Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2018: etap 4. Alfdan De Decker po raz drugi

Alfdan De Decker (Lotto Soudal U23) zwyciężył podczas czwartego etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Belg na finiszu w Jaworznie pokonał Jacoba Ariesena (Metec-TKH) oraz Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech Merx 7R), który obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Etap numer cztery tegorocznej "Solidarki" prowadził z Nowego Sącza do Jaworzna i liczył blisko 198 kilometrów. Cała trasa najeżona była podjazdami o różnej długości i różnym stopniu trudności. Również końcówka w centrum Jaworzna prowadziła lekko pod górkę, co zapowiadało spore emocje.

Od momentu ostrego startu byliśmy świadkami prób zawiązania ucieczki, dzielenia się peletonu jednak po chwili wszystko się zjeżdżało. Taki stan rzeczy trwał aż przez 80 kilometrów. Dopiero wówczas od zasadniczej grupy oderwali się Artur Detko (Domin Sport) oraz Anton Vorobyev (Gazprom Rusvelo). Dwójka szybko wypracowała sobie przewagę dochodzącą do czterech minut. W peletonie ciężar pracy utrzymywał się na kolarzach ekipy lidera, Wibatech Merx 7R.

Przez kolejne kilometry sytuacja nie ulegała zmianie. Jedyną zmianę zafundowała kolarzom pogoda, bowiem zaczął padać deszcz i w okolicach pojawiły się błyski oznaczające nic innego jak burzę. 65 kilometrów przed metą przewaga ucieczki wynosiła 3:30. Gdy kolarzom zostało mniej niż 50 kilometrów, peleton zdecydował się przyśpieszyć i przewaga harcowników zaczęła spadać. Finałowe 25 kilometrów rozpoczęli oni z przewagą poniżej trzech minut, a ta szybko spadła do poziomu minuty.

Dzielni uciekinierzy definitywnie skasowani zostali niespełna 15 kilometrów przed metą. Ostatnie kilometry upłynęły więc na walce sprinterskich pociągów. Na finałowej rundzie w Jaworznie na solowy atak zdecydował się jeszcze Andrei Sazanov (Club Gazprom RusVelo). Rosjanin w pewnym momencie miał nawet 10 sekund przewagi, jednak peleton nie dał za wygraną i o zwycięstwie zdecydował sprint z peletonu.

W nim najlepszy okazał Alfdan De Decker (Lotto Soudal U23), dla którego było to drugie zwycięstwo w tegorocznej "Solidarce". Drugi był Jacoba Ariesen (Metec-TKH), natomiast trzeci Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R), który dzięki zdobytym kolejnym sekundom bonifikaty obronił żółtą koszulkę lidera i dodatkowo znów powiększył przewagę nad rywalami.

Wyniki 4. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2018 (2.2), Nowy Sącz - Jaworzno (197,9 km):

 1 Alfdan De Decker (Bel) Lotto Soudal U23       4:47:24
 2 Jacob Ariesen (Ned) Metec-TKH
 3 Sylwester Janiszewski (Pol) Wibatech Merx 7R
 4 Kamil Zieliński (Pol) Team Hurom
 5 Aleksandr Komin (Rus) Marathon - Tula

Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

 1 Sylwester Janiszewski (Pol) Wibatech Merx 7R   12:38:22
 2 Maciej Paterski (Pol) Wibatech Merx 7R        00:07
 3 Kamil Zieliński (Pol) Team Hurom           00:10

PEŁNE WYNIKI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: