Mistrzostwa Polski XCO 2018. Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak ze złotem

Jolanda Neff

Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team) zostali mistrzami Polski XCO w Mrągowie.

Ostatnimi laty kolarstwo górskie na krajowym podwórku ma ogromne problemy. W tym roku sytuacja nie uległa zmianie, przez długi okres mistrzostwa stały pod znakiem zapytania, ponieważ nie było chętnego organizatora. Zainteresowanie zawodowym kolarstwem górskim w porównaniu z szosowym jest znikome, co nie zachęca sponsorów. 

Pomimo tej niesprzyjającej sytuacji znaleźli się ludzie, którzy podjęli się organizacji mistrzostw Polski w kolarstwie górskim. To stowarzyszenie Luz Grupa, które jest organizatorem cyklu amatorskich imprez Milko Mazury MTB. W tym roku stowarzyszenie zorganizuje również Mistrzostwa Polski Mastersów w Maratonie MTB. 

W chwili, gdy pojawiła się okazją na organizację mistrzostw Polski XCO to decyzja została podjęta błyskawicznie. Ekipa bez dużego doświadczenia i obycia, ale z ogromnymi ambicjami i zapałem podjęła się przygotowania najważniejszej imprezy w kolarstwie górskim w kraju.

"W góry na Mazury"

Hasło wygląda rodem z folderów lokalnych organizatorów turystycznych, ale trzeba przyznać, że Luz Grupa wybrała trasę, która naprawdę była górska. Ponad 200 metrów przewyższenia na 4,6 kilometra jak na Pojezierze Mazurskie robi niemałe wrażenie. Takie cyferki przedstawiała Góra Czterech Wiatrów, gdzie w zimę funkcjonuje wyciąg narciarski, a wiosnę rywalizują tu kolarze. 

Największe trudności na trasie to strome podjazdy i bardzo trudne technicznie i kręte zjazdy, które nie pozwalają odpocząć po pokonanych wspinaczkach. Taki wariant trasy wymaga wiele koncentracji, o błąd i kontuzję na zjeździe nie jest trudno. Pokonanie jednego okrążenia najlepszym zajęło około 12-13 minut. 

Dzień Pierwszy - Sztafety

Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły sztafety mieszane. Wśród młodzików najlepsza okazała się Grupa Kolarska Gliwice w składzie: Michał Waloszek iTatiana Gromada. Drugie miejsce zajął Warszawski Klub Kolarski: Iwo Pocałowski i  Marianna Żylik,a brązowy medal przypadł duetowi Brajan Świder i Gabriela Rutka.

W juniorach młodszych zwycięstwo przypadło Warszawskiemu Klubowi Kolarskiemu w składzie: Miłosz Ośko i Matylda Szczecińska. Srebro zdobyła ekipa KKW Whyte Nexelo Wałbrzych - Filip Brzóska  i Dorota Bielecka - z kolei na najniższym stopniu podium zameldowała się ekipa WKK Wieruszów, reprezentowana przez Konrada Bryłkę i Magdalenę Zawiertę.

W elicie nie było niespodzianek. Złoto wywalczył Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team w składzie: Katarzyna Solus-Miśkowicz, Marek Konwa, Jakub Zamroźniak  i Piotr Kryński. Na drugim miejscu uplasował się SGR Specialized: Mikołaj Dziewa, Aleksandra Podgórska, Paweł Garczyk, Filip Helta. Brązowy medal powędrował do Warszawskiego Klubu Kolarskiego: Karol Ostaszewski, Dominik Górak, Klaudia Czabok i Konrad Czabok. 

 Dzień Drugi - Puchar Prezesa PZkol

Rywalizację otworzyli amatorzy podejmując rywalizację na kolejnym etapie Milko Mazury MTB. Dalej do walki o Puchar Prezesa PZKol przystąpili juniorzy młodsi i młodzicy.

Puchar Prezesa PZKol wśród juniorów młodszych wywalczył Miłosz Ośko (Warszawski Klub Kolarski) uprzedzając Krzysztofa Klimka (Grupa Kolarska Vicotria Rybnik) i Szymona Pomiana (UKS "Wygoda" Białystok). 

W juniorkach młodszych najlepsza była Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski). Podium dopełniły Hanna Fijałkowska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław) i Magdalena Zawierta (WKK Wieruszów).

W młodzikach nie było mocnych na Mateusza Gwiazdę (UKS Inter Solar). Drugi był Mateusz Konwiński, a trzeci Iwo Pacałowski (Warszawski Klub Kolarski.

Najlepszą młodziczką została Tatiana Gromada (Grupa Kolarska Gliwice). Drugie miejsce na podium zajęła Marianna Żylik (Warszawski Klub Kolarski), a trzecie Laura Choma (Choma Team).

Dzień Trzeci - Juniorzy i Elita

W niedzielę na Górze Czterech Wiatrów ponownie stawką były medale mistrzostw Polski. Tym razem kibice zobaczyli wszystkie gwiazdy polskiego MTB.

Rozpoczęły juniorki, wśród których najlepsza była Agnieszka Szpocińska (Hurom LKK Luks Sławno Accent). Na podium znalazły się także Brygida Piersiak (KLKS "Azalia" Brzóza Królewska) i Gabriela Hudyka (UKS Grupa Kolarska Four Bike).

W juniorach szans rywalom nie dał Paweł Graczyk (SGR Specialized), wyprzedzając Dominika Dańkowskiego (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław) i Wojciecha Karpierza (UKS Dream-Bike Bielawa).

W elicie kobiet tytuł obroniła Maja Włoszczowska (Kross Racing Team). Drugą lokatę zajęła Katarzyna Solus-Miśkowicz (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), a podium dopełniła Gabriela Wojtyła (Superior Zator), która też została mistrzynią Polski U23. W tej kategorii medale zdobyły także Magdalena Zielińska (UKS Sokół Kęty)  i Patrycja Świerczyńska (OK Racing).

U panów tytuł powrócił do Bartłomieja Wawaka (Kross Racing Team). Drugą lokatę zajął Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), a trzecie miejsce Krzysztof Łukasik.

W kategorii U23 pierwszy był Jakub Zamroźniak (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Miejsca na podium zajęli także Mateusz Nieboras (JGB-2 Team) i Marcin Budzińki (Hurom LKK LUKS Sławno Accent).

KOMPLET WYNIKÓW

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: