Ze świata

Michał Kwiatkowski o tym co było i o tym co będzie

Michał Kwiatkowski w rozmowie z “Cyclingnews” powtórzył, że w nieokreślonej przyszłości chciałby pojechać w Wielkim Tourze w roli lidera. Nie zamierza jednak poświęcić wszystkiego temu celowi.

Kolarz Team Sky w minionym sezonie święcił triumfy w klasykach. Wygrał Mediolan-San Remo, Strade Bianche i Clasica San Sebastian, był drugi w Amstel Gold i trzeci w Liege-Bastogne-Liege. Zaimponował, chyba również samemu sobie, na trasie Tour de France, gdzie przez całe trzy tygodnie był pierwszym przybocznym Chrisa Froome’a.

Jestem kolarzem wszechstronnym i chcę by tak pozostało, ponieważ dzięki temu odnosiłem sukcesy w przeszłości. Wygrałem San Remo, gdyż potrafię dobrze zjeżdżać i później zafiniszować. Szczerze mówiąc treningi czasowe i górskie również pomogły mi w tym monumencie i wielu innych wyścigach. W tym roku nie skupiłem się wyłącznie na klasykach i pozostawałem w grze w licznych innych imprezach. Nawet by wygrać Tour de France należy i dobrze podjeżdżać i jeździć na czas, zjeżdżać oraz finiszować, więc nie planuję z niczego zrezygnować. Ciągle brakuje mi zwycięstw w Liege i Lombardii, bardzo chciałbym w przyszłości po nie sięgnąć, powiedziałbym, że w niedalekiej przyszłości

– mówi mistrz świata z 2014 roku.

Wracając do imponującej jazdy podczas “Wielkiej Pętli” torunianin przyznał, że w życiu nie wspinał się lepiej, jednak zwrócił uwagę na inny aspekt.

Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że przez 21 dni pozostawałem w grze, w pierwszym, drugim i trzecim tygodniu reprezentowałem zbliżony poziom. Można było zobaczyć jak na każdym etapie wykonuję dobrze swoją robotę, beż żadnych szaleńczych akcji. To bardzo różniło się od tego co miałem w Quick-Step, gdzie istniała presja na wygranie wskazanych etapów lub zabranie się w akcję. Tym razem chodziło o wyścig w całej perspektywie, utrzymywanie świeżości i gotowości przez wszystkie 21 dni.

W nowym sezonie 27-letni Kwiatkowski prawdopodobnie wybierze zbliżony program startowy do tegorocznego, z Algarve, Strade Bianche, Tirreno-Adtiatico, Mediolan-San Remo, Krajem Basków, Ardenami, Criterium du Dauphine i Tour de France. Na razie liczy się odpoczynek, później zimowe przygotowania i spokojne wejście w sezon.

Co roku staram się przygotować do Liege. Ostatnio byłem tam trzeci i szczerze mówiąc chciałbym to wygrać. To co mnie ucieszyło, to fakt, że dobrze radziłem sobie przez cały sezon. Nie ma co szarżować już pod koniec stycznia, gdyż z tego miejsca droga do ardeńskich klasyków jest bardzo daleka. Nikogo nie obchodzi jakie wyścigi wygrało się w lutym. Właśnie o tym trzeba pamiętać na starcie przygotowań. Chcę tej zimy dobrze odpocząć i ruszyć do ciężkiej roboty.

TomAsz

Kontakt: tomasz@rowery.org

Zobacz komentarze

Recent Posts

Thomas posłuchał swojego instynktu | Dominika Włodarczyk 4. w Pampelunie

Sam Welsford wygrywa na Węgrzech. Fabio Jakobsen bez formy. Weź udział w Mistrzostwach Polski Branży Budowlanej. Wiadomości i wyniki ze…

8 maja 2024, 20:36

Giro d’Italia 2024: etap 6 – przekroje/mapki

Zapowiedź 6. etapu Giro d’Italia 2024. 9 maja (czwartek): Torre del Lago Puccini – Rapolano Terme (180 km ⭐️⭐️⭐️).

8 maja 2024, 17:59

Giro d’Italia 2024: etap 5. Wielki dzień Benjamina Thomasa

Francuz Benjamin Thomas, po ucieczce czterech zawodników, wygrał piąty etap Giro d’Italia.

8 maja 2024, 17:28

Jonathan Milan jak lew | Jonas Vingegaard wrócił do treningów

Xi Jinping na Tourmalet. Mediolan San Remo kobiet coraz bliżej. Wiadomości z wtorku, 7 maja.

7 maja 2024, 20:44

Giro d’Italia 2024: etap 5 – przekroje/mapki

Zapowiedź 5. etapu Giro d’Italia 2024. 8 maja (środa): Genua – Lukka (178 km ⭐️⭐️).

7 maja 2024, 18:06

Giro d’Italia 2024: etap 4. Jonathan Milan po perfekcyjnym rozprowadzeniu

Jonathan Milan wygrał w liguryjskim miasteczku Andora czwarty etap wyścigu Giro d’Italia. Liderem wyścigu pozostał Słoweniec Tadej Pogacar.

7 maja 2024, 17:03