Tour de Feminin 2018. Sukces Agnieszki Skalniak

Agnieszka Skalniak (Experza-Footlogix) zwyciężyła na drugim etapie czeskiego wyścigu Tour de Feminin (2.2) po skutecznym finiszu z grupki najmocniejszych zawodniczek.

Na czeskich szosach Polka wyprzedziła Marię Novolodskają (Cogeas-Mettler), zaś na trzecim miejscu, z 12-sekundową stratą, finiszowała Tetyana Riabchenko (Doltcini – Van Eyck Sport). Siódme miejsce zajęła Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń).

Drugi etap wyścigu kategorii 2.2, prowadzący po Górach Łużyckich poważnie sprawdził możliwości startujących zawodniczek. Na trasie znajdowało się sześć premii górskich i kilka niekategoryzowanych podjazdów na rundzie wokół miejscowości Jirikov, która organizowała zarówno start, jak i metę.

Kilka kilometrów po starcie zaatakowała Riabchenko, a na jednym z kolejnych podjazdów doskoczyły do niej Skalniak, Novolodskaya i Laura Asencio (Reprezentacja Francji). Czwórka zawodniczek wybudowała sobie niemal dwuminutową przewagę nad główną grupą. Asencio zaczęła odstawać 20 kilometrów przed finiszem, a w końcówce została również Riabchenko. W sprinterskim finiszu lepsza okazała się urodzona w Żegiestowie przedstawicielka Experza-Footlogix.

Dzięki sukcesowi Skalniak awansowała na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i w klasyfikacji generalnej traci 11 sekund do liderującej reprezentantki Holandii Floortje Mackaij. Dla dwukrotnej medalistki mistrzostw świata juniorek jest to pierwszy triumf wśród elity kobiet.

Wyścig Tour de Feminin składa się z pięciu etapów, z czego do rozegrania pozostały jeszcze trzy. Jutro rano kolarki będą walczyć na trasie 14,6-kilometrowej jazdy indywidualnej na czas, a po południu będą pokonywać pagórkowate rundy wokół miejscowości Rumburk. Finał odbędzie się w niedzielę, gdy peleton dojedzie do Krasnej Lipy. Tu również czekają niewielkie podjazdy.