Paryż-Nicea 2018: etap 7. Simon Yates zwycięża i obejmuje prowadzenie

Simon Yates celebruje na mecie zwycięstwo

Simon Yates (Mitchelton-Scott) po wspinaczce na Valdeblodre la Colmiane wygrał królewski odcinek wyścigu Paryż-Nicea.

Brytyjczyk zdecydowanie wyprzedził Belga Dylana Teunsa (BMC Racing) i Hiszpana Iona Izagirre (Team Bahrain-Merida).

Koszulkę lidera na rzecz Yatesa stracił Luis Leon Sanchez (Astana), który zanotował pokaźną stratę.

Królewski etap wyścigu naznaczony był pięcioma wspinaczkami i rozgrywany był w mało wiosennych warunkach. Zawodników przywitała mgła, deszcz i dość niska temperatura. Od samego początku tempo było wysokie, ponieważ wielu zawodników chciało zabrać się do odjazdu. Przed szczytem Côte de Gattières (4,5 km, 4,8%) wyklarowała się ucieczka w składzie: Rory Sutherland (UAE Team Emirates), Tony Gallopin (AG2R La Mondiale), Alessandro de Marchi, Nicolas Roche (BMC Racing), Jarlinson Pantano (Trek-Segafredo), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Amael Moinard (Fortuneo-Samsic) i Jesus Herrada (Cofidis).

Po 32 kilometrach stoper pokazywał 3 minuty zapasu. Przed szczytem Col Saint-Raphaël (5,8 km, 4,2%), około 70 kilometrów przed metą, z ucieczki odpadł Herrada. Punkty na premiach systematycznie zbierał De Gendt, który zamierzał zdobyć koszulkę najlepszego górala. Przewaga grupki nad peletonem nie przekraczała 3 minut.

Niespodziewanie od peletonu zaczął odstawać Tim Wellens, zajmujący 5 miejsce w klasyfikacji generalnej. Przewaga ucieczki systematycznie topniała. Na 35 kilometrów przed metą spadła do 45 sekund. Chwilę później groźną kraksę zaliczyli De Marchi i Pantano, co wykluczyło ich z dalszej jazdy w ucieczce. Włoch, który wyleciał za barierki, zdołał się podnieść i cały wypadek skończył się lepiej niż wyglądał.

Na czele pozostała trójka: Roche, Gallopin i Moinard. Największą ochotę do jazdy wykazywał kolarz AG2R La Mondiale, który narzucał mocne tempo. W efekcie kontakt z grupką stracił Moinard, a na finałowej wspinaczce pod Valdeblore La Colmiane (16,3 km, 6,2%) zawodnik Vincenta Lavenu jechał już samotnie na czele.

Francuz długo nie nacieszył się samotnym prowadzeniem, po niespełna kilometrze wspinaczki dał za wygraną. W grupie lidera nikt nie decydował się na atak, a kolejni zawodnicy nie wytrzymali tempa. W tym gronie byli m.in. Esteban Chaves (Mitchelton-Scott) i Bauke Mollema (Trek-Segafredo). Solidnie jechał Paweł Poljański (Bora-hansgrohe), wspierając lidera grupy Patricka Konrada.

Warunki atmosferyczne nie sprzyjały - było zimno i mokro, a na poboczach drogi wciąż leżał śnieg. 6 kilometrów przed metą przyszedł czas na lidera Luisa Leona Sancheza (Astana). Hiszpan spłynął, a fantastyczną pracę na czele wykonywał Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott). Niespełna 2 kilometry dalej ruszył jego kolega Simon Yates (Mitchelton-Scott), a w ślad za nim pojechał Ion Izagirre (Team-Bahrain-Merida).

Półtora kilometra przed metą Brytyjczyk przyśpieszył, a Izagirre nie potrafił na to odpowiedzieć. Yates pojechał po swoje drugie zwycięstwo w "wyścigu ku słońcu", natomiast Hiszpan został jeszcze wyprzedzony przez rozbijającego grupkę pościgową Dylana Teunsa.

Wyniki 7. etapu Paryż-Nicea 2018 (2.WT), Nicea - Valdeblore La Colmiane (175 km):

  1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                   5:02:54
  2 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      00:08
  3 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
  4 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    00:13
  5 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
  6 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    00:20
  7 Sergio Henao (Col) Team Sky                            00:46
  8 Marc Soler (Spa) Movistar Team
  9 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   00:48
 10 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                            00:54
 11 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
 12 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               00:58
 13 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              01:04
 14 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott                 01:36
 15 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                   02:01
 16 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 17 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 18 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   02:08
 19 David De La Cruz (Spa) Team Sky                        02:19
 20 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    02:40
 21 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             03:41
 22 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille
 23 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         04:22
 24 Diego Rosa (Ita) Team Sky
 25 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 26 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 27 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      04:25
 28 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                       04:41
 29 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  08:00
 30 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   08:03
 31 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                      09:12
 32 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 33 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   10:41
 34 Benjamin King (USA) Dimension Data
 35 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
 36 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
 37 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             12:03
 38 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    12:56
 39 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida                    13:56
 40 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
 41 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   14:00
 42 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott
 43 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
 44 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  14:32
 45 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo                 15:05
 46 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                    16:40
 47 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    17:54
 48 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
 49 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                       18:02
 50 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
 51 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 52 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida
 53 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 54 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
 55 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
 56 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
 57 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
 58 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac
 59 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     21:52
 60 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors                 22:19
 61 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille
 62 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille
 63 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
 64 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
 65 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
 66 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 67 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 68 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 69 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 70 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
 71 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
 72 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 73 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               22:25
 74 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
 75 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 76 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             22:30
 77 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
 78 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  24:46
 79 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  25:56
 80 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille
 81 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 82 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     26:03
 83 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                        26:04
 84 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                       26:13
 85 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis
 86 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 87 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
 88 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic
 89 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       26:53
 90 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
 91 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
 92 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 93 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team
 94 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
 95 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac
 96 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac
 97 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo
 98 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates
 99 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors
100 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac
101 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
102 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      27:16
103 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors                 28:27
104 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
105 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   29:02
106 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       32:28
107 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
108 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
109 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
109 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
111 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
112 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
113 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
114 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie

Klasyfikacja generalna po 7. etapie:

  1 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                  27:29:02
  2 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      00:11
  3 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    00:12
  4 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                         00:13
  5 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      00:27
  6 Marc Soler (Spa) Movistar Team                         00:37
  7 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    00:39
  8 Sergio Henao (Col) Team Sky                            00:57
  9 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             01:48
 10 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               01:49
 11 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                            01:52
 12 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              02:13
 13 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott                 02:30
 14 David De La Cruz (Spa) Team Sky                        02:59
 15 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   03:39
 16 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                    03:42
 17 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                03:47
 18 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         05:05
 19 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    05:55
 20 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille                 06:43
 21 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                   08:04
 22 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             09:04
 23 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   10:33
 24 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     11:09
 25 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   11:15
 26 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott                  14:13
 27 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  15:36
 28 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   15:41
 29 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo                 17:17
 30 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         18:58
 31 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   19:48
 32 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   19:54
 33 Diego Rosa (Ita) Team Sky                              22:36
 34 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    22:54
 35 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                    23:38
 36 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                       24:13
 37 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                   24:18
 38 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             24:30
 39 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                 24:31
 40 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille             24:59
 41 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                      25:03
 42 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      25:06
 43 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac         28:13
 44 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott                  29:48
 45 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                   30:03
 46 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  30:18
 47 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             30:32
 48 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille                   30:49
 49 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    30:58
 50 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    31:34
 51 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team                 31:58
 52 Benjamin King (USA) Dimension Data                     32:04
 53 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                        32:08
 54 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida                     34:11
 55 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  34:20
 56 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     35:11
 57 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                   35:19
 58 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      35:48
 59 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            36:32
 60 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         38:32
 61 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      39:17
 62 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  40:10
 63 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors                 40:49
 64 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     41:06
 65 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        41:46
 66 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                   41:50
 67 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                       43:38
 68 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                    44:08
 69 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac        44:25
 70 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                       44:35
 71 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      45:19
 72 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors                 45:30
 73 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  46:09
 74 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                     46:26
 75 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                   47:37
 76 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                     47:54
 77 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  47:59
 78 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida                    48:07
 79 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                      48:24
 80 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapa     48:35
 81 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team              49:26
 82 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       50:12
 83 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       51:15
 84 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               51:41
 85 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                     51:43
 86 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     52:57
 87 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                       53:22
 88 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     54:01
 89 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                          54:04
 90 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       54:08
 91 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic              55:22
 92 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      56:00
 93 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors                   56:05
 94 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   56:09
 95 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     56:17
 96 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                       56:26
 97 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates                56:44
 98 Sven Erik Bystrom (Nor) UAE Team Emirates              57:03
 99 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     57:17
100 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            58:18
101 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data                      58:20
102 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                     01:00:39
103 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac          01:00:58
104 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                  01:03:38
105 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe            01:04:22
106 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott               01:04:40
107 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                01:07:00
108 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille      01:07:07
109 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                   01:10:18
110 Lars Bak (Den) Lotto Soudal                         01:10:34
111 Michael Morkov (Den) Quick-Step Floors              01:12:08
112 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                    01:12:13
113 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis                         01:12:27
114 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe                     01:19:09

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: