Vuelta a Andalucia 2018: etap 5. Wellens zwycięzcą wyścigu, etap dla de la Cruza

Tim Wellens (Lotto Soudal) wygrał 64. edycję wyścigu Vuelta a Andalucia. Ostatni etap, jazda na czas w Barbate, padł łupem Davida De La Cruza (Team Sky).

Hiszpan trasę o długości 14,2 kilometra pokonał o 6 sekund szybciej od Andreya Amadora (Movistar) i o 7 sekund od Stefa Clementa (LottoNL-Jumbo).

W całym wyścigu triumfował zwycięzca 4. etapu Tim Wellens (Lotto Soudal), który w klasyfikacji generalnej wyprzedził Wouta Poelsa (Team Sky) oraz Marca Solera (Movistar). Ten ostatni dzięki dobremu występowi na czasówce wskoczył na podium całej imprezy.

Podczas finałowego etapu w Andaluzji kolarze przejeżdżali przez Park Krajobrazowy la Breña y Marismas de Barbate. Zawodnicy przez pierwsze 6 km etapu musieli zmierzyć się z lekką pochyłością, której dodatkowym elementem utrudniającym jazdę był szuter. Wszyscy rywalizowali w słonecznych, a przede wszystkim w równych warunkach atmosferycznych.

De La Cruz na wymagającej trasie ustawił wysoką poprzeczkę dla reszty rywali. Do jego wyniku przez dłuższy czas wielu zawodników nie potrafiło się zbliżyć. Ostatecznie Amador, Clement i Gougeard zanotowali kilkusekundowe straty do zwycięzcy etapu.

Poza podium znaleźli się zawodnicy, którzy przed rywalizacją na papierze byli faworytami. Chris Froome (Team Sky) zakończył etap dopiero na 11. miejscu. Szansę na zwycięstwo w końcowej klasyfikacji stracił Mikel Landa (Movistar), który przed czasówką zajmował drugie miejsce w generalce. Hiszpan ukończył etap na 18. pozycji.

Zawiedli także zawodnicy Astany - Luis Leon Sanchez i Jakob Fuglsang. Zawodnicy z kazachskiej ekipy zakończyli ostatni etap odpowiednio na 10. i 12. miejscu, tym samym tracąc szansę na podium w całym wyścigu.

Z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy drużyny CCC Sprandi Polkowice Jan Tratnik i Kamil Gradek. Słoweniec ostatecznie czasówkę zakończył na 9. miejscu, a Polak na 14. pozycji.

Wyniki 5. etapu Vuelta a Andalucia 2018 (2.HC), Barbate - Barbate (14,2 km; jazda indywidualna na czas):

  1 David De La Cruz (Spa) Team Sky                                  17:12
  2 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                00:06
  3 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo                                 
  4 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                           00:07
  5 Marc Soler (Spa) Movistar Team                                   00:09
  6 Wout Poels (Ned) Team Sky                                        00:11
  7 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                                  
  8 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                   00:14
  9 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice                          00:24
 10 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team                          
 11 Chris Froome (GBr) Team Sky                                      00:27
 12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                             00:30
 13 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                            00:35
 14 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                         00:37
 15 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                        00:40
 16 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                                00:42
 17 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac              00:47
 18 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                                  00:49
 19 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac                     00:50
 20 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                    00:56
 21 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling                                00:58
 22 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                               01:06
 23 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie                               
 24 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                01:07
 25 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                            01:08
 26 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA            01:09
 27 Sean De Bie (Bel) Verandas Willems Crelan                        
 28 Stijn Devolder (Bel) Verandas Willems Crelan                     01:10
 29 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                                  01:11
 30 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                                01:12
 31 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling                                 01:14
 32 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                               01:18
 33 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                               01:19
 35 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale                              01:20
 36 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM           
 37 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                             
 38 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac                     01:23
 39 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo                          01:25
 40 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                          01:26
 41 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Euro Ovini               
 42 Huub Duijn (Ned) Verandas Willems Crelan                         
 43 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA         
 44 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                                    
 45 Christian Knees (Ger) Team Sky                                   01:29
 46 Colin Joyce (USA) Rally Cycling                                  01:31
 47 José Mendes (Por) Burgos BH                                      
 48 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Team Euskadi                       
 49 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy                         01:32
 50 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias     01:33
 51 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                                 
 52 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   
 53 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                     
 54 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country-Murias           01:34
 55 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KTM              01:35
 56 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                          01:36
 57 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice             
 58 Lars Bak (Den) Lotto Soudal                                      01:39
 59 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                       01:40
 60 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     
 61 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH                             01:41
 62 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale               
 63 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                        
 64 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                               01:42
 65 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac                   01:44
 66 Senne Leysen (Bel) Verandas Willems Crelan           
 67 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                            01:45
 68 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise               
 69 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           01:46
 70 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo                             01:47
 71 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                              
 72 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                               01:48
 73 Michael Goolaerts (Bel) Verandas Willems Crelan                  01:49
 74 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM                 01:50
 75 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice                           01:52
 76 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert                       01:54
 77 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac                   01:55
 78 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        01:56
 79 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                               01:57
 80 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling                                  01:58
 81 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                         01:59
 82 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              02:00
 83 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac                    02:02
 84 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij              02:03
 85 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert               
 86 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy                         02:04
 87 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     
 88 Marino Kobayashi (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini           02:05
 89 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                    02:06
 90 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert                         02:07
 91 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias          
 92 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo                   
 93 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           02:08
 94 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy                        02:16
 95 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Team Euskadi                  02:17
 96 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH                            02:18
 97 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                  02:19
 98 Robbert de Greef (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                   
 99 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                               02:20
100 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                
101 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini                02:21
102 Martijn Budding (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
103 Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini           02:23
104 Aidis Kruopis (Ltu) Verandas Willems Crelan         
105 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo                         02:25
106 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom-Rusvelo                 
107 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country-Murias         02:26
108 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Spa) Team Euskadi               02:28
109 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM          02:29
110 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy          
111 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias       02:30
112 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
113 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy                             02:33
114 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                02:35
115 Pablo Torres Muino (Spa) Burgos BH                               02:37
116 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                  02:38
117 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                  
118 Jordi Simon Casulleras (Spa) Burgos BH                           02:40
119 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert             
120 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty-Groupe Gobert                        02:42
121 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini           02:46
122 Jose Manuel Diaz (Spa) Israel Cycling Academy                    02:49
123 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque                    02:52
124 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice                           02:55
125 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini              02:57
126 Egoitz Fernandez Ayarzaguena (Spa) Team Euskadi        
127 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM      02:58
128 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH                              02:59
129 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal                   
130 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias           03:02
131 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH                               03:08
132 Gotzon Martin Sanz (Spa) Team Euskadi                            03:09
133 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy                   03:14
134 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA               03:16
135 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                 03:21
136 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                            05:27

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                17:41:50
  2 Wout Poels (Ned) Team Sky                                        00:08
  3 Marc Soler (Spa) Movistar Team                                   00:27
  4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                             00:30
  5 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
  6 Mikel Landa (Spa) Movistar Team                                  00:42
  7 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                            01:19
  8 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac                     01:41
  9 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                                01:51
 10 Chris Froome (GBr) Team Sky                                      01:57
 11 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo                               02:30
 12 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias     02:33
 13 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                               02:47
 14 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy                         02:54
 15 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                  03:04
 16 José Mendes (Por) Burgos BH                                      03:05
 17 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                               03:07
 18 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              03:10
 19 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                    03:11
 20 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo                                 03:34
 21 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM           03:38
 22 Eduard Prades Reverter (Spa) Euskadi Basque Country-Murias       03:43
 23 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           03:53
 24 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert                       03:55
 25 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                          03:59
 26 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                                04:50
 27 Martijn Budding (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                05:00
 28 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias     05:36
 29 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BH                            05:41
 30 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij             05:54
 31 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Team Euskadi                  06:00
 32 Jordi Simon Casulleras (Spa) Burgos BH                           06:05
 33 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling                                06:13
 34 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo                          06:16
 35 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                           06:18
 36 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                               07:16
 37 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert                         07:23
 38 David De La Cruz (Spa) Team Sky                                  07:32
 39 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 40 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac                    07:49
 41 Huub Duijn (Ned) Verandas Willems Crelan                         07:55
 42 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                            08:12
 43 Gotzon Martin Sanz (Spa) Team Euskadi                            08:31
 44 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                            08:39
 45 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team                                  08:44
 46 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice                          09:54
 47 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale                         10:03
 48 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo                             10:05
 49 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        10:21
 50 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM          10:24
 51 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                               11:28
 52 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country-Murias           11:41
 53 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team                          11:56
 54 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy                         11:59
 55 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                                12:04
 56 Pablo Torres Muino (Spa) Burgos BH                               12:16
 57 Lars Bak (Den) Lotto Soudal                                      12:17
 58 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                                    13:18
 59 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy                        15:17
 60 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                                  16:05
 61 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                  16:22
 62 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                            17:35
 63 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                             17:58
 64 Stijn Devolder (Bel) Verandas Willems Crelan                     18:08
 65 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH                             18:12
 66 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo                              18:59
 67 Jose Manuel Diaz (Spa) Israel Cycling Academy                    19:19
 68 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo                             19:43
 69 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert                       20:10
 70 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                               20:31
 71 Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA            20:42
 72 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           20:48
 73 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling                                 21:13
 74 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team                               21:14
 75 Sean De Bie (Bel) Verandas Willems Crelan                        21:38
 76 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                  22:03
 77 Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini           23:04
 78 Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                23:08
 79 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                             23:47
 80 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team                                24:36
 81 Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA               24:45
 82 Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos BH                              24:55
 83 Colin Joyce (USA) Rally Cycling                                  26:17
 84 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie                               26:56
 85 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice                           28:06
 86 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac              30:08
 87 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                        30:30
 88 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Team Euskadi                       31:27
 89 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal                                32:54
 90 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BH                               33:55
 91 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM
 92 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij                34:01
 93 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy                             34:31
 94 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                               34:53
 95 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Spa) Team Euskadi               35:00
 96 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                  35:16
 97 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac                   35:55
 98 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 99 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac                     35:56
100 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy                   37:02
101 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                               37:40
102 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias           38:13
103 Senne Leysen (Bel) Verandas Willems Crelan                       40:26
104 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA         40:56
105 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert                       41:03
106 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                       41:09
107 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale                              41:24
108 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini           41:33
109 Michael Goolaerts (Bel) Verandas Willems Crelan                  41:40
110 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM                 41:46
111 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy                   41:52
112 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                  41:58
113 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country-Murias         41:59
114 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                    42:09
115 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling                                  42:17
116 Aidis Kruopis (Ltu) Verandas Willems Crelan                      42:45
117 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo                         43:08
118 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                         43:10
119 Romain Cardis (Fra) Direct Energie                               43:14
120 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                 43:24
121 Robbert de Greef (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij               43:25
122 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini                43:49
123 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom-Rusvelo                           44:01
124 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice                           44:27
125 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise                    44:56
126 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
127 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini       45:12
128 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KTM              45:51
129 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty-Groupe Gobert                        46:44
130 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac                   47:42
131 Christian Knees (Ger) Team Sky                                   47:51
132 Marino Kobayashi (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini           48:16
133 Egoitz Fernandez Ayarzaguena (Spa) Team Euskadi                  53:47
134 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country-Murias     54:01
135 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini              55:22

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: