Postnord Vårgårda 2018. Marianne Vos z lasu do zwycięstwa

Marianne Vos (Waowdeals) wygrała zaliczany do kobiecego WorldTouru szwedzki wyścig Postnord Vårgårda.

Holenderka, która we wcześniejszej fazie rywalizacji wypadła z trasy, na ostatnich metrach popisała się taktycznym majstersztykiem i pokonała na finiszu swoją rodaczkę Kirsten Wild (Wiggle High5) oraz Finkę Lottę Lepistö (Cervelo-Bigla).

Na 15. miejscu uplasowała się mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Movistar Team).

Peleton pokonał znaną trasę, na początek 4 rundy (po 11 km każda), następnie jedną dużą (53 km) z czterema odcinkami szutrowymi, a na koniec powrócił na 4 małe pętle (11 km). Krótkie okrążenia w Vargardzie znaczył niewielki, kilometrowy podjazd, natomiast na dużym kółku wyrastały dwa niewielkie wspinaczki, obie częściowo utrudnione szutrową nawierzchnią.

Peleton na pierwszych okrążeniach musztrowały zawodniczki Virtu Cycling Women, na czele pokazała się m.in. Katarzyna Pawłowska. Pierwsze 40 kilometrów upłynęło dość spokojnie, natomiast na wjeździe na długą rundę na czele zameldowały się też zawodniczki Boels Dolmans, ustawiając się na dobrych pozycjach przed szutrowymi sekcjami.

Po pierwszej wycieczce poza szosę atak wyprowadziła Margarita Victoria Garcia (Movistar Team), najdłuższy, 4-kilometrowy podjazd wyścigu osiągając 45 sekund przed peletonem. Hiszpankę gonić tu rozpoczęły Cecilie Uttrup Ludwig (Cervelo-Bigla), Anna van der Breggen (Boels Dolmans) oraz Marianne Vos (Waowdeals), dojeżdżając wprawdzie do prowadzącej, ale nie kontynuując próby odjazdu.

Peleton za sprawą grupy Canyon-SRAM skasował odjazd, a zawodniczki Boels Dolmans wróciły do dyktowania mocnego tempa. W międzyczasie niespodziewaną wycieczkę do lasu zanotowała Vos, z wypadku wychodząc bez obrażeń.

Na drugiej sekcji szutrowej atakowała Barbara Guarischi (Virtu Cycling Women), na kole mając Chloe Hosking (Ale Cipollini) oraz Lucindę Brand (Team Sunweb), ale akcja nie została odpuszczona. Kolejne próby także nie przynosiły efektów, a dopiero po czwartym sektorze niewielką przewagę zyskały Amy Pieters (Boels Dolmans), Ludwig, Vos i Hosking.

Czwórka dogoniona została jeszcze przed kolejną serią krótkich okrążeń w Vårgårdzie i a 40 kilometrów przed metą w peletonie kręciło około 70 zawodniczek. Aktywnie jechały zawodniczki Movistaru, atakowały Rachel Neylan i Małgorzata Jasińska, natomiast na 20 kilometrów przed metą ruszyła ponownie van der Breggen.

Do mistrzyni olimpijskiej dojechała Floortje Mackaij (Team Sunweb), natomiast pościgiem kierowała Asleigh Moolman-Pasio (Cervelo-Bigla). Zawodniczka Sunwebu nie wytrzymała tempa van der Breggen, na co odpowiedziały jej koleżanki, dyktując mocne tempo i kasując akcję najlepszej zawodniczki świata na 5 kilometrów przed metą.

Rozpędzony peleton na finisz wprowadziły kolarki Boels Dolmans, na kole mając zawodniczki Sunwebu i Canyon-SRAM. Zakręt w prawo na 300 metrów przed metą najlepiej pokonała jednak Marianne Vos. Holenderka na dużej prędkości weszła w wiraż po zewnętrznej i zyskała kilka metrów. 250-metrowy sprint był w tej sytuacji wykończeniem tego manewru i dał doświadczonej zawodniczce triumf w szwedzkim wyścigu.

Wyniki Postnord Vårgårda 2018 (1.WWT), Vårgårda - Vårgårda (141 km):

1 Marianne Vos (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team                      3:27:55
2 Kirsten Wild (Ned) Wiggle High5                                      00:02
3 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo-Bigla                                                        
4 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing                                                  
5 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling Women
6 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
7 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM                                               
8 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women                                                     
9 Letizia Paternoster (Ita) Astana Women's Team                                            
10 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana                                                  
11 Eva Buurman (Ned) Trek-Drops                                                            
12 Sarah Roy (Aus) Mitchelton Scott Women                                                  
13 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team                                              
14 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope                                 
15 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Team Women
16 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5                                                        
17 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope                                   
18 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling Women                                                    
19 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM                                                          
20 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas                                                         
21 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini                                                       
22 Lara Vieceli (Ita) Astana Women's Team                                                  
23 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team                                         
24 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport                                        
25 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans 
26 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana                                                
27 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing                                               
28 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope               00:11
29 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM                                                          
30 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo-Bigla                                              
31 Margarita Victoria Garcia (Spa) Movistar Team Women                                     
32 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women                                                  
33 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team                                        
34 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women                                                
35 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans 
36 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo-Bigla                                               
37 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                                  00:14
38 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women                           00:17
39 Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women                                                 
40 Danielle Rowe (GBr) Waowdeals Pro Cycling Team                                          
41 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women                               00:21
42 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini                                                      
43 Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans                            00:28
44 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans
45 Elizabeth Holden (GBr) Trek-Drops                                   00:54
46 Alison Jackson (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank                                     
47 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing                                 00:58
48 Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco-Silicon Valley Bank                                      
49 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM                                                      
50 Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM                                    01:02
51 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing                                                  
52 Alicia Gonzalez (Spa) Movistar Team Women                                               
53 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women                              02:52
54 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5                                                  
55 Nina Kessler (Ned) Hitec Products-Birk Sport                                            
56 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo-Bigla                                                    
57 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini                                                   
58 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott Women                                            
59 Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing                                                   
60 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana                                                  
61 Sara Mustonen Lichan (Swe) Experza-Footlogix                        04:52
62 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team                    00:57
63 Silvia Persico (Ita) Valcar PBM                                     06:49
64 Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervelo-Bigla                                                    
65 Stine Borgli (Nor) Cervelo-Bigla                                                        
66 Vita Heine (Nor) Hitec Products-Birk Sport                                              
67 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women                                                 
68 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope                              
69 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops                                                     
70 Daiva Ragazinskiene (Ltu) Ale Cipollini                             11:13
71 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini                                                        
72 Hannah Payton (GBr) Trek-Drops                                                          
73 Brodie Chapman (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank                                     
74 Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana                                                
75 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini                                                    
76 Lourdes Oyarbide (Spa) Movistar Team Women                                              
77 Ingrid Moe (Nor) Hitec Products-Birk Sport                                              
78 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope                                
DNF Emma Norsgaard (Den) Cervelo Bigla
DNF Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5                                                      
DNF Amy Cure (Aus) Wiggle High5                                                            
DNF Annette Edmondson (Aus) Wiggle High5                                                   
DNF Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team                                   
DNF Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing                                                
DNF Julie Solvang (Nor) Hitec Products-Birk Sport                                          
DNF Thea Thorsen (Nor) Hitec Products-Birk Sport                                           
DNF Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products-Birk Sport                                          
DNF Pernille Mathiesen (Den) Team Sunweb Women                                             
DNF Jenelle Crooks (Aus) Mitchelton Scott Women                                            
DNF Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women                                             
DNF Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton Scott Women                                              
DNF Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana                                                  
DNF Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana                                          
DNF Martina Alzini (Ita) Astana Women's Team                                               
DNF Elena Pirrone (Ita) Astana Women's Team                                                
DNF Karina Kasenova (Rus) Cogeas-Mettler
DNF Gulnaz Badykova (Rus) Cogeas-Mettler
DNF Elizaveta Oshurkova (Rus) Cogeas-Mettler                                                      
DNF Antri Christoforou (Cyp) Cogeas-Mettler                                                        
DNF Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope                                
DNF Nicolle Bruderer Cofino (Gua) Team Tibco-Silicon Valley Bank                           
DNF Shannon Malseed (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank                                   
DNF Valentina Scandolara (Ita) Team Tibco-Silicon Valley Bank                              
DNF Lucy Shaw (GBr) Trek-Drops                                                             
DNF Abigail Van Twisk (GBr) Trek-Drops                                                     
DNF Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling Women
DNF Katarzyna Pawłowska (Pol) Team Virtu Cycling Women
DNF Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling Women                                                  
DNF Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling Women                                            
DNF Sara Olsson (Swe) Reprezentacja Szwecji                                                               
DNF Clara Lundmark (Swe) Reprezentacja Szwecji                                                            
DNF Matilda Frantzich (Swe) Reprezentacja Szwecji                                                         
DNF Emelie Persson (Swe) Reprezentacja Szwecji                                                            
DNF Frida Knutsson (Nor) Reprezentacja Norwegii                                                            
DNF Birgitte Ravndal (Nor) Reprezetacja Norwegii                                                         
DNF Ingvild Brattekleiv (Nor) Reprezentacja Norwegii                                                       
DNF Martine Fon (Nor) Reprezentacja Norwegii                                                               
DNF Marie Flataas (Nor) Reprezentacja Norwegii                                                             

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

  1. Romek

    16 sierpnia 2018, 08:29 o 08:29

    A co tam u naszej gwiazdy Niewiadomej? Coś cicho, nie?

    • Xedron

      16 sierpnia 2018, 11:28 o 11:28

      Nasza gwiazda nie jest sprinterką i przygotowywała się w tym czasie do kolejnych wyścigów dla niej.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: