Daniel - odzież kolarska

Bielsko-Biała metą piątego etapu Tour de Pologne

Caleb Ewan

Bielsko-Biała będzie miastem etapowym podczas 75. Tour de Pologne (4-10 sierpnia). Kolarze zawitają do stolicy Podbeskidzia piątego dnia rywalizacji. 

Przed rokiem u podnóża Beskidu Małego organizatorzy zaplanowali lotny finisz, po którym peleton podążył w kierunku Beskidu Śląskiego, gdzie rozegrano końcówkę etapu. Na placu Chrobrego stawiły się tłumy, zaś dzięki całemu wydarzeniu miasto zwyciężyło w konkursie na "Najpiękniejsze miasto premii 74. Tour de Pologne." Po wygranej, w wywiadzie udzielonym organizatorom, prezydent miasta Jacek Krywult zapowiedział chęć "zaangażowania się w przyszłości we współorganizację etapów Tour de Pologne".

Dziś wiemy, że ta współpraca będzie kontynuowana, lecz w nieco innej formie. W Bielsku-Białej zorganizowana zostanie bowiem meta piątego etapu.

Chcemy przygotować wspaniały etap. W Bielsku-Białej jest wielkie zainteresowanie. Pamiętam premię sprzed roku. Tysiące ludzi, których tam widziałem, zapamiętałem na długo. Razem z gospodarzami miasta zdecydowaliśmy więc, że warto zorganizować metę

- powiedział w komunikacie prasowym dyrektor imprezy, Czesław Lang.

Stolica Podbeskidzia będzie miastem etapowym po raz pierwszy od 1998 roku, gdy odbył się start odcinka prowadzącego do Zakopanego. Z kolei trzy lata wcześniej odbyła się ostatnia meta - na etapie prowadzącym po okolicach Bielska-Białej zwyciężył Portugalczyk Quintino Rodrigues, zaś koszulkę lidera wyścigu przejął jego ostateczny triumfator, Zbigniew Spruch.

Według portalu "bielsko.biala.pl", kolarze wjadą do miasta pokonując Przełęcz Przegibek (2,6 km; 7,4%), zaś z racji tego, iż na etapie znajdzie się lotna premia w Szczyrku (gospodarza mety czwartego odcinka), bardzo prawdopodobna jest obecność Przełęczy Salmopolskiej (6,1 km; 5%) drugi dzień z rzędu.

Meta zostanie zorganizowana przy al. Armii Krajowej. Najprawdopodobniej będzie to miejsce w okolicach siedziby spółki ZIAD

- zapowiedział w rozmowie z portalem rzecznik Urzędu Miejskiego Tomasz Ficoń.

Oznaczałoby to, że ostatni kilometr prowadziłby minimalnie pod górę. Nie wiadomo, od której strony kolarze wjadą na metę, ale w każdym nachylenie byłoby niewielkie i nie przekraczałoby 4%.

Tym samym nabiera kształtu trasa 75. Tour de Pologne. Wyścig rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie, zaś zakończy 10 sierpnia, najprawdopodobniej w Bukowinie Tatrzańskiej. Na trasie znajdą się również Tarnowskie Góry i Jaworzno, w roli miast-gospodarzy startów etapów, zaś poza Bielskiem-Białą mety znajdą się w Katowicach i Szczyrku. Niewykluczona jest również wizyta peletonu na Słowacji - choć początkowo wspominano o Żylinie, prowadzone są również rozmowy z miastem Poprad.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

4 Comments

 1. piter

  8 marca 2018, 21:09 o 21:09

  Centrum kraju czeka na kolarzy a Zakopane jest co roku

  • MichalK

   8 marca 2018, 21:27 o 21:27

   Ale centrum kraju to płaskie, nudne etapy, a Zakopane i Tour de Południe to przynajmniej jakieś pagórki i podjazdy i trochę więcej emocji. Coś za coś.

 2. P S

  8 marca 2018, 21:54 o 21:54

  Polska skurczyła nam się do Galicji.

 3. piter

  9 marca 2018, 12:16 o 12:16

  Płaskie etapy powinny byc rozgrywane w centralnej czesci kraju a gorskie w południowej

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: