Tirreno-Adriatico 2018: etap 3. Primoz Roglic zwycięża w Trevi

Primoz Roglic robi telemark na podium

Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) po maratonie na drogach Umbrii jako pierwszy wspiął się na metę trzeciego etapu wyścigu Tirreno-Adriatico.

Słoweniec wyprzedził Adama Yatesa (Mitchelton-Scott) i Tiesja Benoota (Lotto Soudal). Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Geraint Thomas (Team Sky).

Michał Kwiatkowski przyjechał w drugiej dziesiątce, utrzymując się w czołówce wyścigu, natomiast wielominutowe straty poniósł Rafał Majka (Bora-hansgrohe).

Trzeci odcinek, ze względu na dystans (239 km) i ukształtowanie terenu, charakterem przypominał ardeński klasyk Liege-Bastogne-Liege. Peleton skierował się do Trevi, gdzie dwukrotnie mierzył się ze ścianką o długości 1,5-km i nachyleniu 11,5% (maks. 20%), za pierwszym razem 12 kilometrów przed metą.

Ucieczkę dnia krótko po starcie zorganizowali Stepan Kurianov (Gazprom-Rusvelo), Dennis Van Winden (Israel Cycling Academy), Nicola Bagioli, Sho Hatsuyama (obaj Nippo-Fantini) i Jacopo Mosca (Wilier-Selle Italia).

Śmiałkowie wypracowali blisko 9 minut przewagi, a ostatnie 100 kilometrów rozpoczęli z zapasem 7:16. W czubie peletonu dominowały koszulki BMC Racing i Movistaru, najwięcej w pościg sił angażował lider wyścigu Patrick Bevin.

Ucieczka obroniła się do ścianki w Trevi. Peleton był tam już tuż, tuż, jednak bez Rafała Majki, który upadł 31 kilometrów przed metą i bezpowrotnie straci kontakt z rozpędzoną grupą.

Team Sky, prowadzony przez Michała Kwiatkowskiego, wyjechał na czoło grupy. Kolarze spokojnie pokonali wspinaczkę, a następnie zjechali i powrócili na ściankę.

Zaatakował Primoz Roglic. Słoweniec ostatni kilometr rozpoczął z kilkusekundową przewagą, którą powiększył. Skontrował Adam Yates, ale Roglica nie zdążył już doścignąć.

Wyniki 3. etapu Tirreno-Adriatico 2018 (2.WT), Follonica - Trevi (234 km):

  1 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                    6:17:23
  2 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott                      00:03
  3 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                        00:06
  4 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          00:07
  5 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac         00:10
  6 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
  7 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
  8 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  9 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
 10 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
 11 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
 12 Chris Froome (GBr) Team Sky
 13 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                     00:16
 14 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
 15 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida
 16 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
 17 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 18 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 19 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   00:24
 20 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 21 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
 22 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                  00:28
 23 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team                  00:34
 24 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 25 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                   00:36
 26 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 27 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      00:38
 28 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 29 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy
 30 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
 31 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors
 32 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
 33 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 34 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac          00:51
 35 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                     00:55
 36 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   01:01
 37 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
 38 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
 39 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      01:03
 40 Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Itali     01:19
 41 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        01:24
 42 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ                      01:34
 43 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    01:36
 44 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida               01:42
 45 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  02:15
 46 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 02:34
 47 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo                02:45
 48 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
 49 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 50 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 51 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac
 52 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ                  03:11
 53 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 54 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     03:34
 55 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott
 56 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 57 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    03:55
 58 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
 59 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                  04:10
 60 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 04:13
 61 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 62 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    04:23
 63 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    04:33
 64 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  04:44
 65 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia      04:58
 66 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 67 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy          05:12
 68 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 05:17
 69 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale
 70 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                  06:12
 71 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 72 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 73 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
 74 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 75 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   06:24
 76 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb                        06:39
 77 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   06:47
 78 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovi     06:55
 79 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 07:08
 80 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      07:25
 81 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team                  07:29
 82 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 83 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
 84 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
 85 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
 86 Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
 87 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 07:46
 88 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida
 89 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ
 90 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
 91 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     07:48
 92 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale                    07:55
 93 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo
 94 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
 95 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo
 96 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
 97 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                        08:03
 98 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            08:05
 99 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ                   08:07
100 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ                      08:10
101 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
102 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac
103 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     08:30
104 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                  08:53
105 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
106 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                    08:55
107 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                   08:58
108 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
109 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  09:02
110 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates                09:29
111 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale                09:56
112 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      10:17
113 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
114 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data              10:33
115 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
116 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
117 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac
118 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    11:19
119 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac
120 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac
121 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
122 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
123 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
124 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         12:45
125 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
126 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
127 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      12:56
128 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
129 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
130 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
131 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       13:00
132 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
133 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
134 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
135 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
136 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
137 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
138 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal
139 Leopold Konig (Cze) Bora-Hansgrohe
140 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
141 Marco Coledan (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
142 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo
143 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
144 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    13:08
145 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
146 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
147 Eduard Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
148 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia     16:08
149 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates                  16:12
150 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
151 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
DNF S?ren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
DNF Simon Geschke (Ger) Team Sunweb

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

  1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                       10:52:22
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  3 Chris Froome (GBr) Team Sky                            00:03
  4 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                   00:08
  5 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                      00:09
  6 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
  7 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb                      00:19
  8 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe                    00:30
  9 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         00:33
 10 Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac         00:39
 11 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       00:42
 12 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                        00:44
 13 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
 14 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
 15 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida                   00:49
 16 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 17 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                      00:50
 18 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                     00:51
 19 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates                      00:53
 20 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors               00:56
 21 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                   00:58
 22 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 23 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                           01:00
 24 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                  01:05
 25 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team               01:13
 26 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors                  01:17
 27 Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac          01:20
 28 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   01:30
 29 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
 30 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                      01:37
 31 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data                    01:38
 32 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                   01:41
 33 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                    01:59
 34 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                      02:07
 35 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
 36 Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida               02:17
 37 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa O     02:19
 38 Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Itali     02:37
 39 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe                        02:44
 40 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                        03:04
 41 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ                      03:11
 42 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac           03:14
 43 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    03:16
 44 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott                     03:22
 45 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                  03:24
 46 Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 03:43
 47 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ                  03:48
 48 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy               03:51
 49 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo                03:54
 50 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team                  03:59
 51 Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott                      04:09
 52 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky                    04:16
 53 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                    04:29
 54 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                   04:55
 55 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                  05:00
 56 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                    05:29
 57 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                    05:35
 58 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                         05:58
 59 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia      06:16
 60 Julien Vermote (Bel) Dimension Data                    06:33
 61 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott                  06:42
 62 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb                        06:48
 63 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   06:53
 64 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                   06:57
 65 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     07:13
 66 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 07:17
 67 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   07:20
 68 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               07:28
 69 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                    07:33
 70 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                     07:35
 71 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team                    07:49
 72 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott                 07:55
 73 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      08:03
 74 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                  08:10
 75 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     08:23
 76 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo                      08:30
 77 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 78 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                        08:37
 79 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team                    08:44
 80 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ                      08:47
 81 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac           08:48
 82 Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini     09:10
 83 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                    09:18
 84 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy           09:24
 85 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo                    09:27
 86 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida                 09:36
 87 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates                09:58
 88 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 10:16
 89 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale                10:44
 90 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                   10:51
 91 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                      10:54
 92 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac         11:02
 93 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia       11:05
 94 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale                    11:12
 95 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy         11:17
 96 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors                  11:31
 97 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            11:32
 98 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ                    11:56
 99 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
100 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale               12:06
101 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors                    12:07
102 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott                     12:31
103 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data              12:33
104 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                   12:34
105 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac          12:41
106 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team                    12:44
107 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott                      12:55
108 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal
109 Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin                    13:10
110 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors            13:12
111 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates          13:14
112 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
113 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
114 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
115 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                    13:19
116 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
117 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ                    13:26
118 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal                        13:42
119 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ                   13:48
120 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin                       13:58
121 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     14:04
122 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb                         14:11
123 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo                       14:22
124 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy          14:28
125 Marco Coledan (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia      14:29
126 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo                     14:31
127 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              14:38
128 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe                  14:52
129 Eduard Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini     15:09
130 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini     15:11
131 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo                      15:17
132 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo                       15:21
133 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data                    15:39
134 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovi     15:41
135 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                      15:46
136 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team
137 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac       15:54
138 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                    16:33
139 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy                 16:55
140 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy         16:58
141 Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ                        16:59
142 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia     17:26
143 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo              17:27
144 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo                        17:56
145 Leopold Konig (Cze) Bora-Hansgrohe                     18:16
146 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy             19:27
147 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                    20:06
148 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                      20:48
149 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia      24:22
150 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates                  25:50
151 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                29:30

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

1 Comment

  1. szadok

    10 marca 2018, 07:05 o 07:05

    całe szczęście, że gaviria nie zaczepił się na podjeździe :p

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: