10 dni do Pucharu Świata w kolarstwie torowym Pruszków 2017

tor kolarski

Już za 10 dni (3-5 listopada) Pruszków stanie się stolicą światowego kolarstwa torowego. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Pucharu Świata w sezonie 2017/2018.

W pruszkowskim Pucharze Świata wystąpi ponad 300 zawodniczek i zawodników z 36 narodowych reprezentacji plus 15 torowych ekip zawodowych. Zgłoszone zostały m.in. takie nazwiska jak Theo Bos (Holandia) - wicemistrz olimpijski z Aten, a także czterokrotny mistrz świata w konkurencjach sprinterskich; Malezyjczyk Mohd Azizulhasni Awang, który w Pruszkowie podczas MŚ 2009 zdobył srebro w sprincie - ma na koncie także pięć medali MŚ w keirinie; Niemiec Maximilian Levy - mistrz Europy 2017 w keirinie i wicemistrz w sprincie drużynowym, Francuz Benjamin Thomas - aktualny mistrz świata w omnium i madisonie, a także świeżo upieczony mistrz starego kontynentu w madisonie i brązowy medalista w omnium.

Do Pruszkowa przyjedzie także reprezentujący Niemcy Lucas Liss - syn nieżyjącego już polskiego wicemistrza olimpijskiego i mistrza świata w kolarstwie szosowym Lucjana Lisa. Do Pruszkowa wybiera się także Litwinka Simona Krupeckaite, która została pierwszą mistrzynią świata na pruszkowskim welodromie i jako pierwsza ustanowiła rekord świata na naszym obiekcie - MŚ 2009. Litwinka jest także aktualną wicemistrzynią Europy w keirinie. Ponadto na jednym polskim krytym welodromie zobaczymy: Kirsten Wild - holenderską kolarkę torową i szosową, czterokrotną medalistkę mistrzostw świata i brązową medalistkę mistrzostw Europy w kolarstwie torowym oraz brązowa medalistka szosowych mistrzostw świata; Annemiek Adriana van Vleuten - holenderską kolarkę szosową i torową, mistrzyni świata w jeździe indywidualnej na czas z 2017 roku.

W wydarzeniu nie zabraknie także utytułowanych polskich zawodników. Polska ekipa na Puchar Świata liczyć będzie 23 osoby (13 mężczyzn i 10 kobiet) i znajdą się tam medaliści zakończonych niedawno w Berlinie Mistrzostw Europy elity.

Mężczyźni
1. BANASZEK Alan - mistrz Europy 2017 w wyścigu punktowym
2. BIELECKI Maciej
3. KRAWCZYK Szymon
4. KUCZYŃSKI Kamil
5. MAKSEL Krzysztof - zdobywca Puchar Świata w zeszłym sezonie na 1 km
6. PSZCZOLARSKI Wojciech - brąz na ME 2017 w Madisonie i brąz na MŚ 2017 w wyścigu punktowym
7. RUDYK Bartosz
8. RUDYK Mateusz
9. SAJNOK Szymon - zdobywca Pucharu Świata w omnium
10. SARNECKI Rafał
11. STANISZEWSKI Daniel - brąz na ME 2017 w Madisonie
12. TEKLIŃSKI Adrian - mistrz świata w scratchu 2017
13. ZIELIŃSKI Damian

Kobiety
1. GRACZEWSKA Monika
2. JAGODZIŃSKA Julita
3. KACZKOWSKA Justyna - wicemistrzyni Europy 2017 w wyścigu indywidualnym na dochodzenie na 3 km, brąz ME 2017 w drużynie na 4 km
4. KARWACKA Marlena
5. ŁOŚ Urszula
6. PAWŁOWSKA Katarzyna - trzykrotna mistrzyni świata w kolarstwie torowym, brąz ME 2017 w drużynie na 4 km
7. PIKULIK Daria - brąz ME 2017 w drużynie na 4 km
8. PIKULIK Wiktoria
9. PŁOSAJ Nikol - brąz ME 2017 w drużynie na 4 km
10. TOŁOMANOW Aleksandra

Polacy w Berlinie wywalczyli cztery medale: złoty - Alan Banaszek w wyścigu punktowym, srebrny - Justyna Kaczkowska w wyścigu indywidualnym na 3 km na dochodzenie oraz dwa brązowe - drużyna kobiet (Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj) w wyścigu na 4 km na dochodzenie i w madisonie (Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski).

Zawodniczki i zawodnicy podczas PŚ rywalizować będą w ośmiu konkurencjach: wyścigu punktowym, scratchu, wyścigu drużynowym na dochodzenie, sprincie, sprincie drużynowym, omnium, keirinie i madisonie. W sesjach przedpołudniowych rozgrywane będą kwalifikacje, a w sesjach popołudniowych odbędą się finały.

Początek w piątek 3 listopada od 10:00 rano, a impreza zakończy się w niedzielę około 22:00. Sobotnie i niedzielne zawody w całości transmitowane będą na żywo w TVP Sport.

Pruszkowska edycja (3-5 listopada) będzie pierwszą z pięciu zaplanowanych na nadchodzący sezon torowy. Kolejne odbędą się w: Manchesterze (Wielka Brytania) - 10-12 listopada, w kanadyjskim Milton - 2-3 grudnia, chilijskim Santiago - 9-10 grudnia oraz białoruskim Mińsku - 19-21 stycznia 2018 roku.

inf. prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: