Prezentacja Memoriału Henryka Łasaka i Pucharu Uzdrowisk Karpackich 2018

Sierpień w polskim kalendarzu szosowego ścigania to Tour de Pologne, ale na krajowej scenie ważnymi wydarzeniami są też Memoriał Henryka Łasaka oraz Puchar Uzdrowisk Karpackich.

Dzień po zakończeniu Tour de Pologne do rywalizacji powrócą kolarze ścigający się na krajowym podwórku. W połowie sierpnia od lat rozgrywane są dwa wyścigi klasyczne - Memoriał Henryka Łasaka oraz Puchar Uzdrowisk Karpackich.

Pierwszy z nich jest wyścigiem bardziej odpowiednim dla kolarzy szybkich, dobrze radzących sobie na finiszach z grupy, zaś na drugim trasa zazwyczaj stanowi większe wyzwanie, co sprzyja kolarzom lepiej odnajdujących się w trudniejszym terenie.

20. Memoriał Henryka Łasaka (11 sierpnia)

W sobotę rozegrany zostanie wyścig poświęcony wybitnemu trenerowi, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym 5 stycznia 1973 w Skomielnej Białej. Tradycyjnie już kolarze rywalizować będą na szosach wokół Suchej Beskidzkiej.

Kolarze do rywalizacji przystąpią punktualnie o godzinie 12. Do pokonania będą mieć łącznie blisko 176 kilometrów. Linia startu i mety zlokalizowana będzie w centrum miasta na ulicy Mickiewicza. Zaraz po starcie na peleton czekać będzie runda o długości 3,8 kilometra wytyczona ulicami Suchej Beskidzkiej, którą pokonają czterokrotnie. Następnie wyjadą na dużą rundę liczącą blisko 38 kilometrów, prowadzącą m.in. przez Zembrzyce, Tarnawę Dolną, Tarnawę Górną, Krzeszów i Stryszawę. To okrążenie z kolei będą przemierzać pięć razy. Na każdym z nich czekać będzie podjazd z Tarnawy Górnej do Krzeszowa, który jednak nie powinien sprawić kolarzom większych problemów.

19. Puchar Uzdrowisk Karpackich (12 sierpnia)

Dzień później kolumna wyścigowa przeniesie się na Podkarpacie, gdzie po raz 19. rozegrany zostanie wyścig o Puchar Uzdrowisk Karpackich. Impreza ta, podobnie jak przed rokiem, rozpocznie się w Jedliczu. Tegoroczna trasa liczyć będzie 180 kilometrów, a meta zlokalizowana będzie w Rymanowie-Zdroju. Przemierzając Bieszczady kolarze pokonają liczne krótkie, ale sztywne podjazdy, co może spowodować, że do mety w Rymanowie dojedzie grupka liczącą co najwyżej kilkunastu kolarzy, tak jak miało to miejsce m.in. w poprzedniej edycji wyścigu.

Lista startowa

Start w tegorocznych wyścigach potwierdziło na razie 15 ekip, w tym składy z Polski, Czech, Białorusi czy Litwy. Wśród nich nie zabraknie takich ekip jak Wibatech Merx 7R, Voster ATS Team, Domin Sport czy Minsk Cycling Team. Niestety, w tym sezonie termin wyścigów koliduje m.in. z Czech Cycling Tour czy szosowymi mistrzostwami Europy. Sprawiło to, że na starcie zabraknie m.in. ekipy ubiegłorocznego zwycięzcy Memoriału Henryka Łasaka Alana Banaszka, CCC Sprandi Polkowice, czy Team Hurom. Startujące ekipy powinny jednak zapewnić odpowiedni poziom emocji.

Relacja live

Z tegorocznych zmagań w Memoriale Henryka Łasaka oraz Pucharze Uzdrowisk Karpackich na "Rowery.org" przeprowadzona będzie tekstowa relację live. Nie zapomnijcie również zaglądać na naszego Instagrama, gdzie także dostarczamy różnych ciekawostek związanych z tymi wyścigami.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: