Tour of Croatia 2018: etap 2. Eduard Grosu najszybszy z chaosu

Eduard Grosu

Eduard Grosu (Nippo-Vini Fantini) zafiniszował w Zadarze po zwycięstwo w drugim dniu wyścigu Tour of Croatia i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

25-letni Rumun po ataku w końcówce etapu zdołał dojechać do mety przed Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) oraz Riccardo Minalim (Astana). 9. miejsce tym razem zajął Marko Kump (CCC Sprandi Polkowice).

Najdłuższy (234,5 km) i pozbawiony wysokich przeszkód etap rozwijał się pod znakiem ucieczki w składzie: Fabian Lienhard (Holowesko -Citadel), Deni Banicek (Meridiana Kamen Team), Riccardo Stacchiotti (MsTina-Focus), Jon Bozic (Adria Mobil) oraz Guy Sagiv (Israel Cycling Academy).  Po 50 kilometrach ich przewaga wynosiła ponad 4 minuty.

Sytuacja zaczęła zmieniać się po przejechaniu 100 kilometrów. Bardzo silny wiatr towarzyszący kolarzom spowodował, że peleton porwał się na dwie grupy z czego pierwsza liczyła około 30 kolarzy. Szybko topnieć zaczęła również przewaga uciekinierów, którzy po kolejnych kilkunastu kilometrach zostali ostatecznie złapani.

Różnica pomiędzy grupami nie była jednak duża i wraz z początkiem podjazdu pod Velebit (168 km; 4,7 km; 4.6%) na czele ponownie mieliśmy cały peleton. Niedługo potem na samotny atak zdecydował się Peter Koning (Aqua Blue Sport). Holender na szczycie notował blisko 2 minuty przewagi. Tam też sędziowie ze względu na silnie wiejący wiatr zdecydowali się zneutralizować zjazd. Dystans bez ścigania miał początkowo wynosić 20 kilometrów, jednak ostatecznie kolarze w spokojnym tempie przejechali 30 kilometrów.

Po restarcie, który nastąpił 36 kilometrów przed metą, samotnie jadący na czele Koning nie miał większych szans w starciu z peletonem i został złapany 15 kilometrów przed metą. W tym samym momencie do ataku ruszyli kolejni śmiałkowie: Charles Planet (Team Novo Nordisk) oraz Ludwig De Winter (WB Aqua Protect Veranclassic). Dwójka nie zdołała jednak odjechać na więcej niż kilkaset metrów i ich akcja zakończyła się niespełna 8 kilometrów przed metą.

Na trudnej technicznie rundzie w centrum Zadaru zaatakować zdecydował się Matej Mohoric (Bahrain-Merida). Chwilę później na jednym z zakrętów miała w peletonie  miejsce kraksa, w której ucierpiał m.in. lider po pierwszym etapie Niccolo Bonifazio (Bahrain-Merida). Słoweniec mimo ambitnej walki został doścignięty kilometr przed metą.

W samej końcówce z prowadzącej niewielkiej grupki, która w skutek kraks zdołała się oderwać, ruszył Eduard Grosu (Nippo Vini Fantini). Rumun zdobył kilkanaście metrów przewagi, których nie oddał już do końca i zdołał sięgnąć po zwycięstwo.

Wyniki 2. etapu Tour of Croatia 2018 (2.HC), Karlovac - Zadar (234,5 km):

  1 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Euro   5:38:11
  2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
  3 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
  4 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team                  00:04
  5 Juan Jose Lobato (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
  6 Josip Rumac (Cro) Meridiana Kamen Team
  7 Ziga Jerman (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
  8 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
  9 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF
 10 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice                 00:08
 11 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy
 12 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 13 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 14 Riccardo Stacchiotti (Ita) Mstina Focus
 15 Johnatan Ca?averal Vargas (Col) Bicicletas Strongman
 16 Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 17 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
 18 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice                00:12
 19 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 20 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil
 21 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 22 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Bicicletas Strongman
 23 Ziga Rucigaj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 24 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida
 25 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 26 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Bicicletas Strongman
 27 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 28 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 29 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 30 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
 31 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil
 32 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
 33 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
 34 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel
 35 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA
 36 Jon Bozic (Slo) Adria Mobil
 37 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
 38 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 39 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
 40 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
 41 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
 42 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
 43 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
 44 Nick Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA
 45 Izidor Penko (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 46 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil
 47 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 48 Vlad-Nicolae Dobre (Rom) Mstina Focus
 49 Deni Banicek (Cro) Meridiana Kamen Team
 50 Paweł Bernas (Pol) CCC Sprandi Polkowice               00:20
 51 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 52 Justin Oien (USA) Caja Rural-Seguros RGA
 53 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil
 54 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 55 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil
 56 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel
 57 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team
 58 Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 59 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 60 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 61 Bruno Maltar (Cro) Meridiana Kamen Team
 62 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 63 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team
 64 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 65 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
 66 William David Mu?oz Perez (Col) Bicicletas Strongman
 67 Aristobulo Cala Cala (Col) Bicicletas Strongman
 68 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 69 Raul-Antonio Sinza (Rom) Mstina Focus
 70 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
 71 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo                    00:26
 72 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
 73 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 74 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
 75 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 76 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Bicicletas Strongman
 77 Danilo Celano (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
 78 Paweł Franczak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 79 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 80 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel
 81 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana Gusto Xaurum
 82 David Jabuka (Cro) Meridiana Kamen Team
 83 Eduardo Estrada Celis (Col) Bicicletas Strongman
 84 Andrew Dahlheim (USA) Holowesko-Citadel                00:29
 85 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 86 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk
 87 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
 88 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 89 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
 90 Kohei Uchima (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 91 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF                   00:32
 92 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team            00:36
 93 Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic        00:50
 94 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 95 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy                 01:09
 96 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 97 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic         01:18
 98 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassi     01:24
 99 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
100 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
101 Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil
102 Emil Dima (Rom) Mstina Focus
103 Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
104 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport
105 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
106 Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum             00:12
107 Brian Kamstra (Ned) Team Novo Nordisk                  01:33
108 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel                   00:12
109 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo                     02:26
110 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros      02:33
111 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy             02:47
112 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
113 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
114 Jeroen Meijers (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij       03:03
115 Nicolai Br?chner (Den) Holowesko-Citadel               00:12
116 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo                   04:21
117 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida                     04:23
118 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
119 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  04:49
120 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport                    04:56
121 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
122 Mattia Marcelli (Ita) Mstina Focus
123 Hendrikus van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk
124 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport                   05:35
125 Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij       06:15
126 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
127 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida                 06:31
128 Nicolas Marini (Ita) Mstina Focus
129 Federico Zurlo (Ita) Mstina Focus
DNS August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

  1 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Euro  11:23:22
  2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                   00:08
  3 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team                  00:10
  4 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF                     00:12
  5 Jon Bozic (Slo) Adria Mobil
  6 Riccardo Stacchiotti (Ita) Mstina Focus                00:17
  7 Ziga Jerman (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum               00:18
  8 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
  9 Josip Rumac (Cro) Meridiana Kamen Team
 10 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team
 11 Juan Jose Lobato (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 12 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice                 00:22
 13 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy
 14 Tadej Pogacar (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 15 Johnatan Ca?averal Vargas (Col) Bicicletas Strongman
 16 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 17 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
 18 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
 19 Deni Banicek (Cro) Meridiana Kamen Team                00:25
 20 Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Bicicletas Strongm     00:26
 21 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 22 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 23 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 24 Ziga Rucigaj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 25 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
 26 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
 27 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
 28 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 29 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil
 30 Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Bicicletas Strongman
 31 Gregor Gazvoda (Slo) Adria Mobil
 32 Izidor Penko (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum
 33 Pieter Weening (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
 34 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida
 35 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
 36 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
 37 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
 38 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA
 39 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel
 40 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 41 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil
 42 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
 43 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
 44 Benjamin Hill (Aus) Ljubljana Gusto Xaurum
 45 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
 46 Nick Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA
 47 Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel
 48 Vlad-Nicolae Dobre (Rom) Mstina Focus
 49 Nicolai Brochner (Den) Holowesko-Citadel
 50 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
 51 John Murphy (USA) Holowesko-Citadel                    00:34
 52 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
 53 Bruno Maltar (Cro) Meridiana Kamen Team
 54 Sergei Shilov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 55 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil
 56 Justin Oien (USA) Caja Rural-Seguros RGA
 57 Janez Brajkovic (Slo) Adria Mobil
 58 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida
 59 Emanuel Kiserlovski (Cro) Meridiana Kamen Team
 60 Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF
 61 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 62 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 63 Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 64 Paweł Bernas (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 65 Ludovic Robeet (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
 66 Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team
 67 Aristobulo Cala Cala (Col) Bicicletas Strongman
 68 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 69 William David Mu?oz Perez (Col) Bicicletas Strongman
 70 Raul-Antonio Sinza (Rom) Mstina Focus
 71 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
 72 Viktor Potocki (Cro) Ljubljana Gusto Xaurum            00:40
 73 Paweł Franczak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 74 Diego Fernando Cano Malaver (Col) Bicicletas Strongman
 75 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
 76 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 77 Eduardo Estrada Celis (Col) Bicicletas Strongman
 78 David Jabuka (Cro) Meridiana Kamen Team
 79 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
 80 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 81 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 82 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel
 83 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
 84 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida                   00:43
 85 Fabian Lienhard (Swi) Holowesko-Citadel
 86 Andrew Dahlheim (USA) Holowesko-Citadel
 87 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 88 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF                   00:46
 89 Franklin Six (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic        01:04
 90 Sjoerd van Ginneken (Ned) Roompot-Nederlandse Lote     01:16
 91 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy                 01:22
 92 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RG     01:23
 93 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk                   01:30
 94 Alex Kirsch (Lux) WB Aqua Protect Veranclassic         01:32
 95 Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil                          01:38
 96 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 97 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 98 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 99 Ludwig De Winter (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
100 Brian Kamstra (Ned) Team Novo Nordisk                  01:47
101 Danilo Celano (Ita) Caja Rural-Seguros RGA             01:49
102 Matteo Rabottini (Ita) Meridiana Kamen Team            01:59
103 Julien Stassen (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic      02:13
104 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros      02:47
105 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport
106 Elmar Reinders (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij       03:01
107 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
108 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo                     03:04
109 Jeroen Meijers (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij       04:26
110 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom-Rusvelo                   04:35
111 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                 04:37
112 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
113 Matic Groselj (Slo) Ljubljana Gusto Xaurum             04:38
114 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loter     04:52
115 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij      05:09
116 Kohei Uchima (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
117 Mattia Marcelli (Ita) Mstina Focus                     05:10
118 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
119 Emil Dima (Rom) Mstina Focus                           06:04
120 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport                    06:19
121 Wouter Wippert (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij       06:29
122 Kenny Dehaes (Bel) WB Aqua Protect Veranclassic
123 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida                 06:35
124 Federico Zurlo (Ita) Mstina Focus                      06:45
125 Nicolas Marini (Ita) Mstina Focus
126 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                   07:27
127 Hendrikus van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk       08:45
128 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  08:52
129 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport                   10:36

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: