La Route d'Occitanie 2018: etap 3. Alejandro Valverde przez mgły do zwycięstwa

Alejandro Valverde

Alejandro Valverde (Movistar Team) wygrał po finiszu na Les Monts d'Olmes królewski etap La Route d'Occitanie.

Niezniszczalny 38-latek pokonał swojego rodaka Daniela Navarro (Cofidis) oraz Francuza Kenny'ego Elissonde'a (Team Sky) i został nowym liderem wyścigu.

Trzeciego dnia zmagań w Oksytanii kolarze mierzyli się z górskim etapem. Trasa prowadziła przez pięć górskich premii, z finałem do Les Monts d'Olmes (14,1 km; 4,8%).

W ucieczce dnia znalazło się tylko dwóch kolarzy - Benat Txoperena (Euskadi-Murias) oraz Damien Gaudin (Direct Energie). Dwójka jako pierwsza zdobyła zlokalizowaną na 53. kilometrze górską premię na Port de Lers, a następnie z sześciominutową przewagą pokonali premię drugiej kategorii na Pas de Souloumbrie.

Peleton prowadzili kolarze Movistaru, przed rozpoczęciem Col du Chioula (131 km; 17,9 km; 4,6%) notując stratę 5 minut do prowadzącej dwójki. Podjazd okazał się zbyt trudny dla Gaudina, a Txoperena nie zamierzał czekać na Alejandro Valverde i spółkę.

Bask samotnie wspiął się na szczyt, a na zjeździe bronił przewagi na poziomie trzech i pół minuty. Do pracy przystąpili także kolarze Cofidisu i Astany, ale na długich zjazdach, przerywanych dwoma niewielkimi wspinaczkami, przewaga spadała opornie.

Do kolarza Euskadi-Murias dojechał tymczasem Gaudin i dwójka razem próbowała bronić topniejącej w oczach przewagi. W peletonie chwilę popracował próbujący odzyskać zaufanie kolegów Nacer Bouhanni (Cofidis), a na Col de Montsegur (180 km; 6,5 km; 6,3%) ataki rozpoczął Nikita Stalnov z Astany.

20 kilometrów przed metą przyszedł kres ucieczki, a na szczycie Montsegur jako pierwszy zameldował się Brice Feillu (Fortuneo-Samsic). Francuzowi nie dało to wiele i wkrótce został wchłonięty przez 25-osobowy peleton, w którym wciąż jechało czterech kolarzy Movistaru.

12 kilometrów przed metą, chwilę po rozpoczęciu ostatniej wspinaczki, na czele zostali Alejandro Valverde i Ruben Fernandez (Movistar Team), Daniel Navarro (Cofidis) oraz Kenny Elissonde (Team Sky). Nieco z tyłu jechali Luis Leon Sanchez (Astana), Hubert Dupont (AG2R La Mondiale) i Sebastien Reichenbach (Groupama-FDJ), ale nie byli w stanie nawiązać walki z prowadzącymi.

Elissonde atakował już 10 kilometrów przed metą, przyspieszenie powtarzając kilka razy i mając nadzieję na odczepienie rywali. Męczył się Valverde, równe tempo starał trzymać się Navarro, ale kolarz Team Sky nie zdobył znaczącej przewagi.

7 kilometrów przed metą Francuz został sam na sam z Valverde, który jechał na miarę olbrzymiego doświadczenia i nie panikował w obliczu ataków. Po kolejnych przetasowaniach i przyspieszeniu powracającego Navarro Elissonde zaczął mieć problemy z utrzymaniem tempa.

Dwójka Hiszpanów nie była w stanie jednak zgubić Francuza i cała trójka szachując się pokonała końcówkę podjazdu, w gęstej mgle rozgrywając walkę o zwycięstwo. Valverde na ostatnim kilometrze nie pozostawił żadnych wątpliwości rywalom i pewnie wygrał finisz.

Wyniki 3. etapu La Route d'Occitanie 2018 (2.1), Prat-Bonrepaux - Les Monts d'Olmes (198,4 km):

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team               5:28:53
  2 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                    00:02
  3 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         00:06
  4 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                01:03
  5 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ               01:04
  6 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural                  01:06
  7 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   01:09
  8 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ                    01:32
  9 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ                      01:50
 10 Ricardo Vilela (Por) Manzana Postobon
 11 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic            01:55
 12 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                    02:02
 13 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                02:08
 14 Thomas Joly (Fra) Roubaix Lille Metropole              02:38
 15 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team                  02:50
 16 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               03:07
 17 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic                     03:13
 18 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille              03:43
 19 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Countr     05:53
 20 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Delko Marseille               06:19
 21 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      06:38
 22 Jérémy Maison (Fra) Fortuneo-Samsic                    06:41
 23 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic
 24 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis                       06:58
 25 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93                07:15
 26 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 27 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille                   07:48
 28 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Manzana Postobo     07:51
 29 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team                    07:56
 30 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon      08:26
 31 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural             09:04
 32 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Coun     09:39
 33 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Club                   10:03
 34 Joaquim Silva (Por) Caja Rural                         10:40
 35 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ                        11:45
 36 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93              11:55
 37 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team               12:00
 38 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille                    12:09
 39 Nicolas Baldo (Fra) St Michel-Auber 93                 12:49
 40 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  13:10
 41 Pierre Gouault (Fra) Roubaix Lille Metropole           13:19
 42 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 43 Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93
 44 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 45 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid                         13:41
 46 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural                      13:44
 47 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis                 14:12
 48 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana Postobo     14:25
 49 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                     15:27
 50 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert                15:53
 51 Anthony Perez (Fra) Cofidis
 52 Jerome Mainard (Fra) Roubaix Lille Metropole
 53 Julien Amadori (Fra) Project Nice Cote d'Azur
 54 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country
 55 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid
 56 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country
 57 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ                       16:47
 58 Jérémy Roy (Fra) Groupama-FDJ                          17:48
 59 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic                 18:25
 60 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale               19:01
 61 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                     19:04
 62 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis
 63 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                      19:18
 64 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   19:28
 65 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postob     20:47
 66 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team             21:27
 67 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie                  22:25
 68 Geoffrey Kiprotich Langat (Ken) Bike Aid               22:39
 69 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque      22:53
 70 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert               22:55
 71 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille                    23:33
 72 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
 73 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis                           24:52
 74 Nuno Bico (Por) Movistar Team
 75 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
 76 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  25:03
 77 Be?at Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Cou     25:12
 78 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
 79 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille              29:25
 80 Pierre Idjouadiene (Fra) Roubaix Lille Metropole       33:19
 81 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole
 82 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                33:43
 83 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                 33:58
 84 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie
 85 Christopher Lawless (GBr) Team Sky                     40:27
 86 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
 87 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 88 Leonardo Basso (Ita) Team Sky
 89 Josu Zabala Lopez (Spa) Caja Rural
 90 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural
 91 Fabio Duarte (Col) Manzana Postobon
 92 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                    40:58
 93 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Club
 94 Tom Dernies (Bel) Roubaix Lille Metropole
 95 Meron Abraham (Eri) Bike Aid
 96 Stéphane Cognet (Fra) Project Nice Cote d'Azur         41:13

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team              13:48:23
  2 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis                    00:06
  3 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         00:12
  4 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                01:12
  5 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ               01:14
  6 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural                  01:16
  7 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   01:19
  8 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ                    01:42
  9 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ                      02:00
 10 Ricardo Vilela (Por) Manzana Postobon
 11 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic            02:05
 12 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                    02:12
 13 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                02:18
 14 Thomas Joly (Fra) Roubaix Lille Metropole              02:48
 15 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team                  03:00
 16 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               03:17
 17 Brice Feillu (Fra) Fortuneo-Samsic                     03:20
 18 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille              03:53
 19 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Countr     06:03
 20 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Delko Marseille               06:29
 21 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      06:48
 22 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                   06:51
 23 Jérémy Maison (Fra) Fortuneo-Samsic
 24 Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis                       07:08
 25 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93                07:25
 26 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 27 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille                   07:54
 28 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Manzana Postobo     08:01
 29 Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon      08:36
 30 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural             09:14
 31 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Coun     09:49
 32 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team                    10:03
 33 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Club                   10:13
 34 Joaquim Silva (Por) Caja Rural                         10:50
 35 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ                        11:55
 36 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93              12:05
 37 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille                    12:18
 38 Nicolas Baldo (Fra) St Michel-Auber 93                 12:59
 39 Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93              13:29
 40 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 41 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 42 Pierre Gouault (Fra) Roubaix Lille Metropole
 43 Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid                         13:51
 44 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural                      13:54
 45 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis                 14:22
 46 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana Postobo     15:27
 47 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Coun     15:56
 48 Anthony Perez (Fra) Cofidis                            16:03
 49 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                     16:56
 50 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ                       16:57
 51 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  17:13
 52 Julien Amadori (Fra) Project Nice Cote d'Azur          17:18
 53 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 54 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert                17:25
 55 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country
 56 Jerome Mainard (Fra) Roubaix Lille Metropole           17:41
 57 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Samsic                 18:35
 58 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale               19:01
 59 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis                        19:14
 60 Jérémy Roy (Fra) Groupama-FDJ                          19:20
 61 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                     20:36
 62 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                      20:50
 63 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postob     20:57
 64 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team             23:13
 65 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                23:38
 66 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   24:02
 67 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque      24:25
 68 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis                           24:46
 69 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole            25:02
 70 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille                    25:21
 71 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie                  25:30
 72 Simon Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert               25:54
 73 Be?at Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Cou     26:07
 74 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Club                  26:50
 75 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                       28:03
 76 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille              29:35
 77 Suleiman Kangangi (Ken) Bike Aid                       31:37
 78 Pierre Idjouadiene (Fra) Roubaix Lille Metropole       33:29
 79 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole
 80 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale                33:53
 81 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Club                 34:04
 82 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     36:49
 83 Geoffrey Kiprotich Langat (Ken) Bike Aid               40:09
 84 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                     40:33
 85 Nuno Bico (Por) Movistar Team                          40:36
 86 Christopher Lawless (GBr) Team Sky                     40:37
 87 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural
 88 Kevin Reza (Fra) Vital Concept Club                    41:08
 89 Fabio Duarte (Col) Manzana Postobon                    42:34
 90 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Club                 43:38
 91 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky                         44:09
 92 Leonardo Basso (Ita) Team Sky                          44:26
 93 Josu Zabala Lopez (Spa) Caja Rural                     56:11
 94 Meron Abraham (Eri) Bike Aid                           56:36
 95 Tom Dernies (Bel) Roubaix Lille Metropole              56:42
 96 Stéphane Cognet (Fra) Project Nice Cote d'Azur      01:01:07

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: