Tour of the Alps 2018: etap 5. Mark Padun wygrywa w Innsbrucku, wyścig dla Thibauta Pinota

Mark Padun

Mark Padun (Bahrain-Merida) wygrał na rundzie mistrzostw świata w Innsbrucku finałowy etap wyścigu Tour of the Alps. 21-letni Ukrainiec po solowej akcji w końcówce pokonał George'a Bennetta (LottoNL-Jumbo) oraz Jana Hirta (Astana).

W klasyfikacji generalnej wyścigu triumfował Thibaut Pinot (Groupama-FDJ).

Finałowy etap (162 km) stanowił nie jako wprowadzenie do mistrzostw świata w Austrii, ponieważ w końcówce przebiegał na nieco skróconej rundzie wrześniowego czempionatu. Kolarze po drodze wspinali się pod Alpbach (64 km; 8,3 km; 6,4%) oraz Gnadenwald (103 km; 2,6 km; 10,5%), a następnie wykonali dwie pętle (13,8 km), pokonując trzy razy wzgórze Igls (122 km; 136 km, 149 km; 6,7 km; 6%).

Po około 30 kilometrach od startu uformowała się ucieczka w składzie: François Bidard (AG2R La Mondiale), Nicola Bagioli (Nippo-Vini Fantini), Oscar Rodriguez (Euskadi-Murias), Igor Anton (Dimension-Data),, Francesco Gavazzi (Androni-Sidermec), Simone Andreetta, Manuel Senni (obaj Bardiani-CSF) oraz Guy Niv (Israel Cycling Academy).  Po 60 kilometrach ich przewaga wynosiła ponad 8 minut.

Peleton kontrolowany przez kolarzy Groupama-FDJ oraz Team Sky kontrolował różnicę i wraz ze zbliżaniem się do rund w Innsbrucku różnica malała. U podnóża pierwszej wspinaczki pod Igls, podczas wyścigu dookoła Alp nazwanej Olympia Climb (6,7 km; 6%), strata peletonu wynosiła już tylko 2 minuty. W trakcie wspinaczki do rozpadającej się ucieczki zdecydowali się przeskoczyć: David De La Cruz (Team Sky) oraz Giovanni Visconti (Bahrain-Merida). Wysokie tempo narzucane w peletonie ograniczonym już do kilkudziesięciu kolarzy spowodowało jednak, że nie utrzymali się oni zbyt długo na czele i po drugiej wspinaczce po ucieczce nie było już śladu.

25 kilometrów przed metą zaatakować zdecydowali się Miguel Angel Lopez (Astana) oraz ponownie Visconti. Włoch wraz z początkiem ostatniej wspinaczki postanowił wrócić do głównej grupy, natomiast Lopez kontynuując samotnie wspinaczkę 18 kilometrów przed metą notował ponad 30 sekund przewagi. To spowodowało, że przyśpieszyć zdecydował się lider, Thibaut Pinot. Na jego kole usiąść zdołało kilku kolarzy. Problemy mieli Chris Froome (Team Sky) oraz Fabio Aru (UAE Team Emirates).

15 kilometrów przed metą przyśpieszył Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida). Włoch odjechał wraz z Pinotem i po chwili dołączyli do jadącego samotnie na czele Lopeza. Trójka zjazd w kierunku mety rozpoczęła z przewagą 20 sekund nad grupą Froome'a.

Współpraca pomiędzy czołową trójką po wjechaniu do centrum Innsbrucku przestała się układać i 5 kilometrów przed metą siedmioosobowy pościg dołączył do czołówki. Chwilę później na atak zdecydował się Mark Padun. Szachy dotyczące tego kto powinien gonić za Ukraińcem spowodowały, że ostatni kilometr rozpoczął on z przewagą z przewagą kilku sekund nad grupką, z której najmocniej gonić próbował George Bennett . Podobnie jak dzień wcześniej, szarża Nowozelandczyka okazała się spóźniona i Padun zdołał sięgnąć po zwycięstwo. Bennet ostatecznie ponownie był drugi zaś na najniższym stopniu podium zameldował się Jan Hirt . Na szóstym miejscu dojechał kontrolujący do końca Pinot, który sięgnął po zwycięstwo w całym wyścigu.

Wyniki 5. etapu Tour of the Alps 2018 (2.HC), Rattenberg – Innsbruck (161,6 km):

  1 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida                      4:16:10
  2 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                     00:05
  3 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                         00:06
  4 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
  5 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data
  6 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                       00:09
  7 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
  8 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  9 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 10 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         00:11
 11 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   00:38
 12 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
 13 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 14 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 15 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida                 01:20
 16 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
 17 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy               01:34
 18 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi
 19 Riccardo Zoidl (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 20 Koen Bouwman (Ned) LottoNL-Jumbo                       02:24
 21 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini
 22 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
 23 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
 24 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 25 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
 26 Sebastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
 27 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
 28 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team
 29 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ                      05:06
 30 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy
 31 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina
 32 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF
 33 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini
 34 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi
 35 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
 36 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina                  06:16
 37 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
 38 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  06:17
 39 Joan Bou (Spa) Nippo-Vini Fantini
 40 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                   06:18
 41 Alexander Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 42 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
 43 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Androni Giocattoli
 44 Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina
 45 Nicola Conci (Ita) Italian National Team
 46 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi
 47 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli
 48 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
 49 Alessandro Monaco (Ita) Italian National Team
 50 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
 51 Markus Eibegger (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 52 Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina
 53 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina
 54 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini
 55 Be?at Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi                09:46
 56 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  10:11
 57 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
 58 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 59 David de la Cruz (Spa) Team Sky
 60 Francois Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 61 Johannes Schinnagel (Ger) Tirol Cycling Team           14:49
 62 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
 63 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
 64 Michel Piccot (Ita) Italian National Team
 65 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
 66 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 67 Jose Manuel Diaz (Spa) Israel Cycling Academy
 68 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina
 69 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
 70 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 71 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ
 72 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 73 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
 74 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF                    15:59
 75 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
 76 Matteo Sobrero (Ita) Italian National Team
 77 Marco Friedrich (Aut) Tirol Cycling Team
 78 Alberto Amici (Ita) Italian National Team
 79 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo
 80 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
 81 Awet Gebremedhin (Eri) Israel Cycling Academy
 82 Stephan Rabitsch (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
 83 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi
 84 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice
 85 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 86 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini
 87 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo                    18:42
 88 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
 89 Georg Zimmermann (Ger) Tirol Cycling Team
 90 Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice
DNF Philip Deignan (Irl) Team Sky
DNF Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
DNF Diego Rosa (Ita) Team Sky
DNF Mickael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Clément Venturini (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Hideto Nakane (Jpn) Nippo-Vini Fantini
DNF Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini
DNF Przemysław Niemiec (Pol) UAE Team Emirates
DNF Luca Covili (Ita) Italian National Team
DNF Marco Bernardinetti (Ita) Italian National Team
DNF Filippo Fortin (Ita) Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Daniel Lehner (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Lukas Schlemmer (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Aitor Gonzalez (Spa) Euskadi
DNF Johannes Adamietz (Ger) Tirol Cycling Team
DNF Markus Wildauer (Aut) Tirol Cycling Team
DNF Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
DNF Lachlan Morton (Aus) Dimension Data
DNF Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli
DNF Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
DNF Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli
DNF Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Androni Giocattoli
DNF Wang Meiyin (Chn) Bahrain-Merida
DNF Amaro Manuel Antunes (Por) CCC Sprandi Polkowice
DNF Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom-Rusvelo
DNF Nikolay Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
DNS Matthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
DNS Davide Villella (Ita) Astana Pro Team

Klasyfikacja końcowa:

  1 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                    18:28:48
  2 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                00:15
  3 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
  4 Christopher Froome (GBr) Team Sky                      00:16
  5 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                     01:00
  6 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates                      01:19
  7 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data                      01:33
  8 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team                01:35
  9 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                      01:42
 10 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team                         01:48
 11 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                     03:11
 12 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida                        03:14
 13 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy               04:34
 14 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                     04:51
 15 Michal Schlegel (Cze) CCC Sprandi Polkowice            04:52
 16 Riccardo Zoidl (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels      05:18
 17 Koen Bouwman (Ned) LottoNL-Jumbo                       05:42
 18 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli                06:54
 19 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi                 07:40
 20 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data                    09:36
 21 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini                10:00
 22 Nicola Conci (Ita) Italian National Team               10:43
 23 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data        10:46
 24 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini              11:09
 25 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky                         11:29
 26 Sebastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ               13:50
 27 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates                  15:11
 28 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale                15:35
 29 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   15:50
 30 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida                 16:03
 31 Alexander Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 22:58
 32 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF                        25:24
 33 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ                      25:39
 34 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli            26:16
 35 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi                   26:43
 36 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina                     28:25
 37 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo                   30:00
 38 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Androni Giocat     32:04
 39 Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF                    32:35
 40 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                   33:51
 41 Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina                     34:11
 42 David de la Cruz (Spa) Team Sky                        36:01
 43 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                36:38
 44 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates           37:29
 45 Nathan Earle (Aus) Israel Cycling Academy              37:37
 46 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina
 47 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team                   38:01
 48 Felix Großschartner (Aut) Bora-Hansgrohe               38:13
 49 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    38:42
 50 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  38:48
 51 Markus Eibegger (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels     39:48
 52 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates                 40:12
 53 Joan Bou (Spa) Nippo-Vini Fantini                      40:45
 54 Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina                 41:42
 55 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina                  43:59
 56 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                44:36
 57 Francois Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                 45:21
 58 Alberto Amici (Ita) Italian National Team              48:09
 59 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  48:22
 60 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida                    49:23
 61 Benat Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi                50:15
 62 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                        50:41
 63 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                   51:01
 64 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ                      51:13
 65 Alessandro Monaco (Ita) Italian National Team          54:42
 66 Stephan Rabitsch (Aut) Team Felbermayr Simplon Wel     54:47
 67 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              55:04
 68 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                   56:17
 69 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini                56:46
 70 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy              57:51
 71 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy                 58:59
 72 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   59:51
 73 Jose Manuel Diaz (Spa) Israel Cycling Academy       01:01:35
 74 Georg Zimmermann (Ger) Tirol Cycling Team           01:02:10
 75 Matteo Sobrero (Ita) Italian National Team          01:02:58
 76 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi          01:04:28
 77 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini               01:07:11
 78 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo                    01:07:32
 79 Michel Piccot (Ita) Italian National Team           01:08:56
 80 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice              01:08:59
 81 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice        01:09:32
 82 Johannes Schinnagel (Ger) Tirol Cycling Team        01:11:00
 83 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina                 01:11:08
 84 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo                 01:11:32
 85 Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice          01:11:42
 86 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi               01:13:37
 87 Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo                01:16:17
 88 Awet Gebremedhin (Eri) Israel Cycling Academy       01:16:22
 89 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy         01:26:37
 90 Marco Friedrich (Aut) Tirol Cycling Team            01:34:33

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: