinaczką na wzgórze Waseberg (0,7 km; 8,7%, maks. 15%), po raz ostatni 15,5 kilometra przed metą. Finisz tradycyjnie zaplanowano na Mönckebergstraße, w centrum miasta. 

Około 30 kilometrów po starcie w odjazd zabrali się Ivan Garcia Cortina (Bahrain-Merida), Alessandro de Marchi (BMC Racing Team), Winner Anacona (Movistar Team), Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice) i Evgeny Shalunov (Rusvelo Team). Piątka zawodników uzyskała przewagę, która maksymalnie wynosiła trzy minuty nad główną grupą, lecz im bliżej mety, tym bardziej zbliżał się peleton. 40 kilometrów przed finiszem, gdy przecinał on linię mety, miał już tylko półtorej minuty straty. 

Główna grupa co jakiś czas się dzieliła, lecz brak konsekwencji i zmiany tempa nie pozwoliły na większe przetasowania. Akcja została zakończona osiemnaście kilometrów przed metą, u podnóża finałowej wspinaczki pod Waseberg, gdy dowodzenie w peletonie przejęły ekipy sprinterów. Na podjeździe tempo było wysokie, a z przodu do boju ruszyli kolejni zawodnicy, w tym m.in. Danny van Poppel (LottoNL-Jumbo), Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Tiesj Benoot (Lotto-Soudal), Simon Clarke (EF Education First-Drapac), Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida), Daryl Impey (Mitchelton-Scott), Dylan Teuns i Jürgen Roelandts (obaj BMC Racing Team).

12 kilometrów przed końcem grupka miała 20 sekund przewagi nad peletonem, który złapał ich na wjeździe do Hamburga, siedem kilometrów później. Kontrę wypuścił Alexey Lutsenko (Astana), biorąc ze sobą trzech innych kolarzy, lecz również bezskutecznie. 1500 metrów w wyniku kraksy szansę na walkę o triumf stracił za to Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe). 

Finisz należał zatem tradycyjnie należał do sprinterów, a w nim największe szanse miał idealnie rozprowadzony Arnaud Démare (Groupama-FDJ). W końcówce Francuza objechał jednak Elia Viviani (Quick Step-Floors), który sięgnął po swoje 15. zwycięstwo w tym sezonie. 

Wyniki EuroEyes Cyclassics Hamburg 2018 (1.WT), Hamburg – Hamburg (216,4 km):

  1 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                 4:46:02
  2 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
  3 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
  4 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
  5 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
  6 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                   00:01
  7 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac
  8 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
  9 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
 10 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 11 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
 12 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
 13 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
 14 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
 15 Jose Rojas (Spa) Movistar Team
 16 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice                 00:02
 17 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 18 Mathias De Witte (Bel) Veranda's Willems Crelan
 19 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                        00:03
 20 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
 21 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                 00:05
 22 Arjen Livyns (Bel) Veranda's Willems Crelan
 23 Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal                       00:06
 24 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors                 00:11
 25 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors                 00:13
 26 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  00:14
 27 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      00:16
 28 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 29 Alexander Porsev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 30 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                   00:17
 31 Paweł Franczak (Pol) CCC Sprandi Polkowice             00:19
 32 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       00:21
 33 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 34 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
 35 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
 36 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
 37 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 38 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
 39 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo                   00:22
 40 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 41 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team
 42 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
 43 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 44 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 45 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
 46 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 47 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
 48 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida
 49 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 50 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                        00:23
 51 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
 52 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 53 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 54 Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
 55 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
 56 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 57 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    00:24
 58 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 59 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo
 60 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                 00:28
 61 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                     00:29
 62 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                      00:32
 63 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 64 Scott Davies (GBr) Dimension Data
 65 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 66 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                       00:33
 67 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
 68 Antwan Tolhoek (Ned) LottoNL-Jumbo                     00:34
 69 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                  00:45
 70 Jose GonŤalves (Por) Katusha-Alpecin                   00:47
 71 Christian Knees (Ger) Team Sky                         00:48
 72 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                         00:49
 73 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 74 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 75 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 76 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data                    00:50
 77 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
 78 Duijn Hubertus Martinus Cornelis
 79 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 80 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 81 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
 82 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb                     00:51
 83 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
 84 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
 85 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data
 86 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
 87 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
 88 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team                    00:58
 89 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe               01:01
 90 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                       01:22
 91 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
 92 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors              01:31
 93 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe                  01:32
 94 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
 95 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                   01:35
 96 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team             01:40
 97 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                      01:41
 98 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      01:58
 99 Kasper Asgreen (Den) Quick-Step Floors                 02:07
100 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
101 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                  02:19
102 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                  02:49
103 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe               03:19
104 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  04:15
105 Stan Godrie (Ned) Veranda's Willems Crelan
106 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac         04:16
107 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         04:17
108 Kim Magnusson (Swe) EF Education First-Drapac          04:18
109 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                       04:21
110 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           04:22
111 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
112 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac        04:23
113 Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac
114 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems Crela     05:32
115 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida                    05:33
116 Johannes Frohlinger (Ger) Team Sunweb
117 Winner Anacona (Col) Movistar Team                     06:35
118 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                    06:36
119 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
120 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team
121 Philip Deignan (Irl) Team Sky                          06:37
122 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo                      06:38
123 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   06:42
124 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ                      06:43
125 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
126 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 10:23
127 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
128 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
129 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
130 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                   10:24
131 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
132 Remi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
133 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
134 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale               12:26
DNF Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
DNF Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
DNF Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar Team
DNF Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
DNF Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
DNF Simon Špilak (Slo) Katusha-Alpecin
DNF Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Be?at Intxausti Elorriaga (Spa) Team Sky
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNF Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
DNF Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: