Grand Prix Doliny Baryczy 2018. Zwycięstwo Łukasza Owsiana w Żmigrodzie

Łukasz Owsian z CCC Sprandi Polkowice został zwycięzcą sobotniej odsłony zmagań o Grand Prix Doliny Baryczy. Na mecie pokonał współtowarzysza ucieczki Mateusza Komara (Voster Uniwheels).

W ten weekend polski peleton przeniósł się na Dolny Śląsk, gdzie zaplanowane zostały dwa klasyczne wyścigi rozgrywane pod szyldem “Grand Prix Doliny Baryczy”. Sobotnia odsłona zmagań stanowiła także 28. Memoriał Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego. 109 zawodników ścigało się na liczącej nieco ponad 17 kilometrów rundzie ze startem i metą w Żmigrodzie. Okrążenie pokonywano dziewięciokrotnie.

Od samego startu na trasie sporo się działo. Nie brakowało akcji zaczepnych, z których następnie formowały się odjazdy. Początkowo stawce przewodziła dziewięcioosobowa grupka, w której obecni byli m.in. Patryk Stosz, Paweł Franczak i Łukasz Owsian z CCC Sprandi Polkowice, Marek Rutkiewicz i Maciej Paterski z Wibatech Merx 7R, Artur Detko z Domin Sport czy Mateusz Nowaczek i Mateusz Komar z Voster Uniwheels.

Sytuacja jednak była daleka od stabilnej. Po przetasowaniach, na 100 kilometrów przed metą, na czele obecni byli Komar, Rutkiewicz, Detko, Owsian oraz Eryk Latoń (Team Hurom), Aleksandr Komin (Reprezentacja Rosji) i Martin Bauer (Schnellestelle UR-Krostitzer). Mieli półtorej minuty przewagi, która na 70 kilometrów dalej spadła do minuty. Na czele grupy zasadniczej pracowały ekipy CCC, Voster i Wibatech.

Finałowe okrążenie jako pierwsi rozpoczęli Komar, Rutkiewicz i Owsian, powiększając swoją przewagę nad peletonem do 2 minut. Mimo, że ten mocno pracował, to trójka zdołała z powodzeniem zakończyć swoją akcję. Po zwycięstwo w Żmigrodzie sięgnął Łukasz Owsian, pokonując na kresce Mateusza Komara. Miejsca na podium wyścigu dopełnił Marek Rutkiewicz, który finiszował kilka sekund później. Spóźnioną o 27 sekund grupę główną na metę doprowadził Paweł Franczak z CCC.

Wyniki Grand Prix Doliny Baryczy – 28. Memoriał Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego 2018 (1.2), Żmigród – Żmigród (162 km):